Go Up
kurdtoday
شهید اسدالله خان‌بیگ ‌زاده/گروه : اجتماعی

خانواده ای که همواره حافظ حقوق مردم مظلوم کردستان بودند

پیشمرگ مسلمان کرد، شهید اسدالله خان‌بیگ ‌زاده، روستای درگاه شیخان بانه، گروهک های ضد انقلاب، ساواک، شهادت

اسدالله هشت سال بیشتر نداشت كه پدرش به جرم مخالفت با رژیم پهلوی توسط ساواک دستگیر و به هفده سال زندان محکوم شد. با حبس پدر خیلی زود بار مسئولیت خانواده به دوش اسدالله افتاد.

به گزارش کُردتودی، پیشمرگ مسلمان کرد شهید اسدالله خان‌بیگ ‌زاده در دومین روز از اردیبهشت ماه سال 1326 در میان خانواده‌ای متدین و كشاورز در روستای درگاه شیخان بانه به دنیا آمد. پدرش کاک محمد از مردان به نام منطقه بود.

 

اسدالله هشت سال بیشتر نداشت كه پدرش به جرم مخالفت با رژیم پهلوی توسط ساواک دستگیر و به هفده سال زندان محکوم شد. با حبس پدر خیلی زود بار مسئولیت خانواده به دوش اسدالله افتاد و او باید علی رغم سن و سال کمی که داشت باید هزینه زندگی خانواده اش را تأمین می کرد.

 

اسدالله همچون سایر روستازادگان در عرصه كشاورزی و دامداری سخت كار می‌كرد تا زندگی خودش و خانواده اش را به صورت شرافتمندانه ای اداره كند. اواخر سال 1349 اسدالله به امر مقدس ازدواج اهتمام ورزید و مسئولیتش سنگین تر شد.

 

با اوج‌گیری قیام مردمی علیه رژیم ستم‌شاهی در سال 1357، اسدالله همواره از انقلاب اسلامی دفاع می‌كرد. با شكل‌گیری احزاب و گروهک های ضد انقلاب كه هم چون قارچ و تحت عناوین مختلف در منطقه روییدند، اسدالله حركت آن‌ها را نقد می‌كرد و علی‌رغم فشارهای زیاد حاضر به همكاری با ضدانقلاب نبود اگرچه در این راه بارها مورد اذیت و آزار قرار گرفت.

 

سال 1358 اسدالله مجبور به مهاجرت شد و به شهر بانه نقل مكان كرد و با حضور سپاه در منطقه با وجود همسر و چهار فرزند جزء اولین كسانی بود كه در نیمه اول مرداد ماه سال 1359 به عنوان پیشمرگ مسلمان كرد به جمع رزمندگان سپاه اسلام درآمد.

 

شهید اسدالله خان‌بیگ ‌زاده در دوران خدمتش در سپاه همواره مدافع حق و حقوق مردم بود و هیچگاه خود را جدای از مردم نمی‌دانست و به پاس خدمات صادقانه‌اش خداوند خلعت زیبای شهادت را نصیبش كرد و در روز بیست و چهارم دیماه سال 1362 بعد از یک عمر رشادت و مجاهدت در جای جای کردستان غرقه به خون به همراه جمعی دیگر از پیشمرگان مسلمان کرد به مقام رفیع شهادت نائل آمد و پیکر پاک و مطهرش در قبرستان عمومی سلیمان بگ بانه به خاک سپرده شد.

منبع: پیشمرگ روح الله

انتهای پیام/M.I

چهارشنبه 3 خرداد 1396 | 13:38

کد خبر : 25121

منتشر کننده : الف ر/p

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS