کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/ دکتر قدمی فعال سیاسی کورد

کردها، اهل سنت و عموم ملت ایران؛ اصلگرایی خدمتی یا فرعگرایی اصلاحاتی!؟

دکتر محمد قدمی، دکتر قدمی فعال سیاسی کورد، کردها، اهل سنت و عموم ملت ایران؛ اصلگرایی خدمتی یا فرعگرایی اصلاحاتی، اخبار کوردها، اخبار کردستان، کوردها

دکتر محمد قدمی یکی از فعالان سیاسی کورد در یادداشتی دلایل اصلی اینکه چرا رای دادن مجدد به حسن روحانی؛ مخالفت با عدالت و رشادت و خدمت واقعی است را بیان کرده است.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، در این یادداشت آمده است:

 

1-از مدتها قبل، به گوش ما کردها و جماعت اهل سنت و حتی پایتخت نشین ها و مناطق برخوردار، خوانده اند که" شما ذاتا اصلاح طلب و روشنفکرید!!"{و لابد کردها و اقوام و حواشی را سیاسی تر از پایتخت خوانده اند!!(و بعضا همینطور هم هست)؛}و" لذا نباید به کاندیداهای تندروها رای بدهید!!"و تندرو را هم طبیعتا به "اصولگرایی" تعبیری دیرینه کرده اند!!اما آیا واقعیت امر از این قرار است؟!و اصولگرایی ؛معادل دگماتیسم و استبداد و منع آزادیها و بی خبری از نیازهای واقعی اقتصادی و اجتماعی ملت است؟!واصلاح طلبی ؛مقارن تامین همه ی حوایج فرهنگی و اقتصادی اجتماعی جامعه؟!

 

2-هر ملتی که قدرت تشخیص نداشته باشد و از روی لجاجت انتخاب کند!؛ به نظر من جای ترحم هم نیست!!این حرف و بیان سنگینی است ولی بر اساس نص قرآن کریم است ؛گرچه منطق تلخ رئالی داشته باشد! ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم!

 

کسانی که نفس و نیت و انگیزه و تصمیم خود را اصلاح نمیکنند و درست تصمیم نمیگیرند؛ خداوند هم تغییری در حالشان ایجاد نمیکند!این منطق امویه بود که میگفتند: دترمینیزم و جبر و تقدیری بر شما حاکم است و خدا مقدر فرموده است که ما بر شما حاکم باشیم! اما قدریه و مبارزین سیاسی، این نظریه را رد کردند و معتزله در این میان برآشفتند؛ گرچه در نهایت شیخ اصولی ما اشعری، باز در اثر ناملایمات زمانه به همان جبریت قائل شد! و زین العابدین (ع) در شعبه ی امامیه نیز متعاقب غدر بزرگ در کربلا ،ساکت و عابد گردید و دعا و زهادت اختیار فرمود.

 

باری اهل شامات؛امثال معاویه را؛ در برابر حضراتی چون عمر خطاب (رض) با آن همه عدالت و سوسیالیزم(به معنای جامعه گرایی نه معنای مرسوم کمونیستی)؛می‌ستودند و ابراز لحیه می‌نمودند که: عمر، خشن و اصولگرا است!؛ ولی معاویه آسان گیر و تجمل طلب است و زندگی را برای مردمان، راحت کرده است!امروزه تاریخ تکرار میشود و بلا تشبیه موضوع؛اصلگرایی و توجه به نان و معیشت و شغل مردم و جوانان و عنایت به عمران و آبادانی این مملکت و رعایت عدالت؛به تندروی و سرکوب کردن آزادی! ،ترجمه شده و اصلاح طلبی و رفورم ظاهری؛ البته  از نوع ولنگاری و نهایت همت دولتمردان به برگزاری چند تا کنسرت ،معطوف شدن! ؛را ترقی و تعالی و از بین رفتن فضای امنیتی، تلقی میکنند! و بدین گونه جوانان و زنان را –عذر میخواهم-فریب میدهند!!متاسف از ادای این عبارت هستم!-چرا که هرم مزلو را هم معکوس کرده اند-- من به خواهران کرد و عرب و بلوچ و ترکمان خود و جوانان قومیتها و حتی پایتخت عرض میکنم که :صرف چند تا شعار از سوی جناب روحانی یا هرکس در خصوص آزادی و برگزاری برنامه های فرهنگی و یا حتی بسط ادبیات قومیتها ؛که هیچ گاه در این مملکت با مخالفت جدی هیچ جناحی مواجه نشده؛آیا نان و آب و شغل برای مردم و جوانان شما میشود؟/!!انشدکم بالله ...مگر ما خود در توسعه ی فرهنگ و ادبیات کردی و بلوچی و ترکمنی و عربی خود ناتوانیم!؟ گیلکی و مازنی و لر هم از طریق ان جی اوهای ادبی و اجتماعی، چنین توانی دارند و ما مخالف حمایت دولت در این زمینه نیستیم—اما باز هم الاسف بر این تحلیلهای به دور از عقلانیت و ویران کننده ی بنیاد خانواده و اشتغال!!که همه ی معیشت و اقتصاد را به پای نه فرهنگ بلکه شعار فرهنگی و سیاسی بریزیم و خود را ناتوان از حفظ سبک زندگی ملی و قومی و مذهبی خود بدانیم!!

 

شماها با این رای دادنها و این که بگویید: "اگر روحانی نیاید جنگ واقع میشود و یا خط کشی بین مردم صورت میگیرد! و یا به زور سر زنان چادر میگذارند!!"؛در واقع خیانت به خود و فرزندان وطن میکنید!پس ؛ فردا نگویید اشتغال کو و افزایش تولید ناخالص ملی کجاست!؟و بچه های ما اعم از دختر و پسر بیکارند و نمیتوانند ازدواج کنند مسکن ندارند!

 

شما وقتی دولت کار را نفی میکنید و به دولت شعار و گل و بلبل الکی خوش و امیدوار به بیگانه ؛که نهایت دلخوشیش اجرای توافق آموزشی 2030 و امثال اینهاست؛که فرهنگ اقوام را پایمال میکند!؛ رای میدهید، باید عواقبش را هم بپذیرید!

 

3-چه کسی میگوید: اصلاح طلبی و حتی اصولگرایی را به پاشنه ی کردها و اقوام بسته اند؟!این چه حرف مفت مزخرف -عذر میخواهم -غیر علمی است که به خورد مردم میدهند.اگر اصول و یا اصل ؛همان خدمت و صداقت و نیت درست است و اگر مهارت و تخصص برای اجرای کارهای بزرگ خدمتگزارانه به ملت است و اگر دوری از دزدی و اختلاس منابع ملی است؛ مگر کرد محروم تر از همه ی قوم و ملتها، سر دشمنی با این اصول دارد؟!و اگر اصلاح طلبی؛ شرافت آزادی و اظهار نظر و انتقاد معقول غیر پوپولیستی و سانتی مانتالیستی است و توجه به فرهنگ و ادبیات و فولکلور مشروع مناطق و مذاهب اهل سنت شافعی و حنفی عزیز مرید اهل بیت ع است؛چه کرد و بلوچ و ترکمنی، با آن عناد میورزد؟!

 

مگر رجال ششگانه ی تایید شده برای ریاست جمهوری و حداقل چهار نفر مشهورشان ؛همه از افراد امنیتی و قضایی و نظامی رده بالا نبوده اند!؟درست است که ما اقوام و به فرض ،شخص حقیر از احراز صلاحیت برای ریاست جمهوری محروم بوده ایم!ولی آنقدر انگیزه ی شرافتمندانه برایمان باقی مانده که مردم را توجیه کنیم که احدی از این افراد را فرشته و دیگران را دیو، معرفی نکنند!این اصول هراسی و فروع گرایی و بزرگنمایی چهره ی لبخند به لب روحانی و تخریب چهره ی صادق و جدی رییسی و قالیباف، ضرب المثل مشهور فارس ها را خاطر نشان میکند که: به فکر نان باش که خربزه آب است!-از جماعت تدبیریه واقعا نانی حاصل نمیشود!- و مثال صدر اسلام را تداعی میکند که خلفای راشدین رض گرچه جدیت و صلابت داشتند؛ اما عادل و خادم بودند و مانند امویه با فریب افکار عمومی، اموال آنها را چپاول نمیکردند! و شخصیتهای بزرگ صحابه و اهل بیت ع را منکوب نمینمودند.البته قیاس رجال این زمان از بابت اخلاص و جلالت قدر،با صدر نتوان کرد و تذکار از بابت تقریب ذهن است.

 

4-عزیزان !ما نه دشمنی با روحانی داریم و نه آقایان دیگر، قول معاونت ریاست جمهوری یا حداقل یک استانداری ساده،به ما داده اند و مزدور هیچ کسی هم نیستیم ؛ولی مرد و مردانه و بینی و بین الله و بر اساس تحلیل گفتمان قدرت فوکویی و رسالت روشنفکری خود ،میخواهیم قوم و ملت خویش را متوجه نماییم که دولت فعلی و تداوم آن ،برای کردها و اقوام و اهل سنت؛ بهره ای از نظر کار و خدمت و توسعه و اشتغال نخواهد داشت. چنانچه تاکنون نیز نه به بیانیه ی اقوام عمل شده و نه نخبگان کرد، ارتقایی در هرم سیاسی قدرت یافته اند و جز عده ای اصلاح طلب دولتی خاص، حتی نخبگان مستقل با شرف اصلاح طلب هم کاملا در فشار بوده اند!و البته ما که جای خود داریم؛ که گرچه فرااصولگرا هستیم ولی با دید اصولگرایی صرف ،انواع اجحافات را از سوی دولت بی تدبیر و نخبه کش دریافت نموده ایم ولی به یمن برکت ولایت و غیرت خویش هنوز برقراریم! که باز هم از آنها متشکریم که امنیت را برای ما فراهم و سایه ی جنگ را از ما دور کرده اند!!به ولای علی و خلافت عمر علیهماالسلام هر دو قسم میخورم! که یک روز امنیت ده کیلومتر مرز را ،مردان دولت تدبیر نمیتوانند حفظ کنند !الا اینکه دلاوران سپاهی و مرزداران و فرزندان این میهن ،جان خود را فدا کنند و مع الوصف، مفت خوران و چپاولگران بیت المال نیز با تخریب وجهه ی این عزیزان مظلوم،خود را ناجی ملت و این شهدا و صادقین را لابد منفور اذهان-اعاذناالله- معرفی مینمایند!افسوس بر این جاهلیت مدرن و بلکه پست مدرن آخرالزمانی!من برای برادر عزیزم مولوی عبدالحمید در بلوچستان هم متاسفم که با وساطت علی اوسط هاشمی استاندار روحانی ،حمایت خود را از وی اعلام نموده و کاش بیطرف میبود ولکن مخیر است. ولی از این طرف غرب کشور نیز حمایت سران عشایر کرد منگرو  مامش و و عشایر ارومی را از جناب رییسی داریم و البته مردم در هر حال ،اختیار دست خودشان است و بنده ی حقیر، یک رای دارم ولی از باب تواصوا بالحق میگویم :گوش به تخریبات علیه رییسی و قالیباف ندهید !هر کاری اینها کرده اند از خیر و شر! که ان شاءالله خیربوده و تلقی ما عموما خیر است؛امثال روحانی آمر اینها بوده اند!!اما چه زیبا و رمانتیک بلدند ،امروز خود را منجی و فرشته و دیگران را دیو و بقول ما کردها درنج معرفی نمایند!!

 

5-اما سخنی با خواهران عزیزم: دختران و مادران این سرزمین!لطفا شایعاتی که میگوید :اگر غیر روحانی بیاید شما را منکوب میکنند، باور نکنید! شمایان خود شرف و غیرت و فرهنگ دارید و میدانید پوشش مناسب در خانواده و جامعه را بدون دخالت دولت،رعایت کنید و در عین حال فعالیتهای فرهنگی واجتماعی و شغلی خود را داشته باشید.لذا این شعارها پشیزی نمیارزد! هر حزبی بعد از انقلاب آمد ،گفت: تکریم زنان!؛کدام تکریم!؟

 

مردان و برادران و پسران و دختران شما، شغل و کار و  درآمد سرانه میخواهند و با شعار و حرف الکی فریب نخورید !خدا میداند هر کسی غیر روحانی بیاید تغییر در معیشت مردم و رهایی از رکود، در حدی، حالا نه تمام و کمال ،حاصل میشود !!من در این مقاله، تحلیل علمی شاخص ها را بیان نمیکنم و در جاهای دیگر نوشته ام .اینجا با مردم عادی سخن میگویم به زبان خودشان.انصافا به هیچ خائنی از هیچ جناحی نباید اعتماد کرد؛ ولو زبانش چرب و نرم باشد و مشکل مملکت ما همین بوده که حرف ناحق را به راحتی با زبان نرم روبهی میپذیریم! و شیران و خدمتگزاران را در جامعه تنها میگذاریم و تخریب هم میکنیم! تا رویه این باشد پیشرفتی مورد انتظار نیست و بلوغ سیاسی و تحلیل قوی میتواند در این راه به ما کمک کند و لاغیر---و لا تکن للخائنین خصیما-امر حق است.

 

یادداشت: دکتر محمد قدمی

 

انتهای پیام/a.p

 

پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 | 11:48

کد خبر : 25013

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید