کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

شوراهای خلاق و کارآفرین، یا کُرسی برای بازنشستگی در کردستان!

شوراهای خلاق، شوراهای کارآفرین، سکوی پرتاب، کرسی بازنشستگی، عملکرد ضعیف شوراها در کردستان، حساسیت انتخابات شوراها

تاسیس و فعالیت شوراهای اسلامی در سطح کشور و به وِیژه در استان کردستان یکی از اقدامات اساسی دولت در چند دهه گذشته بود که با تشکیل پارلمان های محلی نقش مردم برجسته تر شود و شورا به عنوان شورای تصمیم گیری و برنامه ریزی برای مدیریت شهری اقدام کند. اما اکنون پس از سپری شدن دو دهه از فعالیت پارلمان های محلی هنوز با روح دمکراسی فاصله‌ی بسیاری دارد.

به گزارش کُردتودی، امید شاداب یکی از فعالان فرهنگی در شهرستان مریوان با ارسال یادداشتی نسبت به حساسیت در انتخابات پیش روی شوراهای اسلامی در استان کردستان با انتقاد از برخی مشکلات به وِیزه ورود افراد بازنشسته وعدم تحقق وعده های انتخاباتی و همچنین بی توجهی اعضا نسبت به خلاقیت در شوراهای استان کردستان؛، خواستار انتخابات آگاهانه در پنمجین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا شده است.

 

متن این یادداشت به شرح زیر است:

با سر کار آمدن دولت اصلاحات در دهه 70 در کشور، فضای سیاسی شور و شعف زیادی به خود دید، رئیس‌جمهوری وقت آقای خاتمی هم در آن ایام وعده هایی را برای اجرایی کردن چند از اصل قانون اساسی که به صورت معلق درآمده بود دادند یکی از این موارد اجرایی شدن اصل شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور بود.

 

تاسیس و فعالیت شوراهای اسلامی در سطح کشور و به وِیژه در استان کردستان یکی از اقدامات اساسی دولت در چند دهه گذشته بود که با تشکیل پارلمان های محلی نقش مردم برجسته تر شود و شورا به عنوان شورای تصمیم گیری و برنامه ریزی برای مدیریت شهری اقدام کند. اما اکنون پس از سپری شدن دو دهه از فعالیت پارلمان های محلی هنوز با روح دمکراسی فاصله‌ی بسیاری دارد.

 

شوراها با اهداف مشخصی پا به عرصه مدیریت شهری گذاشتند اهدافی که پس از گذشت چندین دوره هنوز محقق نشده است و نقاط ضعف را می توان در این مشاهده کرد که در اکثر شهرهای کشور اعضای شوراهای اسلامی پس از اتمام دوره فعالیت شوراها دارای پرونده هایی قضایی می شوند و جرائمی که بیشتر آنها ناشی از عدم آگاهی فرد نسبت به نقش و جایگاه شورایی است که می تواند به رد صلاحیت های این دوره در شهرهای استان کردستان اشاره کرد.

 

به هرحال در این دوره نیز افرادی خود را نامزد انتخابات کرده اند که بیشتر به دلیل مشکلات مالی و بیکاری و ایجاد اشتغال وارد عرصه تبلیغات شده اند کسانی که هنوز از راه نرسیده وعده های اشتغال و رونق فعالیت های عمرانی را در شهرداری های می دهند و بیشتر کاندیداها به موضوع قبلیه گری می تازند و خود را ناجی مردم، کارشناس و متخصص رفع همه مشکلات شهر می‌دانند اما فارغ از این موضوع که هدف و برنامه ای مشخص برای توسعه و آبادانی شهر ندارند و بیشتر آنها با تکیه بر قبیله گری و عشیره گری وارد عرصه شده اند تا بر کرسی نمایندگی شورای شهر تکیه بزنند.

 

اما آنچه که در این دوره نمود پیدا کرده است ورود افراد بازنشسته و یا در شرف بازنشستگی است که تنها به دلیل گذران اوقات فراغت و کسب منابع درآمدی است و شورا را به عنوان شغل دوم می بینند البته ما بر آن هستیم که در پارلمان شهر از افراد نخبه و توانا وبا تجربه به کار گرفته شود و از توانایی و ظرفیت های آنها برای توسعه و آبادانی شهرها استفاده شود.

 

حال این پرسش های مطرح می شود که چرا ما هنوز نتوانسته ایم از فرصت برای نهادینه کردن دمکراسی در جامعه استفاده کنیم؟

 

چرا هنوز باید در استانی که لقب استان فرهنگی را به یدک می کشد فرهنگ ما فرهنگ عشیره گری و قبیله ای است و هنوز هم در رای دادن و انتخابات این ضعف فرهنگی وجود دارد؟

 

چرا همه در زبان عشیره گری ( سورانی و هه ورامی گری ) را رد میکنیم و آن را به ظاهر نکوهش میکنیم ،اما با سوادهای ما در حالی که ژست روشنفکری میگیرند بیشتر از عوام دچار این موضوع هستند ؟

 

چرا کاندیداها به وعده های انتخاباتی خود عمل نمی کنند و هنوز با سپری شدن چهار دوره از شوراهای اسلامی شهر و روستا بسیاری از وعده ها محقق نشده است لذا امروز ضروری است که با حضور رسانه ها و شبکه های مجازی که در امر اطلاع رسانی فعالیت می کنند مردم را نسبت به سرنوشت خود آگاه سازیم تا در انتخابات پیش روی با آگاهی در پای صندوق های اخذ رای حضور پیدا کنند.

مریوان؛ امید شاداب/فعال فرهنگی

انتهای پیام/M.I

سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 | 13:02

کد خبر : 24981

منتشر کننده : M.I

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید