کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/

طرح تحول نظام سلامت و واقعیت هایی که ناگفته مانده اند

طرح تحول نظام سلامت،انتقادات،مشکلات طرح تحول نظام سلامت،ناگفته ها،یادداشت،اجرای طرح تحول نظام سلامت، اخبار شهرستان قروه، آخرین اخبار شهر قروه، جدیدترین خبرهای شهرستان قروه

با توجه به محدودیت‌های شدید دولت در تامین هزینه های طرح تحول و شروع آهسته مشکلات غیرقابل حل این طرح، صدای فروریختن طرح تحول نظام سلامت دولت یازدهم آهسته به گوش می‌رسد

به گزارش کُردتودی، در شرایطی که دولتمردان از طرح تحول نظام سلامت به عنوان دستاورد بزرگ دولت تدبیر و امید سخن می گویند خوب است به برخی نکات در خصوص اجرای این طرح اشاره شود تا مردم بهتر از واقعیت اجرای طرح و هزینه های مالی جبران ناپذیر آن آگاه شوند.

 

15 اردیبهشت ماه سال 1393 روز آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان های کشور بود طرحی که با اجرای آن میزان پرداخت هزینه ها توسط مردم به 10 درصد کاهش می یافت.

 

اینجا اشاره به اینکه برای اجرای این طرح بیش از 10 هزار میلیارد تومان بودجه تعیین شد ضروری است چرا که یکی از ایراداتی که به این طرح وارد شده است، همخوانی نداشتن این طرح با هدف اصلاح نظام سلامت می باشد. آنطور که از نام این طرح برمی آید، ایجاد تحول در نظام سلامت از اهداف این طرح می باشد. اما کارشناسان براین باورند که تحول در نظام سلامت اساسا روند دیگری را باید طی کند.

 

از طرفی یکی از اهداف ارائه خدمات بهداشتی درمانی، توزیع عدالت می باشد که در قالب توزیع عادلانه خدمات بهداشتی درمانی به سمت آن حرکت می شود که بر این اساس باید براساس عدالت به کسی که نیازمند تر است بیشتر بدهیم؛ نه این که کسی که بی نیاز است بیشتر بگیرد و آن کس که نیازمند است کمتر؛ که متاسفانه در اجرای طرح تحول نظام سلامت دفترچه بیمه همانند یک چک سفید امضا در اختیار مردم قرار گرفت و افراد مختلف حتی برای یک سرماخوردگی کوچک بارها به پزشکان متخصص مراجعه نموده اند که هزینه های هنگفتی را اینگونه مراجعات بر بیمه ها تحمیل نمودند که بیمه ها نیز این هزینه ها را باز هم از مردم دریافت می کنند.

 

«تقاضای القایی»، در بسیاری از نظام های سلامت، یکی از چالشهای اساسی و از دلایل هدر رفت منابع عمومی و فقیر شدن مردم محسوب می شود. یکی از دلایل ایجاد تقاضای القایی استفاده بیش از حد نیاز از خدمات تخصصی و فوق تخصصی است.

 

در واقع آنچه امروز در دل طرح تحول نظام سلامت در جریان است، جهت دادن بازار درمان به سوی خدمات تخصصی و فوق تخصصی است و با روال موجود، هزینه های زیادی به سیستم سلامت وارد خواهد شد.

 

از سویی دیگر یکی از مسائل مهم در بحث تامین مالی نظام های سلامت دنیا، موضوع پایدار بودن منابع مالی نظام های سلامت می باشد. به عنوان مثال در صورتی که در یک برهه زمانی، منابع زیادی به سیستم درمان یک کشور تزریق شود، بنابر اصول اقتصادی، این موضوع باعث افزایش تقاضا و از سوی دیگر، افزایش سطح قیمت ها خواهد شد. حال اگر در چنین شرایطی، منابع این حوزه به هر دلیل کاهش پیدا کند و یا حتی افزایش متناسبی نداشته باشد، می تواند منجر به بروز تورم شدید توام با رکود در بازار سلامت شود. در این شرایط، لطمه ای که به سیستم سلامت وارد خواهد آمد، در کوتاه مدت جبران ناپذیر خواهد بود و سبب بروز نوعی افسارگسیختگی در بازار ارائه خدمت می شود که از پیامدهای آن، افزایش سطح توقعات ارائه دهندگان خدمت و بوجود آمدن زمینه فساد، ازجمله پرداختهای نامتعارف خواهد بود.

 

هم‌اکنون بیش از چند هزار میلیارد بدهی وزارت بهداشت به بیمه‌ها، اجرای طرح سلامت را باهاله‌ای از ابهام روبرو کرده است. آمار و ارقام موجود حکایت از آن دارد که اگر تمام مشکلات فعلی به صورت کامل برطرف گردد بازهم مشکل بزرگی در آینده چه برای دولت فعلی یا دولت دیگر به وجود خواهد آورد که دیگر مُسکن‌هایی مانند کم کردن معوقات علاج درد نخواهد بود.

 

اختلافات موجود مابین وزارت تامین اجتماعی و وزارت بهداشت، حکایت از وضعیت نابسامان و جراحت عمیق این طرح دارد. بحرانی که امروز وزارت بهداشت با آن روبروست نتیجه عدم قبول سخنان منتقدین است که وضعیت این وزارت را با چالش مواجه کرده است و شاید یکی از دلایل عدم حضور قاضی‌زاده هاشمی در دولت احتمالی بعد روحانی مربوط به همین وضعیت نابسامان باشد. 

 

از طرفی، دیگر ایراد بزرگ طرح تحول سلامت اختلاف طبقاتی به وجود آمده در داخل کارکنان وزرات بهداشت است. دریافتی که پزشکان متخصص پس از این طرح نسبت به پزشکان عمومی چند برابر و دریافتی کل پزشکان نسبت به سایر کادر وزارت بهداشت چند ده برابر شده که این خود باعث وجود شکاف طبقاتی محض و بروز اختلاف عدیده در بین کارکنان وزارت به عنوان دست اندرکاران اصلی این طرح شده است.

 

حال با این شرایط باید دید آیا دولتمردان در روزهای تبلیغات انتخاباتی باز هم می توانند با وجود این انتقادات که به اجرای طرح تحول سلامت وارد شده است  بر روی آن مانور دهند یا نه؟

 

منبع: سراب خبر

 

انتهای پیام/sh.s

دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 | 15:47

کد خبر : 24604

منتشر کننده : م ح/sab

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید