کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدرس دانشگاه کردستان:

اهداف توسعه پایدار شهری در سنندج تا چه میزان توسط مسئولان شهری محقق شده است

مدیریت شهری, شهرداری, سنندج, دانشجوی دانشگاه کردستان, شورای اسلامی شهر سنندج

مدرس دانشگاه کردستان نوشت: از آنجاییکه مدیریت شهری بر عهده شهرداری و شوراهای اسلامی شهر سنندج می­باشد، لذا این نهادها تاکنون نتوانسته­اند شاخص­ها و اهداف مدیریت شهری سنندج را به واقعیت نزدیک کنند.

به گزارش کُردتودی، صلاح الدین منوچهری کارشناس ارشد علوم اقتصادی و مدرس دانشگاه در یادداشتی نوشت:

 

توسعه پایدار شهری، شکلی از توسعه امروزی است که می­تواند توسعه مداوم شهرها, جوامع شهری و نسل­های آینده را تضمین کند. توسعه پایدار روندی است که بهبود شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فناوری به سوی عدالت اجتماعی باشد و در جهت آلودگی اکوسیستم و تخریب منابع طبیعی نباشد. توسعه پایدار شهری فرآیندی است که طی آن گردش انرژی در شهر در حداقل شرایط عملکردی، حداکثر کارایی را داشته و توزیع یکسانی را در به حرکت در آوردن عناصر به عنوان یک مجموعه یکپارچه و متصل ایجاد می­نماید. یک شهر پایدار فضایی است که اکثر قریب به اتفاق ساکنانش از سکونت در فضا احساس رضایت داشته باشند.

 

مدیریت شهری، سازمانی گسترده متشکل از عناصر و اجزای رسمی و غیر رسمی موثر و ذیربط در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و کالبدی حیات شهری با هدف اداره و هدایت و کنترل توسعه همه جانبه و پایدار شهرها می­باشد که دارای تشکیلات وسیعی است و مهمترین نقش را در موفقیت طرح­های توسعه شهری و رفع نیازهای جمعیت، جریان عبور و مرور در شهر، رفاه شهری، مسکن، کاربری اراضی، تفریح، فرهنگ، تاسیسات زیربنایی و امثال آن­ها بر عهده دارد.

 

برای ایجاد تصویری روشن از اهداف مدیریت شهری برای رسیدن به توسعه پایدار و سیاستگذاری در جهت تامین نیازها، توجه به سه حوزه: ارتقای شرایط کار و زندگی برای همه مردم شهر، توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار و حفاظت از محیط کالبدی شهر ضروری است.

 

مدیریت شهری برای تحقق اهداف و معیارهای توسعه پایدار در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، کالبدی و زیست محیطی سکونتگاه­های شهری دارای نقش اساسی است؛ از این رو توجه جدی رویکردهای اخیر توسعه پایدار شهری به موضوع مدیریت شهری پایدار در شکل و محتوای حکمرانی شایسته شهری معطوف شده است.

 

حال سوال اینجاست که اهداف توسعه پایدار شهری و مدیریت شهری در شهر سنندج تا چه میزان توسط مسئولان شهری محقق شده است؟ از آنجاییکه مدیریت شهری بر عهده شهرداری و شوراهای اسلامی شهر سنندج می­باشد، لذا این نهادها تاکنون نتوانسته­اند شاخص­ها و اهداف مدیریت شهری سنندج را به واقعیت نزدیک کنند.

 

از قدیم گفته ­اند کار را باید به کاردان سپرد؛ با توجه به خط فکری­ای که در بدنه شوراهای اسلامی شهر سنندج وجود دارد، می­توان به این نکته پی برد که عملا افرادی که این خط فکری را هدایت می­کنند افراد متخصص و باتجربه در امور مدیریت شهری نیستند و نتوانسته­اند اهداف مدیریت شهری را که در بالا بدان اشاره کردیم تا حدودی محقق سازند و این یک مشکل اساسی است که در دوره حاضر و در دوره­های قبلی شوراهای اسلامی شهر سنندج موجود بوده است.

 

یکی از وظایف اصلی شوراها انتخاب شهردار و نظارت بر اجرای درست کارها توسط شهرداری می­باشد. لذا شوراهای محترم توانسته فاکتور اول را محقق سازند و در فاکتور دوم که نظارت می­باشد عملا حرفی برای گفتن نداشته­اند و این یک چالش و فقدان اساسی در بدنه شوراهای اسلامی شهر سنندج می­باشد. نمونه­ طرح­ها و برنامه­های اجرا شده زیادی توسط این نهادها به انجام رسیده که نه تنها مشکلی را حل نکرده، بلکه دو مرتبه مشکل آفرین هم بوده­اند که ناشی از نبود برنامه­ریزی منسجم و هدفدار بوده است. به امید پیشرفت و آبادانی شهر سنندج که این مهم توسط افراد کاردان، مختصص، متعهد و دلسوز به واقعیت خواهد پیوست.

 

انتهای پیام/a.p

جمعه 18 فروردین 1396 | 14:27

کد خبر : 24274

منتشر کننده : الف ک/kd

شهروند پاسخ جمعه 18 فروردین 1396 | 16:11

0
0

خود جنابعالی قطعا می دانید که این مسایلی که مرقوم فرموده اید تاثیری بر شایسته گزینی ندارد کسی به شایستگی کاندیدا متاسفانه کار ندارد افرادی فامیل دار هستند و رای می اورند افرادی کسانی وابسته اند ورای می اورند همین اکنون قدرت اقای دکتر جلالی زاده از قدرت نمایندگان فعلی متاسفانه بیشتر است ایشان گفته است به اقای زنگنه وزیر نفت گفتم اقای سید عماد حسینی را معاون خود منصوب کند و منصوب کرد ایا با هم حزبی های خودش خواهر زاده اش را نمی تواند شورای شهر کند؟زیاد ایده ال فکر نکنید.

راه حل مشکلات شنبه 19 فروردین 1396 | 08:50

http://jalaljalalizadeh.com/wp-content/uploads/2017/04/6798678978.jpg

لینک بالا را ببینید . وزیر تعاون به نماینده ما توهین می کند و شاید نمایندگان از وزیر هم نتوانند وقت ملاقات بگیرند ولی دکتر جلالی زاده با رئییس جمهور عکس یادگاری می گیرد اقای غریب سجادی خواهر زاده اش را نمی تواند با این قدرت شورای شهر و استاد دانشگاه کند ؟الکی بدنبال نمایندگان برای حل مشکلات نیفتیم دکتر جلال را ببینیم بهتر است کدام یگ از نمایندگان فعلی با رئییس جمهور محترم عکس دارند؟

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید