کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

هدف ایکاردا افزایش 20 تا 25 درصدی تولید در دیم‎زارهای استان است

طرح ایکاردا در کردستان، جهادکشاورزی کردستان، فرید سپری، زمین های کشاورزی کردستان، دیم کاری

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: یکی از مراکزی که همکاری های گسترده ای با ایران و کشور های حوزه غرب آسیا و شمال آفریقا دارد مرکز تحقیقات بین المللی ایکاردا می باشد، که هدف آن افزایش 20 تا 25 درصدی تولید در دیم زارهای می باشد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، فرید سپری در سومین دوره آموزشی امنیت غذائی ایران(ایکاردا) که با حضور دکتر آیدن کارشناس اجتماعی اقتصادی ایکاردا برگزار شد با عنوان این که، این مرکز تحقیقاتی با انجام پروژه های متعدد بین المللی در نقاط مختلف مناتق خشک، دارای تجارب ارزنده در افزایش و ثبات عملکرد در این مناطق می‌باشد، افزود: اخیراً نیز طی انعقاد قراردادی با معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی مقرر شده است طی یک فرآیند منظم، منسجم، دقیق و پیوسته عملکرد گندم و سایر محصولات تناوبی در چهار استان دیم خیز کشور ( کردستان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه و لرستان) با نظارت دقیق این مرکز بین المللی، افزایش 20 تا 25 درصدی را تجربه نماید.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خاطر نشان کرد: در این پروژه سعی بر این است با بومی سازی دانش محققین ایکاردا و به کارگیری یافته های تحقیقاتی همکاران داخل کشور در کنار نظم و انسجام لازم و دقیق، تولید در دیم زارهای استان ضمن افزایش پیش بینی شده، به ثبات و پایداری بیشتر نزدیک شده و اثرات عوامل اقلیمی در این فرایند، کاهش و سهم عوامل مدیریتی و دانش بشری افزایش یابد.

 

سپری افزود: این پروژه در دو مسیر سعی دارد تا به اهداف پیش بینی شده نزدیک شود. مسیر اول ایجاد پایگاه های نو آورانه (innovation platform ) در داخل مزرعه زارعین و مسیر دوم مزارع نمایشی(Demonstration Farms) است.

 

وی در رابطه با  مسیر اول گفت: در پایگاه های نو آورانه یا IP ماحصل نتایج تحقیقاتی و تکنولوژی های موجود در کنار روش مرسوم در شرایط زارعین تست و ارزیابی شده و زارع از نزدیک شاهد برتری های این نتایج نسبت به روش های به کار گرفته توسط خود می باشد.

 

این مسئول ادامه داد: این نتایج که شامل ارزیابی ارقام جدید و لاین های امید بخش و در دست معرفی و همچنین بسته مدیریتی ( مجموعه دستور العمل های فنی برای زراعت دیم) می باشد به صورت تکراردار (دوتکرار) و در سطوح وسیع 100 تا 1000 متری و یا حتی بیشتر قابل اجرا می باشد.

 

وی تفاوت این روش با مزارع ترویجی را در این دانست که اولاً تکراردار بوده و در نتیجه قابلیت تجزیه و تحلیل آماری را دارا می باشد و دوماً مجموع این یافته ها در یک مزرعه به نمایش گذاشته می شود.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در رابطه با  مسیر دوم اظهار داشت: در مزارع نمایشی یا DMO نیز سعی بر این است تا ضریب نفوذ یافته های تحقیقاتی با کاشت بهترین ارقام جدید همراه با عوامل مدیریتی به ویژه سیستم های خاک ورزی اصولی و حفاظت شده همراه با تناوب و سایر دستوالعمل های لازم در مزارع زارعین افزایش یابد.

 

وی ادامه داد:  این مزارع که تحت مدیریت فشرده قرار می گیرند در کنار روش مرسوم و متعارف کشاورز قرار گرفته وکشاورزان از نزدیک شاهد نقش یافته های تحقیقاتی در بهبود عملکرد خواهند بود.

 

700 هکتار از مزارع دیم شهرستان های سنندج و کامیاران تحت پوشش ایکاردا

 

سپری؛ برنامه ابلاغی و اجرای پروژه ایکاردا  در سال زراعی 96-95 برای استان کردستان را  در مزرعه پلاتفرم نوآورانه IP در شهرستان های کامیاران و سنندج 23.1 هکتار عنوان کرد و افزود؛ مزارع نمایشی هم ( DMO ) در 700 هکتار  از دیم زارهای چهار شهرستان سقز، دیواندره، قروه و کامیاران با محصولات گندم، جو و نخود پیش بینی گردیده است. 

 

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، مساحت کل زمین های تحت پوشش پلات فرم IP شهرستان سنندج را 12.9 هکتار و شهرستان کامیاران را 10.2 هکتار عنوان کرد و افزود: این مزارع در دو دهستان حسن آباد و شاهو و دو روستای جبرئیلان و آهنگران این دو شهرستان واقع شده اند.

 

وی ادامه داد: سطح ابلاغی مزارع نمایشی (DMO) ایکاردا برای استان کردستان در سال زراعی 96-95  700 هکتار بوده که ما توانسته ایم 721 هکتار را در مزارع چهار شهرستان سقز، قروه، دیواندره و کامیاران به اجرا درآوریم.

 

سپری یادآورشد: محصولات تحت پوشش این پروژه گندم، جو و نخود بوده که ارقام جدید ( گندم: باران، اوحدی، رصدو...، جو: انصار آبیدر، سهند و ... و نخود: فلیپ، سارال، و ...)  تامین و در مزارع منتخب کشت شده است.  

 

سپری در پایان خاطر نشان کرد؛ تا اکنون سه دوره آموزشی با حضور مدیران ستادی و شهرستانی، مسئولین و کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی و بخش زارعت برگزار کرده‌ایم.

 

انتهای پیام/a.p

 

یکشنبه 15 اسفند 1395 | 11:49

کد خبر : 23616

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید