کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

چالش بازار و صادرات در محصولات کشاورزی کردستان

چالش بازار و صادرات در محصولات کشاورزی، کردستان، ایجاد صنایع تبدیلی، راهکار کاهش ، ضایعات محصولات

استان کردستان با بهرمندی از ظرفیت های طبیعی استانی مستعد در بخش کشاورزی است توپوگرافی این استان وجود منابع طبیعی و ظرفیت های ویژه عامل اصلی کسب رتبه های برتر در کشور در همه حوزه های بخش کشاورزی است .

به گزارش کُردتودی، استان کردستان با بهرمندی از ظرفیت های طبیعی استانی مستعد در بخش کشاورزی است توپوگرافی این استان وجود منابع طبیعی و ظرفیت های ویژه عامل اصلی کسب رتبه های برتر در کشور در همه حوزه های بخش کشاورزی است .

 

استان کردستان با دارا بودن رتبه سوم  از لحاظ سطح زیرکشت نخود دیم در کشور و مقام اول تولید در نخود تیپ دسی را دارد همچنین ایجاد خط اعتباری توسعه مکانیزاسیون کشاورزی به منظور تأمین به موقع ماشین‌ها و ادوات و تجهیزات مورد نیاز بخش کشاورزی در راستای پایداری تولید و امنیت غذایی نیز یکی دیگر از اولویت های انجام شده است. با افزایش ضریب مکانیزاسیون به 1.82 اسب بخار در هکتار، مقام اول در کشور را این استان به خود اختصاص داده است. بر این اساس انجام صد در صدی عملیات خاک‌ورزی و تهیه بستر کشت به صورت مکانیزه هم باعث شد در این مورد هم به  جایگاه نخست کشوری برسیم باوجود این موفقیت  98 درصد کشت با استفاده از بذرکارها و به صورت مکانیزه انجام می شود که در این موقعیت هم  جایگاه اول کشوری را استان کردستان کسب کرده است .

 

از دیگر موفقیتهای کسب شده در بخش کشاورزی می توان به کاهش درصد سن زدگی محصول گندم تولیدی استان از 1.5 درصد به 0.4 درصد (افزایش کیفیت آرد با خواصیت نانوایی مناسب)،حضورگسترده تر کارشناسان کشاورزی در سطح مزارع ، باغات و گلخانه ها و افزایش تعداد ایستگاه های پیش آگاهی جهت جلو گیری از سمپاشی بی رویه، راه اندازی سامانه اینترنتی مانیتورینگ جهت ثبت اطلاعات خرید و فروش سموم با هدف کنترل کیفیت سموم عرضه شده، معرفی سموم جدید کم خطر و سموم بیولوژیک و گیاهی و  صدور کد شناسه 16 رقمی برای محصولات مختلف زراعی و باغی با هدف امکان پایش سلامت محصولات اشاره کرد .

 

با این اوصاف و وجود مزیت‌های نسبی فراوان،  چالش اصلی بخش کشاورزی استان در بازار و صادرات محصولات است که برای بهبود تراز بازرگانی خارجی، لازم است قوانینی تجاری در راستای جهانی شدن تدوین و به منظور رقابت کارساز بحث دامپینگ و جوایز صادراتی با شدت و حمایت بیشتری نهادینه گردد. سیستم حمل و نقل ریلی و ترانزیتی،  پایانه‌های صادراتی مجهز به سردخانه را باید توسعه داد. چرا که برنامه‌ریزی در امر صادرات می‌تواند به رونق بخشی تولید کمک شایانی نماید .

 

علیرغم زحمات فراوان مسئولین در حمایت و هدایت سرمایه گذاران جهت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و انرژی صرف شده در این خصوص اما مشکل پا برجاست. امید است در راستای سورتینگ، بسته بندی و برند‌سازی محصولات کشاورزی، بخش خصوصی با همت مضاعف وارد بازار شود و محصولات تولیدی بخش کشاورزی استان که دارای مزیت‌های بالا از جمله کیفیت مناسب، سالم و ارگانیک می‌باشند همانند گردو، توت درختی، انگور دیم و به ویژه توت فرنگی و سایر محصولات را فرآوری و در چرخه بازار‌های مطمئن صادرات قرار دهند که این مهم در راستای پویایی و حرکت موتور تولید می تواند بسیار کار ساز و تاثیر گذار باشد.

 

سپری - معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان

انتهای پیام/M.I

یکشنبه 1 اسفند 1395 | 13:28

کد خبر : 23203

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید