کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نگرانی دولت ترکیه از سلاح های پیشرفته پ.ک.ک

اگر پنج سال پیش از من می خواستند نوع سلاح های مورد استفاده حزب کارگران کردستان (پ ک ک) را مشخص سازم، کلاشنیکف AK-47 را به عنوان اسلحه شخصی ای که در سراسر سازمان پ ک ک استفاده می شود، مسلسل BKC (Bixi)، اسلحه تک تیرانداز SVD Dragunov، چند تفنگ 2 / A4 ساخت ایالات متحده، سلاح های ضد تانک محدود به راکت انداز RPG-7 را نام می بردم. در آن زمان پ ک ک هیچ گونه موشک ضد تانکی نداشت و دسترسی بسیار محدود به MANPADS و موشک های زمین به هوا، که در حین تیراندازی بر روی شانه قرار می گیرد، داشت. نیروی های پ ک ک از رادیو تجاری YAESU برای برقراری ارتباط استفاده می کردند، به تجهیزات حرارتی دید در شب مجهز نبودند و لباس و تجهیزات خود را به صورت محلی تهیه می کردند. به طور خلاصه اینکه، پ ک ک به تجهیزاتی برای جنگ طولانی مدت اما با شدت کم در مناطق روستایی مجهز بود.

به گزارش کُردتودی، اگر پنج سال پیش از من می خواستند نوع سلاح های مورد استفاده حزب کارگران کردستان (پ ک ک) را مشخص سازم، کلاشنیکف AK-47 را به عنوان اسلحه شخصی ای که در سراسر سازمان پ ک ک استفاده می شود، مسلسل BKC (Bixi)، اسلحه تک تیرانداز SVD Dragunov، چند تفنگ 2 / A4 ساخت ایالات متحده، سلاح های ضد تانک محدود به راکت انداز RPG-7 را نام می بردم. در آن زمان پ ک ک هیچ گونه موشک ضد تانکی نداشت و دسترسی بسیار محدود به MANPADS و موشک های زمین به هوا، که در حین تیراندازی بر روی شانه قرار می گیرد، داشت. نیروی های پ ک ک از رادیو تجاری YAESU برای برقراری ارتباط استفاده می کردند، به تجهیزات حرارتی دید در شب مجهز نبودند و لباس و تجهیزات خود را به صورت محلی تهیه می کردند. به طور خلاصه اینکه، پ ک ک به تجهیزاتی برای جنگ طولانی مدت اما با شدت کم در مناطق روستایی مجهز بود.

 

اما در حال حاضر و به دلیل جنگ عراق و سوریه که تمامی طرفین متخاصم از سلاح های پیشرفته استفاده می کنند، پ ک ک با تنوع بخشیدن به سلاح، مهمات و تجهیزات اش به نیرویی پیچیده تبدیل شده است. ارتش ترکیه می داند که پ ک ک و نیروهای وابسته به آن در شمال سوریه یعنی واحدهای مدافع خلق (YPG)، با بهبود مداوم قابلیت های معمولی از قبیل تاکتیک واحد زرهی، داشتن توپخانه و توانایی پرتاب راکت بدون قرار داشتن در خط دید و اقدامات تدارکاتی در مقیاس بزرگ خود را تقویت کرده اند. آنها با ایجاد هماهنگی پشتیبانی هوایی نزدیک و توانایی فزاینده توپخانه، نظارت و شناسایی با وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپاد) و جنگ شهری، به تدریج در حال تبدیل شدن به ارتشی منظم هستند.

 

امروز، نیروهای مسلح ترکیه (TSK) از درگیری زمینی کنونی در الباب یاد می گیرد که جنگ جدید شهری علیه دولت اسلامی (داعش) تا چه اندازه می تواند سخت باشد. نیروهای ترکیه در حال تجربه آزمون های بزرگی در برابر مدل های دفاعی ای هستند که داعش بر اساس جنگ تونل، موشک های ضد تانک و بمبهای جاگذاری شده در خودرو - که در جنگ شهری دارای آثار تخریبی مرگبار استفاده می شوند - ایجاد کرده است. در حال حاضر آنکارا به طور جدی در حال بررسی این مسئله است که آیا پ ک ک نیز به تکنولوژی نظامی و سطوح توان نظامی پیشرفته داعش دست خواهد یافت.

 

ما پیش از این دیده ایم که پ ک ک چگونه از سلاح، مهمات و تجهیزات خود در جنگ سنگرها و گودال ها علیه نیروهای امنیتی ترکیه در جزیره، سیلوپی، سیلوان، سور / دیاربکر، یوکسکووا و در نهایت در نصیبین استفاده می کرد. سلاح ها و تجهیزاتی که نیروهای ترکیه در درگیری ها به دست آورده اند نشان می دهد که تنوع و پیچیدگی تلاش های پ ک ک بدون وقفه همچنان ادامه دارد.

 

به گفته یک تحلیلگر دفاعی که در آنکارا با المانیتور مصاحبه کرد و نخواست نامش ذکر شود، تنوع زرادخانه پ ک ک در موشک های ضد تانک، نارنجک های دستی و راکت های هدایت شونده ضد تانک (ATGMs) به خوبی قابل مشاهده است. این منبع گفت: "در گذشته، پ ک ک بیشتر به راکت های PG-7 RPG-7 وابسته بود. در حال حاضر آنها از راکت های RPG-7VM، PG-7ML، DZGI-40 و HEI-AP استفاده می کنند. افزایش قابل توجهی در میزان نارنجک های دستی DM41 و DM51 ساخت آلمان، K-413 ساخت کره جنوبی، و M26 / 61 و M67 ساخت ایالات متحده وجود دارد. ''

 

ما همچنین در گریلا تی وی - که به عنوان سیستم رسانه ای پ ک ک شناخته می شود – و در رسانه های اجتماعی آنها دیدیم که آنها چگونه از راکت های ضد تانک متیس و فاگوت علیه اهداف ترکیه استفاده می کنند. در فایلی ویدئویی که روز 10 آوریل 2016 در اولودره در استان شرناخ و فایل دیگری که در  26  ژوئن 2016 باز هم در شرناخ ضبط شده اند آنها را در حال شلیک راکت های MILAN ATGM دیدیم  

 

در عکس هایی که توسط ستاد ارتش ترکیه (TSK) پخش شده اند می بینیم که یکی از راکت انداز های 9M113 Konkurs  در 2 سپتامبر 2016 در کوهستان جودی و راکت انداز دیگری در 27 سپتامبر در شمدینلی در استان حکاری کشف و ضبط شد. همچنین در کوهستان جودی، چهار راکت M7 اوسا همراه با راکت انداز فایبرگلاس اوسا در سیلوپی در استان شرناخ پیدا شدند

.

آنکارا به ویژه از کشف 9438 Igla (سامانه متعلق به ناتو) MANPADS در 25 آگوست در شهر ساسون استان باتمان نگران شد. باید به یاد داشته باشیم که در تاریخ 13 می سال 2016، یک هلیکوپتر TSK AH-1W با یکی از همان MANPADS ها یا دوش پرتابها مورد هدف قرار گرفته و ساقط شد.

 

در سال 2016، ارتش ترکیه به افزایش ناگهانی کشف و ضبط تعدادی از سلاح های پ ک ک اشاره کرد. به عنوان مثال، در 3 دسامبر سال 2016، M57  ، راکت انداز های RPG-7 ، راکت اندازهای PG7-A، PG-7-AT و خمپاره60  میلی متریNR431A  کشف و ضبط شد. در 6 اکتبر، گلوله های120  میلی متریM62P8  ساخت شرکت کروسیج صربستان در شهر جوکورجای استان حکاری پیدا شدند. سهولت هدف قرار دادن پایگاه های ثابت و سیار ارتش ترکیه از سوی نیروهای پ ک ک بوسیله خمپاره، آنها را ترغیب کرده است تا برای انجام حملات خمپاره ای خود به تجهیزات کنترل شلیک دست پیدا کنند.

 

نشانه عمده تلاش های پ ک ک برای تنوع بخشیدن به سلاح های ضد تانک خود، ضبط سلاح ضد تانک AT4 84 ساخت شرکت سوئدی Saab-Bofors در تاریخ 1 ژوئن 2013 بود.

 

ترکیه همچنین نگران تعداد روز افزون سلاح های آمریکایی M16A2 وM16A4 ، و اسلحه های FN FAL 50، نارنجک انداز های  M08-4040 میلی متری ساخت صربستان و تپانچه گلاک است. همچنین مسئله دیگری که بایستی به آن توجه کرد تلاش های پ.ک.ک برای بهبود شلیک دقیق نیروهای آن در شب و در دید ضعیف با نصب دوربین های حرارتی اسپکتر بر روی اسلحه های M16A2 است.

 

اسلحه تک تیرانداز ضد تجهیزات - 12.7 میلی متر کورد (یا مدل زاگرس اصلاح شده آن) - که برای اولین بار در سال 2012 در دست نیروهای پ ک ک دیده شد، در حال حاضر به سلاح استاندارد پ ک ک تبدیل شده است. این اسلحه برای هدف قرار دان هلیکوپترها و خودروهای زرهی بسیار موثر است.

 

پ ک ک از مسلسل های سنگینDHSK-Kord  برای امنیت پایگاه های دائمی اش استفاده می کند. پ ک ک برای محافظت از این مسلسل های سنگین در برابر حملات هوایی، یک سیستم ریلی در غارها ایجاد کرده است.

 

پ ک ک در تلاش است تا عملیات شناسایی خود با پهپادها (هواپیمای بدون سرنشین) را افزایش دهد و نیروهای ترکیه تاکنون هواپیماهای بدون سرنشین RQ 20 Puma  ساخت آمریکا و مدل غیر نظامی DJI Phantom  را از پ ک ک کشف کرده اند.

 

اکنون سوال این است که پ ک ک چگونه به چنین سلاح ها و تجهیزات پیشرفته بسیار مختلفی دست پیدا کرده است. واقعیتی سخت که همه از وجود آن آگاه هستند اما در مورد آن صحبت نمی کنند بازارهای سیاه سلاح است که در سوریه و عراق رشد کرده اند؛ بازاری هایی که در آنها هر کسی می تواند هر گونه سیستم تسلیحاتی، از جمله تانک و راکت اندازهای چند لوله ای را خریداری کرده و یا اجاره کند. چیزی که به ویژه در سوریه گسترده یافته است فروش اسلحه و مهماتی است که برای گروه های مسلح مخالف دولت فرستاده شده و یا با گروه های دیگر مبادله شده است. سلاح های آمریکایی، اروپایی و مهماتی که در اختیار گروه های مسلح، مانند نیروهای پیشمرگه های کُرد، ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه، قرار گرفته اند گاهی اوقات برای پ ک ک ارسال شده و یا در بازار فروخته می شوند. همچنین نباید غنیمت جنگی متشکل از سلاح و تجهیزاتی که به دست  پ ک ک / YPG می افتد را نادیده گرفت - به ویژه غنائمی که آنها از درگیری با داعش به دست می آورند.

 

یک منبع ناشناس دیگر در مصاحبه با المانیتور گفت: "بر خلاف تصور غالب، بسیاری از سلاح هایی که پ ک ک در ترکیه از آنها استفاده می کنند از شمال سوریه وارد ترکیه نمی شوند بلکه از شمال عراق وارد می شوند. این بدین معنی است که این سلاح ها یا در اختیار پیشمرگه، شبه نظامیان شیعه و ارتش عراق قرار گرفته و یا به آنها فروخته می شود. در حال حاضر یک بازار سیاه سلاح سودآور وجود دارد که به خاطر درگیری های لیبی و اوکراین بیشتر تغذیه می شود. به عنوان مثال، من می دانم که برخی از کشورهای عربی از بالکان سلاح وارد کرده و آنها را به عراق ارسال می کنند."

 

آیا آنکارا می تواند به این پدیده پایان دهد؟ متاسفانه، این امر عملا غیر ممکن است چرا که شماره سریال و اطلاعات تولید ATGMs و MANPADS پاک می شوند. علاوه بر این، مشکلات کنونی آنکارا با دمشق و بغداد و ضعف ماندگار قدرت مرکزی در این کشورها باعث شده است تا بازار سیاه سلاح رشد کرده و با مصونیت به فعالیت خود ادامه دهد.

 

آنچه غیر ممکن است از آن چشم پوشی کرد این است که بحران های سوریه و عراق باعث تقویت بازیگران غیر دولتی مانند پ ک ک شده و زرادخانه های نظامی آنها را تقویت می کند و در عین حال تهدیدات امنیتی علیه کشورهایی مانند ترکیه را به شدت افزایش می دهد.

منبع: المانیتور/ متین گورجان/ترجمه: کردپرس

انتهای پیام//M.I

  شنبه 23 بهمن 1395 | 07:55

  کد خبر : 22872

  منتشر کننده : M.I

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید