Go Up
kurdtoday
گروه : اقتصادی

آثار باستانی کُردستان، زخمی از کلنگ غارتگران

کُردتودی: کردستان دارای صدها محوطه و آثار تاریخی شناخته شده است که متأسفانه تعداد ناچیزی از این آثار در فهرست آثار ملی ثبت شده است. آثاری که همواره در معرض حفاری های غیرمجاز غارتگران میراث فرهنگی هستند

 به گزارش خبرنگار کُردتودی، ده ها سال است که مردم شاهد حفاری ها و به یغما رفتن آثار باستانی و میراث فرهنگی خود هستند و اما تعداد محدودی از قاچاق آثار منطقه کشف و ضبط شده است.

 

گویی قاچاقچیان و موزه داران اروپایی بیشتر از مسئولان کردستان به غنای این آثار پی برده اند و هر کاری برای به دست آوردن این اشیا انجام می دهند.

 

اکثر محوطه های باستانی در کردستان ابتدا به وسیله غارتگران کشف شده است که نتیجه این امر انجام هزاران حفاری غیر مجاز در کردستان بود که منجر به غارت هزاران قطعه تاریخی شد .

 

هرگاه مسئولان امر جدیت و احساس مسئولیت نشان داده اند، حداقلی از قاچاق عتیقه های منطقه کشف و ضبط شده اند و برخورد جدی در این زمینه یک رسالت مهم است.

اشیاء تاریخی نماد تائید هویت و تاریخ  منحصر بفرد کردستان است که روز به روز غنای فرهنگی و تمدن کهن  این استان  را آشکار می سازند.

مسئله‌ی تخریب و غارت آثار باستانی در مناطق کردستان ایران پیشینه‌ی دوریدارد و بر پایه‌ی گزارشات منتشر شده و شاهدان عینی اکثریت افرادی کهمبادرت به چنین کارهای می‌کنند از بعضی از آقازادگان هستند که این اشیاء را به کشورهای خارجی و با قیمت‌های نازل به فروشمی‌رسانند.

سازمان میراث فرهنگی و نیروهای امنیتی و انتظامی استان همواره با حفاران برخورد نموده اند به طوری که امیر الهی سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كردستان تعداد جرایم در حوزه میراث فرهنگی استان را در سال 90هشت مورد ذكر كرده بود و گفته بود: در این مدت پنج مورد تخریب و سه مورد حفاری غیر مجاز از سوی ماموان یگان حفاظت میراث فرهنگی استان كشف شد که 18 نفر در این ارتباط دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

 

 علی فعله گری مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کردستان سال 87 گفته بود:باهوشیاری یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و با همکاری مردم محلی پنج نفر که در روستای "شهابیه" از توابع شهرستان قروه اقدام به حفاری غیر مجاز نموده بودند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

 

 

همان سال نیز دو نفر از حفاران آثار باستانی در روستای "بابا شیدا"  از توابع شهرستان قروه در حین حفاری دستگیر و بعد از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی  شدند.

 

 سازمان میراث فرهنگی کردستان ضروری است زمینه ی لازم را در تشکیل تشکل های مردمی حافظ میراث فرهنگی فراهم نماید و نیاز است مردم کردستان نیز حساسیت لازم را به موقع بروز دهند و از نابودی تاریخ وتمدن کهن کردستان جلوگیری نمایند

 

کلمات کلیدی

  پنجشنبه 13 شهریور 1393 | 13:56

  کد خبر : 2248

  منتشر کننده : رامیاری

  نظرات :

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی
   
     
  گردشگری استان کردستان

  به انتخاب سردبیر

  بیشتر ...

  مقـالـه / یادداشت

  بیشتر ...

  ADS

  ADS

  ADS

  کانال رسمی کردتودی در تلگرام

  سنه بازار

  ADS

  ADS