کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اوج اقتصاد مقاومتی با ترشی های خوش طعم بانوی سنندجی

ترشی فراز، فرازی به سمت موفقیت، اوج اقتصاد مقاومتی، ترشی های خوش طعم، بانوی سنندجی

افسانه فقیهی یکی از بانوان سنندجی است که توانسته است با دریافت 20 میلیون تومان وام از بسیج سازندگی برای 5 نفر از خانم ها شغل ایجاد کند و با فروش ترشی و خرد کردن سبزیجات با نام فراز، شیرینی زندگی را به دیگر خانواده ها تقدیم کند.

به گزارش کُردتودی، بدون شک کشورهایی که توانسته اند الگوهای بومی خود را به منصه ظهور برسانند اقتصادی قدرتمند تر داشته و به نوعی مبحث آسیب پذیری آن کمتر با چالش و تحت اما و اگرها قرار می گیرد، یکی از روش های نوین و حتی اسلامی در کشور ما موضوع اقتصاد مقاومتی است که جرقه این اقتصاد اسلامی و بومی توسط رهبر فرزانه انقلاب زده شد.

 


شاید شنیدن سرگذشت زندگی پرفراز و نشیب انسان هایی که بارها زمین خورده و دوباره برخاسته است برای کسانی که با یک شکست متوقف می شوند عبرت اموز باشد به ویژه زمانی که بدانند وی شکست را همواره به تجربه ی طلایی زندگی اش تعبیر می کند و از ان پلی می سازد برای رسیدن به موفقیت.

 


زنان ایرانی در عرصه اقتصادی حضور فعال دارند فقط کافی است آن ها را تشویق کنیم و روحیه  انها را بشناسیم، اگر به مشکلات زنان در منزل توجه شود، زنان خیلی بهتر می توانند در همه ی عرصه ها از جمله اقتصادی فعالیت کنند. توجه دولت به حضور زنان در جامعه با عث تقویت حضور ان ها در عرصه های اجتماعی می شود.

 


در استان کردستان هم همواره خانم هایی وجود دارد که با  پشت کار فراوان توانسته اند در کسب و کار خود موفق باشند و موفقیت های چشمگیری هم برای خود و هم برای خانواده اش داشته باشند.

 


 درشهر سنندج زنانی وجود دارند که علاوه بر ایجاد درآمدهای مناسب برای خودشان و اشتغالزایی برای دیگران، به عنوان کارآفرین برتر نیز دست پیدا کرده اند.

 


افسانه فقیهی یکی از بانوان سنندجی است که توانسته است با دریافت 20 میلیون تومان وام از بسیج سازندگی برای 5 نفر از خانم ها شغل ایجاد کند و با فروش ترشی و خرد کردن سبزیجات با نام فراز، شیرینی زندگی را به دیگر خانواده ها تقدیم کند و ماهیانه خالص حدود 2 میلیون تومان نیز برای خود درآمد زایی دارد لذا با وی به گفتگو نشستیم تا از رمز و رازهای یک بانوی کارآفرین موفق آگاه شویم.

 


*** لطفاً خودتان را معرفی نمایید و بفرمایید که چطور تصمیم گرفتید که مغازه ترشی فروشی را در سنندج راه اندازی کنید؟
افسانه فقیهی 42 ساله و ساکن شهر سنندج هستم، هرچند کارمند بودم و با 20 سال سابقه خدمت خود را بازنشسته کردم اما همیشه دوست داشتم که بتوانم برای چندین نفر اشتغالزایی ایجاد کنم لذا برای همین به تولید محصولات خانگی روی آوردیم و با دریافت 20 میلیون تومان وام از بسیج سازندگی تولید ترشی در خانه را شروع کردم.

 


*** آیا در شروع کار با ناامیدی و پشیمانی در این کار مواجه نشدید؟
 من کارم را با درست کردن ترشی های محلی از خانه خودم شروع کردم و بعد از مدتی با توجه به اینکه پدرم صاحب باغ است و میوه های هر فصل را دارند تصمیم گرفتم این مغازه را  با اندکی  وسایل دایر کنم و وقتی کم کم مشتری هایم زیاد شد 5 نفر خانم را استخدام و  آن ها همزمان با من در این مغازه مشغول به کار هستند.


 ***در مورد انواع ترشیجات و تمایل مردم به خرید ان صحبت کنید؟
ترشی پای ثابت سفره های خانه و مجالس رسمی و مهمانی کردستانی هاست و هستند بسیاری از خانم هایی که انواع ترشی را درست می کنند، در واقع بیش از 100 نوع ترشی در کردستان تهیه می شود که مواد مورد استفاده از ان نیز از گیاهان بومی منطقه ای هم استفاده می شود.

 

 

***آیا به عنوان یک زن در این کار با مشکل مواجه نشدید؟
 هر چند زنان در مقایسه با مردان کمی دیرتر به مقصد و هدف خود می رسند، روبروی زن ها همیشه موانعی وجود دارد و ان ها باید این موانع را پشت سر بگذارند تا به موفقیت برسند زن ها به هدف خود خواهند رسید شاید کمی دیرتر و خسته تر.

 


شروع هر کاری سخت است و کار من هم سختی های خودش را داشت. یکسال طول کشید تا با تبلیغات مختلف، جا بیفتم و مردم من را بشناسند و به عنوان کسی که به تعهد خود عمل می کند، به من اعتماد کنند. سال اول کار هیچ درآمدی برایم وجود نداشت و فقط هزینه می کردم تا توانستم در کار خود جا بیفتم.


 ***عوامل موفقیت کار خود را در چه چیزی می بینید؟
پشتکار فراوان، اتکا و توکل بر خدا، ایجاد انگیزه کار و فعالیت و همراه نمودن همسرم و حفظ آرامش خانواده، ریسک پذیری، امید و نهراسیدن از شکست را از عوامل موفقیت در کار خود می دانم.


 
***آیا در کار خود دچار ناامیدی و خستگی نمی شوید؟
وقتی وارد کار شدم مردم فکر می کردند که به عنوان یک زن نمی توانم موفق باشم اما ناامید نشدم البته ممکن است خسته شده باشم  اما این خستگی به معنای ناامیدی نبود اما خوشبختانه آدم سرسختی بودم و این حرف ها تلاش مرا بیشتر کرد، هیچ وقت این حرف ها باعث نشد در جا بزنم و متوقف شوم و برگردم و آنقدر کارم را ادامه می دهم تا بتوانم کا آفرینی موفق گردم.

 

***شانس در موفقیت کار شما چه تأثیری داشته است؟
 مردم موفقیت ها را به شانس نسبت می دهند در صورتی که مسیری که ادم انتخاب می کند ریسک و خطر دارد ووقتی وارد ان می شود  اعتماد و اعتقاد به خدا اهمیت ویژه ای دارد و و در بحث موفقیت خواستن مهم ترین چیز است و اگر می خواهیم کار افرین باشیم باید حرکت کنیم زیرا وقتی حرکت کنیم سر راه با آدم هایی برخورد می کنیم که ما را وارد مسیر های جدید تری از زندگی می کنند در صورتی که این موضوع برای کسی که ایستاده به وجود نمی آید چون خودش نخواسته است و آن را به بد شانسی نسبت می دهد.


***بزرگ ترین ارزوی شما چیست؟
بزرگ ترین آرزویم موفقیت در کار و زندگیم است، دوست دارم مغازه های بزرگ تری داشته باشم و انواع غذاهای سنتی و محلی و ترشیجات استان کردستان را درست کنم و ده ها نفر خانم مشغول به کار شوندتا غذاهای بومی محلی کردی به فراموشی سپرده نشود.


***سخن آخر شما ...؟
مردم ما از این کارها غفلت کرده‌اند، اگر ما توجه کنیم به این کارهای کوچک خیلی راحت می‌توانیم کشور را به خودکفایی برسانیم و محصولاتمان را صادر کنیم. دولت‌مردان ما باید به تولید بیشتر اهمیت دهند و به مشکلات این حوزه کمک کنند.

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/M.I

 

سه شنبه 5 بهمن 1395 | 09:54

کد خبر : 22198

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید