کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با کُردتوی:

مقاوم سازی ساختمان های مسکونی و عمومی توسط رسانه ها فرهنگ سازی شود/ در مدیریت بحران کشور ناهماهنگی وجود دارد/ مدیریت بحران در استان ها باید قوی و عملیاتی تعریف شود

سید احسن علوی در گفتگو با کردتودی، مقاوم سازی ساختمان های مسکونی و عمومی، حادثه تاسف بار پلاسکو، ضعف مدیریت بحران در کشور، عضو کمیسیون عمران در مجلس

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر ساختمان های قدیمی زیادی در سطح شهرها وجود دارند که از آیین نامه های جدید تبعیت نمی کنند و بازسازی آنها نیازمند هزینه و زمان زیادی است.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان تجاری پلاسکو در پایتخت کشورمان باعث شد تا متوجه ضعف هایی در حوزه مدیریت بحران در کشورمان شویم و مسئولین در این حوزه ریشه یابی و بازنگری نمایند تا مانع تکرار این حادثه تلخ در سایر استان ها شوند. بطوریکه این اتفاق ضرورت راه اندازی «شورای جامع حفاظت از شهروندان شهرها و روستاها، در برابر اتفاقات احتمالی و حوادث غیر مترقبه» را در کشور و استان ها بیش از پیش روشن می سازد.

 

در این راستا سایت خبری_تحلیلی کُردتودی، گفتگویی را با سید احسن علوی نماینده شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی که عضو کمیسیون عمران در مجلس نیز است انجام داده که در ذیل می خوانید.

 

************************************

 

سید احسن علوی با بیان اینکه حادثه پلاسکو بسیار تاسف بار بود گفت: با توجه به اینکه این که قدمت این ساختمان به 54 سال پیش بر می گردد طبیعتا با قوانین و آیین نامه هایی که درسال های اخیر در حوزه ایمنی ساختمان تدوین شده است همخوانی و هماهنگی ندارد.

 

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس اظهار کرد: ساختمان های قدیمی چون براساس آیین نامه های قدیمی ساخته شده اند و با آیین نامه های جدید مطابقت ندارند امروزه بسیاری از آنها دیگر قابلیت دوام در برابر حوادث غیر مترقبه را ندارد و چه بسا بسیاری از آنها دیگر متروکه شده اند.

 

وی افزود: در حال حاضر نیز ساختمان هایی در سطح شهرها ساخته می شوند که بخاطر نوع مصالح و عدم استانداردهای لازم از کیفیت لازم برخوردار نیستند و عمر زیادی نمی کنند.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ساختمان های  قدیمی زیادی در سطح شهرها وجود دارند که از آیین نامه های جدید تبعیت نمی کنند و بازسازی آنها نیز نیازمند هزینه و زمان زیادی است.

 

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس بیان کرد: فرهنگ سازی در مقوله ایمن سازی ساختمان های مسکونی به ویژه مدارس موضوع بسیار مهمی است که خوشبختانه در مدارس  زیادی در  سطح کشور و استان کردستان مقاوم سازی شامل بدنه و سقف ها و... طبق آیین نامه های جدید انجام شده است بطوریکه در برابر زلزله های چند ریشتری نیز مقاوم هستند.

 

علوی با اشاره به اینکه مصالح و روش های بکار رفته در ساختمان سازی در کشور مطابق با استانداردهای تعریف شده در آیین نامه ها نیست، گفت: عدم تبعیت از استانداردها باعث شده است که بناها عمر طولانی نداشته باشند و حداکثر عمری که دارند 25 سال تا 30 سال باشد.

 

وی در ادامه افزود: البته باید به این موضوع توجه داشت که مقاوم سازی کاری هزینه بر و زمان بر بوده و متخصص های خاص خود را می طلبد که این نیازمند اعتبارات ویژه است.

 

نماینده شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس به اهمیت مقوله فرهنگ سازی در حوزه ایمنی ساختمان تاکید کرد و گفت: فرهنگ رعایت مقاوم سازی ساختمان ها را باید در میان مردم ایجاد کرد بطوریکه هم ساختمان های عمومی و هم ساختمان های مسکونی هر کدام به فراخور خودشان مقاوم سازی شوند.

 

علوی در ادامه تاکید کرد: مقاوم سازی ساختمان ها به ویژه در مکان های عمومی از جمله مدارس، پاساژهایی که تردد بیشتری در آن صورت می گیرد و بی توجهی به آن خسارات مالی و جانی بیشتری به بار می آورد باید توسط صداو سیما و رسانه ها فرهنگ سازی شود.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: بازنگری در بخش ساختمان ها و باز مهندسی در بخش کیفیت کارهای ساختمانی ضرورت دارد زیرا کشور ما فارغ از اتفاقاتی همچون آتش سوزی و غیره، از 40 نوع بلای طبیعی، 31 مورد را از انواع زلزله، سیل، طوفان و ... تجربه کرده است.

 

علوی به ضعف مدیریت بحران در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه بیشترین ضعف را در حوزه مدیریت بحران داریم و این یک ایراد بزرگ برای این بخش است که از واکنش سریعی در مواقع بحران برخوردار نیستیم.

 

وی بیان کرد: اگر خدای ناکرده زلزله کوچکی در پایتخت اتفاق بیفتد بر اساس نظر مشاور جایکای ژاپن 2 میلیون نفر از بین خواهد رفت و این باید هشداری برای ما باشد که آمادگی خود را در مدیریت بحران افزایش دهیم.

 

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس بیان کرد: مشکلات زیادی در بحث ناهماهنگی در حوزه مدیریت بحران در کشور وجود دارد که باید رفع شود و طوری نباشد دراین مواقع هر کسی جداگانه و ناهماهنگ عمل کند.

 

علوی اظهار داشت: بنده فکر میکنم بعد از این همه اتفاقات و آسیب هایی که متحمل شده ایم وقت آن رسیده است که سازمان مدیریت بحران قوی در کشور و استان ها تعریف شود بطوریکه هر استان ساختارهایی عملیاتی و تعریف شده داشته باشد.

 

عضو کمیسیون عمران در مجلس عنوان کرد: بنده قبلا پیشنهاد داده بوده ام که به منظور ایجاد یک مدیریت بحران هماهنگ در کشور، در هر استانی به اصطلاح یک پادگان ایجاد کنیم (منظور پادگان نظامی نیست) بطوریکه دارای تمام تجهیزات لازم برای مقابله با بحران ها باشد تا هر استانی در صورت مواجه با بحران، امکانات لازم و استاندارد را برای مقابله با آن داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه ایران بر روی کمربند زلزله قرار گرفته است عنوان کرد: این ویژگی کشورمان موجب می شود تا بحث مقاوم سازی در ساختمان های مسکونی و عمومی اولویت کار مجلس در کمیسیون عمران باشد.

 

علوی بیان کرد: موضوع مقاوم سازی ساختمان ها و بازنگری در سازمان مدیریت بحران را در مجلس به جدیت پی گیری میکنم تا این ساختارها را به شکل قانون دربیاوریم و با ارائه طرحی از سوی مجلس و یا لایحه ای از سوی دولت، در اسرع وقت ساختاری نظام مند و قوی در سازمان مدیریت بحران تشکیل شود.

 

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در ادامه افزود: باید برخی از تنگ نظری ها کنار گذاشته شود زیرا در این مواقع جان انسان ها مطرح است لذا باید ساز و کار مدیریت ها را در بحران طوری تعریف و تنظیم نماییم که در مواقع بحران سریعا اقدامات لازم انجام شود و دست و بال دولت نیز در این مواقع جهت کمک و هزینه کردن باز باشد.

 

علوی در پاسخ به این سوال خبرنگار کُردتودی، که آیا تاکنون ریز مشکلات احتمالی هر شهر و روستا در برابر حوادث غیر مترقبه شناسایی شده است، گفت: باید مشکلات بطور ریز و جزیی در هر منطقه شناسایی شود و به عنوان مثال بر اساس منابعی که داریم در بعضی جاها میزان زلزله خیزی به کم، متوسط و زیاد تقسیم بندی شده است.

 

عضو کمیسیون عمران در مجلس بیان کرد: در طرح اقلیمی که در اختیار داریم جاهایی که سطح وقوع زلزله بالاست و بطورکلی زلزله خیز هستند، مشخص شده اند و بر اساس درجه زلزله خیزی تعریف شده اند.

 

علوی در پایان گفت: حادثه تاسف بار اخیر در تهران باید تجربه ای بزرگ برای ما باشد تا در سایر استان های دیگر آمادگی خود را برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی افزایش دهیم.

انتهای پیام/M.I

دوشنبه 4 بهمن 1395 | 09:15

کد خبر : 22165

منتشر کننده : M.I

شهروند پاسخ سه شنبه 5 بهمن 1395 | 00:52

0
4

ضمن تایید فرمایشات نماینده محترم لطفا بررسی فرمایید مدرک مدیرکول بحران استانداری چیست ؟ و چه سنخیتی با مدیریت بحران دارد ؟

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید