کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

وضعیت آب در كشور مناسب نیست/لزوم حساس‌کردن افکار عمومی نسبت به موضوع کم‌آبی

حساس کردن افکار عمومی نسبت به موضوع کم آبی، صرفه جویی در آب، شرکت آب منطقه ای کردستان، وضعیت آب در کشور مناسب نیست، استاندار کردستان در جلسه شورای حفاظت از آب

استاندار کردستان گفت: برداشت بي رويه آب از منابع آب زيرزميني پيامدهاي مخرب عديده اي به همراه دارد.

به گزارش کُردتودی،  عبدالمحمد زاهدی در سومین جلسه شورای حفاظت از آب استان کردستان که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، ضمن قدردانی از تعاملات صورت گرفته ميان شركت آب منطقه اي و جهاد كشاورزي و همچنين از کشاورزان و تشکل‌های کشاورزی استان به‌خاطر همراهی با مسؤلان در زمینه جلوگیری از مصرف بی‌رویه و اجرای برنامه‌های پیشگیرانه هدررفت آب توسط آب منطقه اي، اظهار داشت: آب در استان کردستان وضعیت مناسبی ندارد و در شرایطی که امسال به نسبت سال گذشته و درازمدت با کاهش جدی بارش مواجه است، باید همه دستگاه‌ها توجه جدی داشته باشند که تلاش کنیم نه تنها وضعیت موجود را حفظ کنیم بلکه اگر بتوانیم آن را بهبود ببخشیم.

 

استاندار کردستان تصریح کرد: ضمن اینکه تمامی موارد در بحث مصرف بهینه آب باید رعایت شود، بخش تولید و اشتغال نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و برای تحقق این موارد، سه کارگروه مرتبط با بحث آب، بخصوص کارگروه فنی فعال‌تر شوند.

 

زاهدی همچنین تاکید داشت: باید اطلاعات کافی از وضعیت استان در اختیار وزارت کشاورزی، نیرو و دولت قرار بگیرد تا آنها در جریان قرار بگیرند و به نوعی در حل این مشکلات کمک کنند.

 

وی افزود: مشکلاتی که در بحث آب وجود دارد، یکی کمبود آب است که ناشی از تغییرات آب و هوایی و کاهش نزولات جوی است که اما امسال وضعیت، نگران‌کننده است.

 

استاندار کردستان گفت: با برداشت بی‌رویه از منابع آبی زیرزمیني جدای از اینکه کشاورزی را از دست خواهیم داد، با مشکلات زیست‌محیطی دیگری مانند ریزگردها مواجه می‌شویم.

 

زاهدی همچنین تصریح کرد: از یک طرف یک چالش داریم که به دنبال افزایش تولید به عنوان یک هدف کشوری هستیم، بحث اشتغال را در کنار آن داریم و از طرف دیگر، مشکل اصلی ما، مدیریت منابع آبی در مصرف است که باید برای آنها برنامه‌ریزی کرد که به اهداف تعیین‌شده برسیم.

 

وی اضافه کرد: در همه دنیا اولویت با تامین آب شرب است و بهداشت، سپس آب مورد نياز براي صنعت، باغداری و زراعت در اولویت‌های بعدی قرار دارند و باید این را توجه داشته باشیم که وقتی کمبود آب مطرح است، از هر چیزی که بگذریم از آب شرب شهری و روستایی نمی‌گذریم.

 

زاهدی تاکید کرد: باید تولیدات را در بخش کشاورزی به سمت محصولاتی ببریم که کم‌مصرف در آب و پردرآمد باشند، یعنی باید به سمت اقتصادی‌کردن کشاورزی برویم.

 

استاندار کردستان یادآوری کرد: هر فعالیتی که اقتصادی است، محصول بهتری ارائه می‌دهد و اشتغال بیشتری ایجاد می‌کند باید در اولویت قرار بگیرد.

 

وی افزود: واقعیت این است، اگر برنامه‌ریزی در مصرف، مدیریت و بخش‌های دیگر مرتبط با آب نداشته باشیم، آینده تمدنی ما به خطر می‌افتد، چون اکثر مهاجرت‌های بزرگ بدلیل خشکسالی‌هایی بوده که اتفاق افتاده است که در کشور ما نیز تجربه شده است، لذا باید این نگاه به مسئله آب و بهره‌برداری از آن داشته باشیم و در كنار آن نيز ارزش اقتصادي و هزينه تمام شده آب مدنظر باشد.

 

زاهدی در ادامه گفت: لازم است ضمن برنامه‌ریزی برای تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، باید مردم را نیز آگاه کنیم که عدم صرفه‌جویی در مصرف آب و برداشت‌های بی‌رویه در کشاورزی، چه زیان‌هایی دارد و این را باید صدا و سیما و سایر رسانه‌ها کمک کنند.

 

لزوم حساس‌کردن افکار عمومی نسبت به موضوع کم‌آبی

معاون امور عمرانی استاندار کردستان گفت: شاید وضعیت دشت‌های استان کردستان نسبت به استان‌های دیگر قابل قبول‌تر است اما انصافاً مشکل خشکسالی در استان بسیار جدی است.

 

معاون امور عمراني استانداري نيز در اين جلسه اظهار داشت: باید برای حل مشکل خشکسالی با حساسیت و برنامه‌ریزی خاصی اقدام کنیم.

 

امير قادري افزود: سکونتگاه‌های شهری و روستایی کردستان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار هستند لذا ضرورت دارد تا افکار عمومی را نسبت به موضوع کم‌آبی حساس کنیم چون بحث آب شرب در استان کردستان بسیار مهم است.

 

وی منابع آبی شهری و روستایی استان کردستان را مستلزم تصمیمات جدی دانست و گفت: سد قشلاق سنندج تأمین‌کننده سکونتگاهی با جمعیت بالغ بر500 هزار نفر است که باید برايد حفاظت از منابع آبي آن اقدامات جدي صورت گيرد.

 

قادری به موضوع دشت‌های ممنوعه دهگلان، قروه و چهاردولی اشاره کرد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و گفت: حساسیت بر روی منابع آبی، آب شرب شهرها و روستاهای کردستان از اهمیت بالایی برخوردار است که نیاز است به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

 

معاون امور عمراني استاندار كردستان افزود: باید بدانیم که در استان کردستان در زمینه وضعیت آبی چه شرایطی را داریم و برای دستیابی به این موضوع، شاید نیاز باشد از طریق مراکز علمی و دانشگاهی به این موارد بپردازیم.

 

وی برنامه‌ریزی‌ برای بحث آب استان را در گرو مطالعاتی دانست که در استان کردستان انجام می‌شود و گفت: شاید وضعیت دشت‌های استان کردستان نسبت به استان‌های دیگر قابل قبول‌تر است اما انصافاً مشکل خشکسالی در استان بسیار جدی است.

 

معاون امور عمرانی استاندار کردستان در پایان گفت: خشکسالی با مرور اتفاق می‌افتد لذا باید توجه داشته باشیم که با برنامه‌ریزی درست و اصولی، آب را مدیریت نموده تا با کمبود آب مواجه نشویم.

 

90 درصد چاه‌های کشاورزی قروه و دهگلان به کنتور هوشمند تجهیز شده‌اند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: بر روی بالای 90 درصد چاه‌های آب کشاورزی دشت‌های قروه و دهگلان، کنتور هوشمند نصب شده است.

 

مديرعامل شركت آب منطقه اي كردستان در اين جلسه با اشاره به میزان کاهش بارندگی امسال به نسبت سال گذشته و متوسط درازمدت در کردستان، اظهار داشت: با توجه به بارندگی مناسب سال گذشته و میزان ذخیره آبی، اگر کاهش بارندگی امسال جبران نشود، مشکلی در تامین آب شرب نخواهیم داشت.

 

وی افزود: سه کارگروه فنی و اجرایی، سیاسی و امنیتی و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در خصوص بحث آب در استان تشکیل شده است که دستگاه‌های مرتبط با آب و دستگاه‌های مرتبط با پايمدهاي ناشی از بحران آب و اطلاع رساني در این کارگروه‌ها عضو هستند.

 

اقبال شانظري به افت آب‌های زیرزمینی در دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از روند این موضوع، پلمب چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌ها و کنترل مصرف آب از طریق همین کنتورها در این دشت‌ها انجام شده است.

 

وی گفت: بر روی بالای 90 درصد چاه‌های آب کشاورزی دشت‌های قروه و دهگلان، کنتور هوشمند نصب شده است و خوشبختانه اين اقدامات حفاظتي در دشت دهگلان مثمر بوده و از شدت افت آبخوان كاسته شده است.

 

شانظری تصریح کرد: باید با استمرار برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه از نشست این دشت‌ها جلوگیری کنیم. چرا كه نشست دشتها پيامدها و اثرات مخربي بر زيرساخت ها و امورات زيربنايي خواهد زد و شبكه هاي ارتباطي و خطوط انتقال نيرو و مستحدثات را تحت تأثير قرار خواهد داد و همچنين ساير منابع آبي را نيز شور خواهد كرد.

 

وی همراهی دادگستری و اجرای احکام و همچنین خود کشاورزان در انسداد چاه‌های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند را قابل تقدیر خواند و گفت: انتظار داریم فعالیت دستگاه‌های دیگر در قالب کاگروه‌های فوق‌الذکر و همکاری آنها در راستای حفاظت از منابع آبی، با بخش آب استان بیشتر شود.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: امسال اعتبارات طرح احياء و تعادل‌بخشی استان تاكنون تخصيص نيافته و محدودیت اعتباری داریم که درخواست داریم تا از محل اعتبارات استانی، به بخش آب استان در اجرای طرح تعادل‌بخشی کمک صورت گيرد.

 

وي، اطلاع رساني و آگاهي بخشي ، نصب تجهيزات اندازه گيري فرونشست دشتها، تشكيل كميته تخصصي ادارات و مراكز دانشگاهي، به روز نمودن قوانين مرتبط با اين بخش، كاهش بهره برداري از منابع آب زيرزميني با مديريت صحيح، برق كردن چاه هاي كشاورزي، تخصيص اعتبارات طرح احياء و تعادل بخشي، تقويت گروه هاي گشت و بازرسي منابع آب، استفاده از پساب براي كشاورزي و اجراي طرح هاي پخش سيلاب و تغذيه مصنوعي دشتها را از اقدامات لازم جهت بهبود وضعيت دشت ها عنوان كرد.

 

محمدطالب حیدری مدیرکل هواشناسی استان کردستان در جلسه شورای حفاظت آب استان کردستان اظهار داشت: میزان بارندگی امسال نسبت به درازمدت حدود 35 تا 40 درصد و نسبت به سال گذشته 67 درصد کاهش داشته است كه اين كاهش در سنندج تاكنون 75درصد مي باشد.

 

مديركل جهادكشاورزي كردستان نيز ضمن ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته در اين بخش، گفت: اقدامات حفاظتي شركت آب منطقه اي در راستاي اهداف جهادكشاورزي و تداوم آن است لذا ما با جديت همراهي خواهيم نمود.

 

كريم ذوالفقاري همچنين درخواست نمود شركت آب منطقه اي كردستان انسداد چاه هاي غيرمجاز آب را در دشت هاي ممنوعه شرق استان اولويت قرار دهد تا وضعيت اين دشت ها بيشتر از اين بحراني نشود.

 

وي همچنين گفت اين سازمان در اين راستا براي كشت محصولات كم آب طلب و كاهش سطح زيركشت محصولات پرمصرف اقداماتي در دست اجرا دارد.

 

مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي استان نيز در اين نشست از شركت آب منطقه اي كردستان بخاطر تأمين آب مورد نياز صنعت در كردستان تقدير نمود.

انتهای پیام/M.I

پنجشنبه 30 دی 1395 | 09:35

کد خبر : 22053

منتشر کننده : M.I

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید