Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

معلمان عصبانی و سریال بی پایان تنبیه در مدارس!

معلمان عصبانی، سونامی تنبیه در مدارس، تنبیه بدنی در مدارس، بی توجهی به رفتار دانش آموزان، آموزش و پرورش

کارشناسان معتقدند که تنبیه نباید به صورت بدنی باشد چرا که تنبیه بدنی آموزش خشونت و ترویج آن در اجتماع و کلاس درس است و می‌توان روش‌های مؤثر دیگری را برای از بین بردن رفتار نامطلوب به کار برد.

به گزارش کُردتودی، کارشناسان معتقدند که تنبیه نباید به صورت بدنی باشد چرا که تنبیه بدنی آموزش خشونت و ترویج آن در اجتماع و کلاس درس است و می‌توان روش‌های مؤثر دیگری را برای از بین بردن رفتار نامطلوب به کار برد.

 

به عنوان مثال یکی از روش‌های جایگزین تنبیه بدنی، بی‌توجهی به رفتار دانش‌آموز است و معلم می‌تواند با بی‌توجهی رفتار نامطلوب را از بین ببرد. روش دیگر محروم کردن از تشویق است به عنوان مثال معلم ورزش دانش‌آموز را به دلیل رفتار نامطلوب از زمین بازی محروم کند، جریمه و جبران کردن نیز از دیگر روش‌های جایگزین تنبیه بدنی است.

 

 

شیوه‌های تنبیه در مدارس هر روز به روز می‌شود و نمایی تازه از خشونت را به نمایش می‌گذارد؛ خشونتی که، عیان‌ترین حالتش تنبیه بدنی است و پوشیده‌ترینش خشونت‌های عاطفی.

 

بسیاری از تنبیه‌ها گزارش داده نشده و خانواده‌ها پیگیر نمی‌شوند که یکی از دلایل آن ارزش‌ها و رسوم فرهنگی می تواند باشد که به تداوم کودک آزاری در مدارس و تولید خشونت دامن می‌زند؛ ‌رسومی که برخی پدر و مادرها هنوز زنده‌اش نگه می‌دارند و از تنبیه فرزند پرشیطنت خود به‌دست کادر مدرسه حمایت می‌کنند.

 

با این حال فقط ته‌مانده رسوم غلط ِمبتنی برخشونت نیست که مانع توقف چرخه تنبیه در مدارس می‌شود، گرفتاری‌های قانونی نیزکم دردسرساز نیستند.

 

از سویی دیگر، گرچه در قانون مجازات اسلامی تنبیه بچه‌ها از سوی کسانی بجز والدین یا سرپرست قانونی آنها غیرمجاز است ولی در قانون حمایت از کودک و نوجوان، برای مجرمان پرونده‌های کودک آزاری فقط شش ماه حبس پیش‌بینی شده که به اندازه کافی بازدارنده نیست.

 

با این خلأهای قانونی، وضعیت بزه دیده چندان روشن نیست، اما حداقل می توان کارهای پیشگیرانه ای انجام داد، مثل تهیه پروتکلی برای مدارس که خطوط قرمز رفتار با دانش‌آموزان را مشخص کند یا نصب دوربین‌های مداربسته درمدارس تا ناظرانی همیشه بیدار بررفتارها باشند.

 

از سویی دیگر اگر درسیستم استخدامی آموزش و پرورش به سلامت روان معلمان بیشتر بها داده شود یا با رفع دغدغه‌های معیشتی، معلمانی امیدوار تربیت شوند یا درهای مدارس به روی مددکاران و مدافعان حقوق کودک باز شود، بخشی از موارد تنبیه ریزش خواهد کرد.

 

انتهای پیام/M.I

چهارشنبه 22 دی 1395 | 07:50

کد خبر : 21845

منتشر کننده : M.I

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS