Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

پیوندهای لرزان در ازدواج های زود رس!

پیوندهای لرزان، ازدواج های زود رس، دختران کم سن و سال، جامعه شناسان

مطالعات نشان می دهد دخترانی که به صورت زودهنگام به ازدواج اجباری در سنین زیر 18 تن داده اند ، بیشتر به قبول خشونت خانگی و تنبیه توسط شوهرانشان باور دارند . ازدواج زودهنگام منجر به طلاق و جدایی بیشتری هم می شود.

به گزارش کُردتودی، در گذشــته اگرچه براســاس ســنت ها و اعتقادات دینــی، بزرگ ترهــا فرزندان خود را از ســنین نوجوانی برای تشــکیل خانواده یاری می رساندند، اما با گذر از جامعه از سنتی بــه سوی مدرنیته و به تبــع آن تغییر کارکرد خانواده و انتظــارات هر فرد، ازدواج کودکان نیز معضلاتی را به وجود آورده است.

 

بررسی ها نشان میدهد که ازدواج دختران در سنین کودکی در خانواد هایی که پدر معتاد، بیمار روانی یا بی سوادباشد یا کودک تکوالد یا والد ناتنی داشته باشد و ا ز لحاظ اقتصادی اجتماعی در سطح پایینی باشند، بیشتر است.

 

در شرایطی که کاهش نرخ ازدواج، افزایش نرخ طلاق، افزایش سن ازدواج در پسران و... خانواده های ایرانی را تهدید می‌کنند، اما موضوع "ازدواج در سنین پایین دختران "در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین و بحث برانگیزترین آسیب های اجتماعی در جامعه شده است.

 

 

مطالعات نشان می دهد دخترانی که به صورت زودهنگام به ازدواج اجباری در سنین زیر 18 تن داده اند ، بیشتر به قبول خشونت خانگی و تنبیه توسط شوهرانشان باور دارند . ازدواج زودهنگام منجر به طلاق و جدایی بیشتری هم می شود.

 

اگرچه ممکن است دختران در سنین پایین به بلوغ جنسی برسند، ولی اغلب از نظر فیزیولوژیکی، برای فرزندآوری و از نظر روانی، برای ازدواج و پذیرش مسوولیت های زندگی خانوادگی آماده نیستند.

 

ازدواج زودهنگام معمولاً با نوعی اجبار همراه بوده و رضایت کامل فرد در آن لحاظ نمی شودچراکه از مهم‌ترین پیامدهای زندگی زناشویی در کودکی، جدایی از والدین، از دست دادن هم‌بازی‌ها، ترک همسالان، عدم دسترسی به آموزش، کار اجباری ( کار در منزل )، بهره‌کشی جنسی و خشونت است.

 

الهه بابازاده پژوهشگر حوزه جامعه شناسی می گوید: سه عامل در ازدواج‌های زودرس دخیل است، یکی از این عوامل ترس خانواده‌ها از افزایش سن دختران است،‌ در تفکر رایج در این خانواده سن مناسب ازدواج ۲۲ تا ۲۵ سال است و گمان می‌کنند با افزایش سن دختر فراهم شدن فرصت ازدواج برای فرزندانشان دشوار می‌شود به همین دلیل به ازدواج دخترانشان در سن پایین مبادرت می ورزند.

 

 

این جامعه شناس ادامه داد: دومین عامل قابل بررسی در ازدواج‌های زودرس روحیه مرد سالاری در برخی از مردان است که موجب می‌شود این افراد به ازدواج با دختران در سن پایین تاکید کنند زیرا می‌خواهند پرورش شخصیت همسرشان در اختیار خودشان باشد.

 

بابازاده با بیان اینکه بلوغ زود رس سومین عامل ازدواج زودرس است،‌ ادامه داد: گسترش ارتباط رسانه‌ای و در دسترس بودن این ارتباط برای تمام اقشار موجب بلوغ زودرس و نیاز به ازدواج دختران در سن ۱۳-۱۴ سالگی می‌شود.

 

 

ازدواج به عنــوان یک پیوند مقدس، مهم ترین رخدادی اســت که موفقیت یا شکســت آن می تواند بــر جامعه تاثیر بگــذارد.

 

آموزش های رسانه ها از یکسو و فقدان سواد رسانه ای نزد خانواده ها و همچنین کنجکاوی این قشر در کنار غیبت نظارت و کنترل والدین و عدم فرهنگ سازی مناسب دستگاه های ذیربط اثر خود را در بلوغ زودرس (فقط جنسی) و البته ناقص دختران نشان داده اند.


انتهای پیام/M.I

سه شنبه 21 دی 1395 | 08:45

کد خبر : 21836

منتشر کننده : M.I

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS