Go Up
kurdtoday
گرمخانه؛ گرما بخش شب‌های سرد کارتن‌خوابی؛گروه : اجتماعی

تکه های کارتن و سقفی از آسمان در دنیای بدون رنگ کارتن خواب ها

تکه های کارتن ، سقفی از آسمان ، دنیای بدون رنگ، کارتن خواب ها، رما بخش شب‌های سرد کارتن‌خوابی

روز‌ها و شب‌های فصل سرما برای خود داستان‌ها دارد، فصل سرما برای قشر مرفه فصل اسکی و خوش گذرانی و برای افراد سطح پایین فصل یخ زدگی، مریضی و درماندگی است...

به گزارش کُردتودی، تشک خوابش تکه های کارتن است و سقفش آسمان.  نه کسی رعایتش را می کند و نه خودش می تواند حقوقش را مطالبه کند. ماشین ها زیر گوشش بوق می زنند و او نمی تواند اعتراض کند که صدایش را بیاور پایین.
 


 سهمش از دنیا گوشه خیابان است و راهی که می تواند در آن راه برود. قرار بر این است که همینجوری زندگی کنند و البته خیلی هایشان با همین کیفیت هم فقط حق دارند بمیرند. آن هم بی کس و کار و زیر پل یا توی جوی آب. بهشان می گویند کارتن خواب. کسانی که اتفاق نامطلوبی را در شهر رقم زده اند و به گمان برخی چهره شهر را زشت کرده اند. ما هم البته چندان بی نصیب شان نگذاشته ایم؛ سکه ای کنارشان پرتاب یا قیافه مان را به نشانه اینکه از شما بدمان می آید درهم کرده ایم. گاهی هم فقط افسوس خورده ایم که کاری از ما برایشان بر نمی آید.

 


آری امروزه كارتن خوابی جزو لاینفك زندگی شهری شده است؛ هر چه شهر بزرگ‌تر كارتن خواب‌هایش هم بیشتر کارتن خواب به افراد سرگردانی اطلاق می‌شود که به علت نداشتن سرپناه خیابان را انتخاب می‌کنند. این کارتن ‌خواب‌ها را می‌توان در حواشی شهرها و یا سکونتگاه‌های غیر رسمی دید که به ‌دلیل بیکاری و خرده فرهنگ رایج دراین مناطق در خیابان پرسه می‌زنند...


گرم خانه ای برای افراد کارتن خواب در سنندج
افرادی كه در این روزهای سرد سال در خیابان‌ها به سر می‌برند و پناهی ندارند. از این رو گرمخانه‌هایی در شهر برای این افراد مهیا شده است و شهر سنندج هم در این راستا بی نصیب نمانده است .


معاون خدمات شهری شهرداری سنندج تصریح کرد : با آغاز فصل سرما این شهرداری با هدف کمک به افراد بی سرپناه و کارتن خواب طرح جمع آوری و اسکان این افراد را در کنار طرح جمع آوری متکدیان اجرا نمود.


مهندس آرش رخزادی افزود : خوشبختانه  امسال با تغییرات  ایجاد شده در مرکز متکدیان امکان اسکان  زنان کارتن خواب در این مرکز  فراهم شد.


وی  اعلام کرد : نیروهای این شهرداری شبانه نسبت به جمع آوری افراد کارتن خواب اقدام می کند و شبانه 50 نفر از افراد بی سرپناه در این مرکز اسکان داده می شوند.


 مهندس رخزادی عنوان کرد : تامین امنیت مرکز در راستای پیشگیری از حوادث احتمالی یکی از مهم ترین مشکلات اجرای طرح اسکان افراد بی سرپناه است که امیدوارم با تعامل و همکاری نیروی انتظامی این مشکل هم رفع گردد.

 


وی بیان داشت: فصل سرد سال است و علی رغم همه زیبایی هایش برای کسانی که شب را باید در سرمای استخوان سوز سپری کنند چیزی جز درد و سختی به همراه ندارد. کارتن خواب هایی که اکثرا اعتیاد دارند و گاه از شدت سرما بی صدا و خاموش جان خودشان را از دست می دهند. به همین منظور چند سالی است که در شهرهای بزرگ، شهرداری ها با فعال سازی گرمخانه ها اقدام به پذیرش کارتن خواب ها اعم از زن و مرد کرده و در شب های سرد سال با ارائه خدماتی همچون ایجاد فضایی گرم برای خوابیدن، غذا و خدمات بهداشتی و درمانی از آنان حمایت می کنند.

 

برای معتادان کارتن خواب مصرف مواد از مردن مهم تر است


دیدن فردی كارتن‌خواب كه در شب های سرد زمستانی بدون داشتن مكانی امن با پتویی كهنه بر سر، در گوشه ای از خیابان شب را به صبح می‌رساند، برای هر شهروندی سخت و ناراحت كننده است. آسیب‌های اجتماعی كارتن‌خوابی در جامعه بر هیچ‌كس پوشیده نیست. اما حقیقت این است كه كارتن‌خوابی یكی از قصه‌های پرغصه شهر سنندج  است.

 


سرپناه‌های شبانه یکی از مراکزی است که افراد فاقد سرپرست، معتاد به مواد مخدر و متکدیان شب را در آنجا سپری می‌کنند و از غذای گرم، حمام و امکانات رفاهی بهره مند می‌شوند.

 


فریبا رحیمی از یکی از جامعه شناسانان سنندجی می گوید؛ برای معتادان کارتن خواب مصرف مواد از مردن مهم تر است، بنابراین برای ادامه مصرف مواد از دست ماموران فرار می کنند و به گرمخانه ها هم نمی روند، زیرا می دانند در گرمخانه ها اجازه مصرف مواد ندارند.»وی با اشاره به اینکه این افراد معمولا برای ادامه مصرف مواد از دست ماموران فرار می کنند ادامه داد:« معتادان بی خانمان معمولا به جاهایی پناه می برند که غیرقابل دسترس و دور از چشم است و در آنجا به مصرف مواد مخدر اقدام می کنند».


وی با بیان اینکه برخی از معتادان نمی دانند دراثر مصرف بیشتر مواد دمای بدنشان پایین آمده و جانشان را از دست می دهند، خاطرنشان کرد: «معتادانی که ناشی تر بوده و تازه کارتن خواب شده اند فکر می کنند در این شب های سرد با مصرف مواد گرم می شوند، لذا میزان مصرف خود را افزایش می دهند این درحالی است که مصرف بیش از حد مواد باعث افت فشار خون، یخ زدگی زودهنگام و مرگ و میر می شود».

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/M.I

دوشنبه 20 دی 1395 | 08:53

کد خبر : 21817

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS