Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

ثبت 19 هزار «مزاحم تلفنی» در آتش نشانی سنندج؛ فرهنگ ما به کجا می‌رود؟

آتش نشانی سنندج, مزاحمت تلفنی, تماس غیرواقعی, فرهنگ مردم

آتش نشانی سنندج با ثبت رکورد 19 هزار مزاحم تلفنی، نیازمند آسیب شناسی جدی در این جوزه از سوی مسئولین و متولیان فرهنگ مردم و عموم جامعه است.

به گزارش کُردتودی به نقل از نوای آبیدر، در سال‌های نه چندان دور و قبل از فراگیر شدن سیستم نمایشگر اطلاعات تماس، سخن از مزاحمت‌های تلفنی برای اشخاص و ویژه دستگاه‌های امدادی نظیر اورژانس و آتش نشانی بسیار بالا بود.

 

با گذشت زمان و به روز شدن دستگاه‌های مخابراتی، اطلاعات تماس‌گیرنده برای فرد مخاطب ارسال می‌شود تا شاید نمایان شدن هویت نوعی بازدارندگی و فرهنگ حفظ حریم‌ها در شهروندان جاری شود.

 

نکته قابل تامل و تاسف این است که در سالجاری، آتش نشانی سنندج تاکنون 19 هزار تماس غیرواقعی یا بهتر بگوئیم «مزاحمت تلفنی» را به ثبت رسانه که در نوع  خود رکوردی خارق العاده و تامل برانگیز است.

 

"رامین اسد نژاد" مدیرعامل سازمان آتش نشانی سنندج گفته که در 9 ماه اول امسال از مجموع 20 هزار و 864 مورد تماس تلفنی، تنها یکهزار و 859 مورد واقعی بوده است.

 

با حسابی ساده می‌توان دریافت که بیش از 80درصد تماس‌های مرکز آتش نشانی سنندج «مزاحمت» بوده است که نیازمند آسیب شناسی و برنامه‌ای فرهنگی برای  این قضیه دارد.

 

جالب است که بدانید در کشورهای پیشرفته نیز این معضل وجود داشته اما مجازت‌های سنگینی برای مزاحمینی که بی دلیل با دستگاه‌های انتظامی و امدادرسان تماس می‌گیرند و آنها را به محلی عادی ارسال می‌کنند درنظر گرفته شده، به عنوان مثال در ایالت کالیفرنیا، این افراد تا ده هزار دلار جریمه نقدی را به دستگاه متضرر باید بپردازند.

 

در قانون کشور ما نیز به صراحت و بر اساس ماده 641 جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی گفته شده که هر گاه کسی به وسیلهٔ تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت نماید علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.

 

سوال مطرح شده در اینجا از دستگاه‌های اجرایی و خصوصا آتش نشانی این است که تاچه اندازه این مزاحمت‌ها را پیگیری کرده و نمونه‌های از این افراد را جریمه و رسانه‌ای کرده‌اید تا جدیت کار آتش نشانی بیش از پیش برای همگان مشخص شود؟

 

البته شاید پیگیری 19 هزار تماس کاری دشوار باشد اما با همکاری دیگر دستگاه‌ها و مخابرات می‌توان اخطاری جدی به این افراد مزاحم داد.

 

از طرف دیگر، سوالی از این افراد باید پرسید که فرهنگ غنی مردمان کُرد به کجا می‌رود که به جای ساختن شهری آرام و قانونمند باید اینگونه وقایع تلخ فرهنگی رخ دهد؟

 

انتهای پیام/a.p

چهارشنبه 15 دی 1395 | 10:59

کد خبر : 21701

منتشر کننده : ف.ف/n

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS