Go Up
kurdtoday
گزارش/گروه : اجتماعی

ایثار کوردها بار دیگر افتخار آفرید

طریقت قادری کسنزانی، خلیفه صدیق کلاه قوچی، مراسم جشن گذشت خانواده ابوالقاسمی، مریدان حضرت عبدالقادر گیلانی

در روزهای اخیر موضوع قصاص یک قاتل نقل محافل و سرگرمی مجامع غیر دینی شد و از تمام امکانات رسانه ای و محفلی برای نجات قاتل استفاده نمودند اما خانواده مقتول حاضر به گذشت نشدند تا اینکه مداخله یکی از خلفای طریقت قادری کسنزانی موضوع را بدون جایگزینی دیه حل و فصل کرد تا جایی که تعجب همگان را برانگیخت.

به گزارش کُردتودی، وجود نهادهای معنوی و شخصیتهای بزرگ در جوامع از ضرورت واقعی برخوردار می باشد زیرا از کارکردهای بسیار مهمی برخوردار  است که از هیچ نهاد و اشخاص دیگری برنمی آید از جمله می توان به ایجاد وحدت و انسجام انسانی، حل تنشهای احتماعی و کمک به رفع مشکلات افراد اشاره کرد که ناشی از قابلیت معنابخشی به افکار افراد است که از عهده سایر اندیشه ها و نهادها بر نمی آید.

 

بروز اندیشه های غیر معنوی در جوامع امروزی و تلاش عده ای فیلسوف نما و روشنفکر مآب برای زدودن اعتقادات آسمانی در عصر حاضر با هدف جایگزین نمودن اندیشه های زمینی به جای اندیشه های آسمانی مشکلات بزرگی در جوامع پدید آورد که سبب بروز موانع متعدد در روند انسجام اجتماعی ، گفتمان آشتی طلبی و گره گشایی از مشکلات و گسترش معظلات اجتماعی مثل طلاق، اعتیاد، افسردگی، قتل و... گردید.

 

 تکیه بر انسانیت محض و ایدولوژی های زمینی در روند سامان دهی اخلاقی به زندگی بشر سالهاست که آزمون ناموفق خود را پس داده است و نسل بشر را به این نتیجه رسانده که برای رسیدن به وضعیت مطلوب ضرورت دارد تا دایره اعتقادات آسمانی را بیش از پیش تقویت نمود تا کمال خواهی جای خود را به خود خواهی دهد.

 

اکثریت کسانی که زمانی وجود اعتقادات معنوی را افیون ملتها دانسته و مکاتب آسمانی را ابزار برده داری معرفی نموده و به این بهانه به مقابله با این مکاتب می پرداختند امروزه حرارت اولیه خود را از دست داده اند زیرا به این نتیجه رسیدند که اولا حذف کامل اندیشه دینی میسر نبوده و دوما این حذف به خود خواهی، کینه و رقابتهای مسموم می انجامد.

 

نقش اعتقادات آسمانی در کاهش آلام بشری زمانی مشخص می گردد که تمام نهادهای زمینی و افراد غیر دینی در حل یک مشکل نا امید گشته و با  حرکت یک شخصیت و نهاد دینی این معظل حل می گردد.

 

در روزهای اخیر موضوع قصاص یک قاتل نقل محافل و سرگرمی مجامع غیر دینی شد و از تمام امکانات رسانه ای و محفلی برای نجات قاتل استفاده نمودند اما خانواده مقتول حاضر به گذشت نشدند تا اینکه مداخله یکی از خلفای طریقت قادری کسنزانی موضوع را بدون جایگزینی دیه حل و فصل کرد تا جایی که تعجب همگان را برانگیخت.

 

این رویداد زیبا و گذشت خانواده مقتول اگرچه باعث پایان یافتن یک مشکل برای قاتل و خانواده وی و ایجاد افتخار برای ملت همیشه فداکار و انسان دوست کورد شد اما بیش از اینها بانی ثبت یک افتخار بزرگ برای عرصه عرفان و مریدان حضرت شیخ عبالقادر گیلانی و مدرکی انکار ناپذیر برای اثبات اهمیت و جایگاه اندیشه های آسمانی در زندگی بشر بود که باید بانگ سر داد و گفت بنازم بر این عظمت.

 

اما این را بیش از اینها باید ارج نهاد که عرفان، تکیه، و خانقاه و خلیفه محمد صدیق کلاه قوچی تنها به نجات قاتل بسنده ننمودند بلکه در حرکتی زیبا تر اقدام به برگزاری جشن مولودی نمودند تا هم انسان دوستی خانواده ابوالقاسمی را پاس داشته باشند و هم نقش اندیشه های دینی و عرفانی و هم جایگاه حضرت عبدالقادر گیلانی و بزرگی طریقت کسنزانی را به رخ مدعیان مقابله با این افکار روشنی بخش کشیده باشند که در اینجا باید بانگ برآورد گفت آفرین بر این همت خانواده مقتول و این طریقت و تکیه و ارادت.

 

 

این هم گزارش این مراسم روحانی اینک پیش روی شماست:

 

مراسم جشن گذشت خانواده ابوالقاسمی از قصاص قاتل فرزند دلبندشان شب دوشنبه 12 دی ماه با حضور جمع کثیری از مریدان حضرت عبدالقادر گیلانی و منسوبان تمام طرایق، معتمدین محلی، فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر سنندج در تکیه حضرت خلیفه فتاح کلاه قوچی عارف نامی اسلامی برگزار شد.

 

خلیفه صدیق کلاه قوچی میزبان این جشن با اشاره به نگرش اسلام به گذشت گفت: گذشت از جان، مال و قصاص در دین مبین اسلام از جایگاه بسیار والایی برخوردار است به طوری که در هیچ مکتب دیگری این چنین بر آن تاکید نشده است. خداوند متعال برای خانواده مقتول 3 راه را پیش بینی نموده که عبارتند از قصاص، دیه و عفو.

 

وی افزود: خداوند در قرآن مجید به صراحت بیان می فرماید که قصاص حق اولیاء دم است اما اگر کسی از این حق گذشت کند خداوند بر این گذشت بیشتر راضی است. خواجه عبدالله انصاری در تفسیر این آیه می فرماید در شرایط گذشت از قصاص خداوند ناظر پا نهادن اولیاء دم بر غضب و غصه خود است و این کم نعمتی در پیشگاه خداوند نیست.

 

وی خاطر نشان کرد: 5 سال تمام معتمدین محلی و اشخاص سرشناس در این امر مداخله نمودند اما خانواده مرحوم پویا ابوالقاسمی حاضر به گذشت نشدند اما در دقایق آخر به دستور حضرت شیخ محمد کسنزانی اینجانب وارد عمل شده و تقاضای عفو نمودم و این خانواده در اوج عظمت دست رد نهاده شده بر سینه دیگران را بر سینه اینجانب ننهاده و با نهایت ایثار از قصاص قاتل گذشتند.

 

کلاه قوچی تصریح کرد: این را افتخاری برای تصوف و شاگردان و مریدان حضرت غوث گیلانی می دانیم و به این شاگردی و ارادت می بالیم.

 

این خلیفه کسنزانی ضمن انتقاد به برخی محافل در تعریف قصاص اظهار کرد: برخی محافل به اشتباه قصاص را اعدام تفسیر می کنند بدون اینکه به اصل موضوع و حقوق خانواده مقتول نگاه کنند و در این مدت با راه اندازی کمپینهای گوناگون از این حرکت به عنوان اعدام یاد کردند که امیدوارم نگاهی هرچند کوتاه بر این ادعاها انداخته و تفاوت بین اعدام و قصاص را درک کنند.

 

در این مراسم که تا پاسی از شب ادامه داشت مولودی خوانان و مداحان طریقت و عرفان به اجرای مراسم  پرداخته و دسته گل فرماندار سنندج توسط وی به خانواده مقتول اهداء گردید و در ساعات پایانی شب آسمان سنندج به نوای آسمانی ذکر و سماع درویشی آراسته شد.

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 14 دی 1395 | 09:29

کد خبر : 21671

منتشر کننده : a.p

نظرات :

هیوا پاسخ سه شنبه 14 دی 1395 | 12:43

0
0

کوردها یا کُردها؟ مگه شما فارسی نمی نویسید؟

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS