کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

کشاورزان موضوع کودپاشی مزارع را جدی بگیرند؛ مشکلی بابت تأمین کود نداریم

مزارع کشاورزی کردستان، سازمان جهاد کشاورزی کردستان، کودپاشی مزارع کردستان، کودپاشی، کود فسفات، کریم ذوالفقاری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با تأکید براینکه موضوع تغذیه مزارع به مرحله حساس خود رسیده، گفت: باتوجه به مصرف کم کود در فصل پاییز امسال کشاورزان عزیز اقدام به تهیه کود و کودپاشی مزارع خود کنند.

به گزارش کُردتودی، کریم ذوالفقاری در جلسه ستاد تغذیه گیاهی جهاد کشاورزی کردستان، تهیه و تحویل بذر، سم و کود مناسب و انجام کشاورزی حفاظتی را کمک جهاد کشاورزی به کشاورزان در مرحله کشت دانست و افزود: مرحله کشت به خوبی پیش رفته ولی این پایان کار نیست.

 

وی ، تغذیه مناسب مزارع را اصلی‌ترین مسئله مدیریت مزرعه در مرحله داشت عنوان کرد و گفت: اگر در این مرحله مزارع خوب تغذیه نشوند و کشاورزان از کود مناسب و کافی در مزارع استفاده نکنند عملکرد مناسبی نخواهند داشت. پس باید کشاورزان عزیز هرچه سریعتر به کارگزاری‌های جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها رجوع و کود مورد نیاز مزارع خود را تهیه کنند.

 

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه ما در استان مشکلی برای تامین کود نداریم و عاملین توزیع کود هم در استان آماده تحویل هر مقدار کود مصرفی به کشاورزان عزیز هستند.

 

 وی با عنوان اینکه میانگین کود مصرفی کشاورزان در فصل پاییز بسیارکمتر از مقدار مورد نیاز مزارع گندم بوده است افزود: باید به ازای هر یک هکتار گندم کشت شده 70 تا 100 کیلو گرم کود فسفات استفاده شود تا مزارع به اندازه کافی تغذیه شوند.

 

رئیس جهاد کشاورزی کردستان با تاکید براینکه استفاده از کود برای تغذیه مزارع  توسط کشاورزان یک ضرورت است گفت: وضعیت بارش استان در فصل پاییز مناسب نبوده و گندم کشت شده کرپه می‌باشد و مزارع گندم به توجه و رسیدگی بیشتری نیاز دارند.

 

ذوالفقاری اظهار داشت:  سال گذشته 1400 میلیارد تومان درآمدِ حاصل از فروش گندم برای کشاورزان استان بوده که اگر این مقدار از درآمد را  بر جمعیت  500 هزار نفری روستا های استان تقسیم کنیم به طور تقریبی نفری 2 میلیون و 800 هزار تومان درآمد داشته‌اند.

 

وی ادامه داد: اما اگر این مقدار از تولید به نصف کاهش پیدا کند می‌تواند بر فقر حاکم بر جامعه روستائی استان بیافزاید و باعث افزایش مشکلات و آسیب‌های اجتماعی شود.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: به همین علت مسؤولیتی که بر روی دوش جهاد کشاورزی است مسؤولیت سنگینی است چون تأثیر مستقیمی بر روی زندگی و معاش مردم و آینده استان داریم.

 

ذوالفقاری در پایان تاکید کرد: جلسات تغذیه گیاهی سازمان جهاد کشاورزی باید هر 10 روز یک بار تا فصل برداشت به جد پیگیری و تشکیل شود و نتایج کارهای صورت گرفته منعکس و اقدامات مقتضی جهت تشویق کشاورزان به استفاده از کود و تغذیه مناسب مزارع صورت گیرد.

 

انتهای پیام/a.p

دوشنبه 13 دی 1395 | 12:06

کد خبر : 21655

منتشر کننده : a.p

بیننده شما پاسخ دوشنبه 13 دی 1395 | 12:37

0
0

جناب اقای مهندس ذولفقاری از یک طرف سم و کود را سفارش می فرمایند و از یک طرف نیز انتظار دارند پرورش ماهی و مرغداری و زنبورداری گسترش یابد دو کار متضاد در یک جا جمع نمی شود عدم ارگانیک بودن محصولات کشاورزی هم جای خود/

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید