Go Up
kurdtoday
گروه : سیاسی

توهمِ تخریبِ دولت!!

توهم تخریب دولت، رسانه های منتقد دولت، توفیف روزنامه ها در دولت یازدهم، شکایت از رسانه ها در دولت روحانی، پروژه توهم زده تخریب، رفتار دوگانه دولت

بررسی عملکرد 3 ساله دولت تدبیر و امید نشان می دهد که این دولت به مرور و با فاصله گرفتن از نقطه شروع، رفتار خود با منتقدان را نیز تغییر داده و روندی را در پیش گرفت که نتیجه آن حمایت از توقیف چندین رسانه شد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم و حتی پیش از آن در انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی بر چند واژه تاکید داشت؛ واژه هایی که «اعتدال» شاه بیت آن و «نقدپذیری» در مرحله بعدی، پرکاربردترین اصطلاحات وی لقب گرفتند.

 

اما بررسی عملکرد 3 ساله دولت تدبیر و امید نشان می دهد که این دولت به مرور و با فاصله گرفتن از نقطه شروع، رفتار خود با منتقدان را نیز تغییر داده و روندی را در پیش گرفت که نتیجه آن حمایت از توقیف چندین روزنامه شد.

 

فضای انتقاد آنچنان برای دولت یازدهم سنگینی می کرد که تنها راه خود را در متوسل شدن به شکایت علیه رسانه های منتقد می دید و در عین حال نیز این رفتار را تکذیب می کرد.

 

علی جنتی وزیر وقت ارشاد و فرهنگ اسلامی در بین دانشجویان گفته بود:  بنا به توصیه‌های آقای دکتر روحانی، در دولت یازدهم ما شاهد فضای باز در حوزه آزادی بیان و مطبوعات هستیم و اکنون هم فضای آزادی بیان داریم و هم آزادی پس از بیان. دولت یازدهم هیچ شکایتی از هیچ رسانه‌ای نکرده است و اکنون فضا برای منتقدان دولت که بعضا دولت را هم تخریب می‌کنند، باز است.

 

اما این ادعا تا چه حد صحت دارد؟ وقتی عملکرد دولت یازدهم در خصوص رسانه ها را بررسی می کنیم می بینیم که اتفاقا دولت تدبیر و امید، دست به شکایت خوبی هم داشته است!

 

«واحد حقوقی ریاست جمهوری در شهریور ماه سال 94 شکایت نامه ای را علیه هفته نامه 9 دی و سایت رجانیوز مطرح کرد. این شکایت در پی درج خبری مبنی بر محکومیت اسحاق جهانگیری در دیوان محاسبات کشور بود...»

 

«شکایت شهین دخت مولاوردی از هفته نامه یالثارات الحسین یکی از جنجال برانگیز ترین  پرونده هایی است که  دولت علیه رسانه ها باز کرد.  نشریه  یالثارات در چند نوبت  با ادبیاتی تند به عملکرد  معاون رئیس جمهور پرداخته بود، با شکایت واحد حقوقی ریاست جمهوری روبرو شد...»

 

«بهمن ماه سال گذشته با ترافیکی از شکایت های دولت علیه رسانه ها گذشت. روزهایی که شاید جنتی مشغول برگزاری جشنواره های تئاتر و فیلم فجر بود، واحد حقوقی ریاست جمهوری در حال تنظیم شکایت نامه ها بر علیه رسانه ها بود. ابتدا سایت «دولت بهار»، با شکایت دولت مواجه شد. اتهام این سایت نشر اکاذیب عنوان و مدیر مسئول اش به دادگاه احضار شد. ..»

 

«در ادامه روزنامه «وطن امروز» با شکایت دولت روبرو شد. این روزنامه با انتشار خبر شکایت دولت نوشت: در پی شکایت یک نهاد دولتی از 10 گزارش، یادداشت و تیتر «وطن‌امروز» مدیرمسؤول روزنامه به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد...»

 

*******************

اکنون که دولت روزهای واپسین عمر خود را می گذراند و تا انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بیش از چند ماهی باقی نمانده، در تلاش است تا به هر نحوی شده رسانه هایی را که مطالبه گری بحق کرده و به دنبال استیفای حقوق مردم هستند از میدان بیرون کرده و در فرصت باقی مانده با اعلام آمار و ارقام غیر واقعی از رشد اقتصادی، ورق را به نفع خود برگردانده و پیروز انتخابات 96 گردد.

 

افراد و احزاب طرفدار دولت به هر وسیله ای متوسل می شوند تا به این هدف نائل آیند؛ انگار شکایت از رسانه های متعدد و توقیف و فیلتر آنها کافی نبوده و اکنون مدعی شده اند « شبکه تخریب علیه دولت در کشور به وجود آمده است!!!»

 

تا با این وسیله اذهان مردم را مغشوش کرده و با عوامفریبی خود را مظلوم میدان قرار داده و بدین گونه احدی، دولت را بابت وعده های تحقق نیافته اش مواخذه نکند و گرنه به اتصال به شبکه تخریب متهم می شود.

 

شبکه تخریبی که جز یک توهم که در ذهن مغشوش دولت ایجاد شده است وجود خارجی ندارد. در این میدان فقط رسانه های مطالبه گری هستند که به دنبال ایفای حقوق مردم هستند و دولت آنها را تخریب گر معرفی می کند. نگاهی به عملکرد این رسانه ها خود همه چیز را روشن مینماید.

 

رفتارهای رئیس جمهور به عنوان  شخص اول اجرایی کشور در برخورد با منتقدانش بسیار تاسف برانگیز است تا حدی که  در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها خطاب به منتقدان خود با لفظ «بی سواد» یاد کرده و اظهار کرده بود که «چرا یک عده بی‌ سواد که از بخش‌ هایی خاص پول می ‌گیرند باید حرف بزنند»!

 

حذف رسانه های منتقد از برنامه ریاست جمهوری، برخورد های گزینشی با رسانه ها و اعمال فشار حتی به نمایندگان مجلس و اکنون به راه انداختن پروژه "توهم زده" دیگری با عنوان «شبکه تخریب دولت» شرایطی را به وجود آورده است که بیش از هر چیز دیگر دولت حسن روحانی را در آزمون نقد پذیری جدی قرار می دهد؛ آزمونی که در آینده انتخابات 96 تاثیر بسزایی می تواند داشته باشد.

 

لازم به ذکر است که چندی پیش یاداشتی با عنوان « شبکه مخوف تخریب» در یک رسانه دولتی منتشر شده بود که نشانگر ذهنیت توهم زده ی دولت علیه رسانه های منتقد است.

 

انتهای پیام/M.I

یکشنبه 12 دی 1395 | 15:14

کد خبر : 21632

منتشر کننده : M.I

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS