Go Up
kurdtoday
در مسیرتوسعه مشارکت سیاسی زنان/گروه : اجتماعی

بانوان جامعه و نیاز به عزمی جزم برای شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی

مسئولیت اجتماعی زنان، فعالیت زنان در پست های مدیریتی،نهادهای حمایتی بانوان،افراداصلح،توسعه پایدار

یکی از برنامه های اصلی نهادهای حمایت از بانوان، تشویق و تلاش برای حضور پررنگ بانوان در انتخابات شوراهای اسلامی است تا بخشی از مدیریت شهری نیز در اختیار بانوان قرار گیرد.

به گزارش کُردتودی،  همانطور که روشن است، شرکت در عرصه های اجتماعی وحضور در نهادهای مدیریتی و تصمیم گیری و نظارتی از نشانه های حکومت های دینی و مردمی است که قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز زمینه مشارکت و تاثیرگذاری  بر سرنوشت سیاسی و اجتماعی را از طریق های مختلف و از جمله شورای اسلامی شهر وروستا  فراهم کرده است.

 

با این توصیف شاخص توانمندی سیاسی زنان در ایران وضعیت مطلوبی ندارد و زیبنده و شایسته کشور ما نیست که در شاخص مهمی چون حضور زنان چنین جایگاهی داشته باشد، زیرا که بزرگان مشارکت زنان در عرصه سیاسی را حق آنان دانسته اند و دراین باره نکات بسیاری عنوان کرده اند.

 

امروزه در شعار و حرف کمتر کسی منکر این موضوع است که پیگیری مسائل انسانی، مدنی، سیاسی و اجتماعی، حق وحقوقی پیوسته به هم هستند و حضور زنان در قدرت و تصمیم‌گیری  به تنهایی در ایجاد حقوق‌های مربوطه ممکن است، اما به لحاظ تاثیر می‌توان به عنوان یک ابزار و محک از آن سود برد.

 

همان طور که سال‌ها پیش معمارکبیر انقلاب فرمودند، زنان  باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند، یک زن همان گونه که می تواند مادر و کدبانویی نمونه باشد، می توانند با شایستگی و توانمندی در سطح اجتماع نیز مدیر، شورا و نماینده توانایی باشد؛ لذا یکی از برنامه های اصلی نهادهای حمایت از بانوان، تشویق و تلاش برای حضور پررنگ بانوان در انتخابات شوراهای اسلامی است تا  بخشی از مدیریت شهری نیز در اختیار بانوان قرار گیرد.

 

علی رغم این که قانون اساسی حق مشارکت سیاسی زنان را کاملا برابر با مردان دانسته و درمبانی اعتقادی ما آن بخشی که به مشارکت سیاسی ارتباط پیدا می‌کند، هیچ تبعیض و تمایزی بین زن و مرد قائل نشده است و در ایفای مسئولیت اجتماعی، سیاسی و انسانی زنان و مردان کاملا برابر هستند، باز هم شاهد آمار پایین مشارکت سیاسی زنان هستیم.

 

گویا‌ترین شاهد برای این ادعا، اینست که تقریبا تمامی ارکان تصمیم گیر و تصمیم ساز کشور خالی از حضور زنان است و در  نهادی مانند مجلس شورای اسلامی هم که قوه قانون گذاری کشور است و باید در راس امور باشد، در آخرین انتخاباتی که شکل گرفته زنان زیادی حضور ندارند.

 

البته همه تقصیرها هم به دولت و مردم برنمی گردد، اگرچه کمتر به زنان برای تصدی پست‌های حساس اعتماد می شود، اما  زنان خود نیز کم‌کاری‌هایی در ابراز توانایی‌های خود داشته و دارند یا اینکه طبیعتا جامعه مرد‌سالار ایران کمتر زمینه را برای حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی فراهم کرده است.

 

به هر حال آنچه به عنوان یک واقعیت عینی به چشم می‌خورد، سهم اندک زنان در تصمیم‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی است و این یک ضعف می باشد و می توان گفت، زنان به دلیل ویژگی‌های خاصی مانند گرایش به خانواده، حقوق کودکان و آسیب‌دیدگان دارند، دغدغه‌هایشان بیشتر است و ما بیشترین مشکل را در این حوزه در کشور می‌بینیم و اگر تأثیرگذاری در جامعه نباشند، توسعه همه جانبه محقق نخواهد شد و پیگیری حقوق زنان، کودکان و بقیه اقشار آسیب زده درگیرودار مسائل سیاسی فراموش می‌شود.

 

زنان می‌توانند به این مسائل توجه کنند و در کمیسیون‌های مختلف حضور یابند و توجه ویژه کنند و مطالبات و دفاعیات بهتری انجام دهند. زنان از اعتماد به نفس بالا برخوردارند، اما نیاز به یک فضای امن دارند تا بتوانند حضور پیدا کنند؛ باید هزینه ترس کار سیاسی برای زنان را کاهش داد، تا افزایش حضور کمی و کیفی آنان را شاهد باشیم. مشارکت سیاسی زنان یک اصل است، اما به دنبال تعداد کمّی زنان فقط نیستیم، بلکه  باید افرادی انتخاب شوند که مدافع حقوق زنان باشند و البته کیفیت نیز برای ما مهم است.

 

اینک از تمامی زنانی که واجد شرایط کاندیداتوری هستند و توانایی را در خود می‌بینند، خصوصا بانوان شاخص جوان و با تجربه برای کاندید شدن، دعوت می‌کنیم تا اعلام حضور فرمایند و کاندید شوند؛ زیرا که جامعه به توانایی آنها همپای مردان نیازمند است و نقش خودرا در توسعه همه جانبه و پایدار ایفا کنند؛ به امید انتخاب افراد اصلح برای شورای اسلامی در انتخابات پیش رو... .

نویسنده: شیوا ابراهیمی- فعال فرهنگی اجتماعی

انتهای پیام/s.a

یکشنبه 12 دی 1395 | 13:49

کد خبر : 21626

منتشر کننده : الف ف/sh

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS