Go Up
kurdtoday
گروه : اقتصادی

خروج از اقتصاد تک محصولی یکی از تنها راه حل های نجات بازار

اقتصاد مقاومتی، اقتصاد تک محصولی، تکیه به محصولات غیر نفتی، محصولات غیر نفتی ایران، حمایت از اقتصاد مقاومتی

خروج از اقتصاد تک محصولی و توجه به توسعه صادرات غیرنفتی با استفاده از مزیت های تولیدی کشور و کشش بازارهای بین المللی و منطقه ای است.

به گزارش کُردتودی، در واقع یکی از سیاست های اقتصادی کاملا اصولی و مفید برای کشور، اولویت های تنظیم بازار کالاهای اساسی است.


اما این سیاست اصولی در صورت مدیریت نشدن و همچنین وجود مشکل در عیارسنجی برای توسعه صادرات غیرنفتی در صنایع مختلف می‌ تواند مشکلات و چالش ‌هایی را برای اقتصاد کشور ایجاد کند.


با این حساب این وضع نه‌ تنها به نفع صادرات غیرنفتی نخواهد بود، بلکه نگرانی را در بازارهای داخلی کالاهای اساسی ایجاد می کند.


این چالش زمانی نگران‌ کننده‌ تر می ‌شود که عیارسنجی اشتباه در بحث صادرات محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی ایران می‌ تواند بازار داخلی را به دلیل کمبودهای ایجاد شده تهدید کند و عاملی نگران‌ کننده برای تامین نیازهای داخلی شود، نمونه‌ ای که امروز در بازار گوشت قرمز ایران اتفاق افتاده است.


به همین دلیل تنظیم و تعیین کشش بازار برای مصرف کالاهای مختلف بخصوص در کالاهای اساسی یکی از اصلی‌ ترین پیش‌ نیازهای جلوگیری از نابسامانی در بازار داخلی است که باید برای آن برنامه‌ ریزی دقیقی داشت.


در این زمینه هیچ مانعی نیست که یک تولیدکننده ایرانی بتواند با استفاده از ظرفیت‌ های موجود بازارهای بین‌ المللی برای خود بازارسازی کرده و به نفع اقتصاد ملی کشورمان از آن استفاده کند، اما همان ‌طور که اشاره شد، باید این بازارسازی از سوی سیاستگذاران اصلی تامین نیاز بازار داخلی ایران، رصد و مدیریت شود تا جایی که در شرایط مختلف همواره منافع تولیدکننده و مصرف‌ کننده داخلی رعایت شده و آینده تولید را تضمین کند.


این در حالی است که زمانی می‌ توانیم از این امتیاز استفاده کنیم که مازاد بر تولید را به سمت بازارهای بین ‌المللی هدایت کرده و از آن استفاده کنیم، نه اینکه نیاز داخلی را کاهش داده تا بازارهای خارجی را پاسخ دهیم که بهترین گزینه دستیابی به آمارهای دقیق و کارشناسی است.


با در نظر گرفتن میزان نیاز واقعی مصرف بازار و در نظر گرفتن حجم آن می توان مازاد تولید اضافی را قبل از فساد و از بین رفتن تبدیل به ارز و نقدینگی وارداتی کرد.


با مدیریت صحیح و زمان بندی شده در بین کالاها و محصولات غیر نفتی که در داخل تولید می شود، نه تنها نوسانات بازار داخلی کنترل می شود؛ برای توسعه سرمایه گذاری و افزایش تولید بر اساس منافع ملی عامل بسیار مهمی نیز شناخته می شود.


اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌ شود که آمارهای کارشناسی استخراج‌ شده در اختیار تولیدکننده و سازمان ‌های مسئول تنظیم بازار داخلی و ارائه‌ کننده مجوز صادرات قرار بگیرد تا بازار محصولات استراتژیک دچار مشکل نشود.


نکته دیگری که باید در نظر گرفت هماهنگی بین بخشی بین مسئولان و تولیدکنندگان است؛ تا با مازاد تولید و انباشت بدون صادرات آن روبه رو نشویم.


مازاد تولید و تلنبار آن روی دست تولیدکنندگان دلسردی آنها را به دنبال خواهد داشت، کاری که در نهایت بازار اقتصادی را هم متلاطم می کند.


در واقع این دلسردی عاملی است برای بی توجهی تولیدکنندگان به چالش‌ های بازار داخلی جهت استفاده از شرایط به نفع شخص؛ چون تفاوت های قیمتی بازار داخلی و بازارهای بین‌ المللی که حاصل از افزایش قیمت دلار بوده، می‌ تواند بخشی از زیان ‌های گذشته را جبران کند.


رویه اشتباه سیاستگذاران اصلی در تامین منافع اقتصادی تولیدکنندگان داخلی با مدیریت منافع اقتصادی آنها عامل اصلی بروز نوسان و گاهی چالش در تنظیم نیاز کالاهای اساسی داخل کشورمان است.


پس نتیجه اینکه دولت موظف است برای تنظیم بازار، کالاهای اساسی را جایگزین صادرات نفت کند تا اقتصادی پویاتر ایجاد شود، تا اقتصاد تک محصولی حذف و راه درست و منطقی نجات بازار یعنی تکیه به صادرات غیرنفتی جایگزین شود.

انتهای پیام/

شنبه 11 دی 1395 | 13:41

کد خبر : 21599

منتشر کننده : S.A

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS