Go Up
kurdtoday
با حضور رئیس کمیته امداد کشور؛گروه : اجتماعی

همایش هزار نفری زکات در سنندج برگزار شد/85 درصد زکات تعهد شده کردستان در سال جاری جمع آوری شد

همایش هزار نفری زکات، همایش زکات در سنندج، رئیس کمیته امداد کشور، رتبه کردستان در حوزه زکات، زکات تعهدی در کردستان، میزان زکات جمع آوری شده در کردستان

رئیس شواری زکات کشور اظهار داشت: شفاف سازی در حوزه تاثیرات زکات جمع آوری شده می تواند اعتماد بین مردم و مسئولان امر را بیشتر کند.

به گزارش کُردتودی، آیت الله عالمی در همایش هزار نفری روحانیون، مودیان و عاملین زکات در سنندج بیان کرد: دهنده و گیرنده زکات هر دو از برکات آن بهره مند می شود، اما زکات دهنده به دلیل کار ثوابی که انجام می دهد، بیشتر مورد رحمت و فیض الهی قرار می گیرد و حتی قبل از پرداخت آن مورد رحمت الهی قرار می گیرد.


وی گفت: در حقیقت زکات و صدقه از مال، موجب فزونی آن شده و به مانند توبه قبل از انجام آن و با نیت مورد تائید الهی قرار می گیرد.


رئیس شورای زکات با بیان اینکه زکات حق فقرا بر گردن سایر مردم است که از سوی خداوند تعیین شده است، بیان کرد: 2 میلیون و 650 هزار تن محصولات کشاورزی در کردستان تولید می شود که هر چه بیشتر زکات آن پرداخت شود، بر میزان آن مال هم افزوده می شود.


آیت الله عالمی با اشاره به اینکه کردستان دارای رتبه برتر کشوری در بحث پرداخت زکات است، عنوان کرد: میزان زکات جمع آوری شده به میزان درآمد محصولی استان بسیار کمتر است که اگر میزان واقعی آن جمع آوری شود قطعا عرصه جمع آوری زکات بیشتر از چیزی است که تاکنون جمع آوری شده است.


وی افزود: مردم در پرداخت زکات و هر آنچه می‌ خواهند بپردازند آزاد هستند، و وقتی تاثیرات آن را دیدند بیشتر اعتماد می کنند و با تبیین واقعی موضوع در نهایت گام های بلندتری برای توسعه و ترویج فرهنگ پرداخت زکات برخواهند داشت.

 

در استان کردستان 42 هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی وجود دارند
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور حل مشکل مسکن، اشتغال و پرداخت وام های قرض الحسنه به مددجویان را از اولویت های اصلی کمیته امداد کشوری دانست و گفت: از محل منابع امداد صندوقی تحت عنوان صندوق قرض الحسنه امداد مددجویان راه اندازی شده و به صورت قرض الحسنه تسهیلاتی به افراد پرداخت می شود.


پرویز فتاح بیان کرد: زکات یکی از مهمترین صدقات جاری جمع آوری شده است که می توان با ساماندهی مناسب آن بخشی را به وام های قرض الحسنه اختصاص داده و برای رفع حاجت از نیازمندان به آنها پرداخت کنیم.


وی همچنین با بیان اینکه امیدواریم 100 درصد سهم قرض الحسنه اشتغال مددجویان در استان با همت مسئولان جذب شود، افزود: اشتغال مددجویان تحت پوشش کمیته امداد یکی از اولویت های غیرقابل انکار است که نیاز به توجه بیشتری دارد و لازم به ذکر است که کردستان در زمینه اشتغال مددجویان توانسته اقدامات ارزشمندی را ثبت کند.


رئیس کمیته امداد کشور خاطرنشان کرد: رفع نیاز از عاملان زکات از دیگر موارد لازم و مورد توجه است که باید بیشتر به آن اهتمام شود، تا آنها هم در مسیر شفاف سازی دقیق و روشن از آثار و برکات زکات جمع آوری شده اهتمام ورزند.


فتاح اذعان کرد: در استان کردستان 42 هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی وجود دارند که از این تعداد سه هزار و 100 خانوار فاقد مسکن بوده و بیش از هشت هزار خانوار هم از چرخه حمایت های امداد خارج شدند.

 

نماینده ولی فقیه در استان کردستان وحدت، همدلی و اعتمادسازی در کردستان را از عمده عوامل موثر در ارتقاء رتبه و جایگاه والای این استان در حوزه زکات دانست.

 

حجت الاسلام سید محمد حسینی شاهرودی اظهار داشت: کردستان با همت مسئولین در برقراری وحدت و همدلی توانسته به جایگاهی مطمئن و مناسب برسد و خوشبختانه در مراسم اربعین حسینی هم موکب کردستانی جایگاه برتر کشوری را کسب کرد.


وی بیان کرد: پرداخت زکات، معامله ای دو سر برد برای پرداخت کننده و به نفع دریافت کننده است که هر دو را از آثار ارزشمند خود بهره مند خواهد کرد؛ یکی را فزونی بخش و دیگری را حلال مشکلات.


نماینده ولی فقیه در کردستان اذعان کرد: خوشبختانه با توجه به ظرفیت های ویژه ای که در این استان وجود دارد، در زمینه پرداخت و جمع آوری زکات، سیر صعودی را شاهد بوده ایم و ظرفیت های زکات استان بالاتر از هر استانی است.


حجت الاسلام شاهرودی با بیان اینکه لازم است تمام روحانیون، مودیان و رسانه ها مبلغینی در بحث زکات باشند، ادامه داد: تمام زکات جمع آوری شده در کردستان در خود استان هزینه می شود و به جای دیگر هم انتقال نمی یابد که این یک فرصت سازنده است؛ که می تواند به عنوان تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان پرداخت شود.


وی در خاتمه با اشاره به سالروز حماسه 9 دی خاطرنشان کرد: اتحاد و انسجامی که در روز 9 دی ماه سال 88 توسط مردم شکل گرفت برگرفته از یک وحدت و همدلی واحد و در عین حال منسجم بود که از درون و ذات مردم شکل گرفته و جاری و ساری شد تا فتنه دشمن را خنثی کند.

 

85 درصد زکات تعهدی در کردستان برآورد شده است
مدیرکل کمیته امداد استان کردستان هم در ادامه این همایش اظهار داشت: در استان کردستان 18 هزار و 500 نفر از عایدات زکات در حوزه های مختلف درمانی، تحصیلی و مسکن بهره مند شده اند.

 

قنبر موسی نژاد با بیان اینکه 85 درصد زکات تعهدی استان برآورد شده است، بیان کرد: در سال جاری تعهد دبیرخانه زکات جمع آوری 13 میلیارد و 500 میلیون تومان در استان بوده که تاکنون هم 10 میلیارد و 500 میلیون تومان آن در استان جمع آوری شده است.


وی همچنین با بیان اینکه 60 درصد از زکات جمع آوری شده استان در زمینه کمک به نیازمندان هزینه شده است، افزود: در سال جاری 95 واحد مسکونی برای نیازمندان احداث، 18 واحد بهسازی، کمک به 150 بیمار صعب العلاج، آزادسازی 6 زندانی غیرعمد و حمایت از 270 دانش آموزی که به دلیل ناتوانی مالی ترک تحصیل کرده بودند.


مدیرکل کمیته امداد کردستان بیان کرد: 70 پروژه عام المنفعه از جمله ساخت مسجد و خانه عالم از محل زکات جمع آوری شده در استان ساخته شده است.


موسی نژاد با اشاره به اینکه روحانیون با توجه به نفوذ کلامی و شخصیتی که دارند، می توانند در ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات موثر باشند، افزود: زکات یکی از مهمترین فرایض الهی است که پرداختن به آن می تواند جامعه را به نقطه مطلوب رساند و نیازمندان را رفع حاجت کند، کاری که نیازمند تبلیغ و ترویج صحیح است و نهادینه کردن آن نیز تنها با خدمت روحانیون و تبلیغ در رسانه ها ممکن است.

 

توجه به مسائل دینی و پایبندی به اعتقادات مذهبی از مهمترین وجه تمایزهای مردم کردستان است
استاندار کردستان هم در این همایش با یادآوری آثار و برکات زکات، عنوان کرد: پرداخت زکات یکی از بهترین گزینه ها برای ایفای نقش اجتماعی انسان است و حضور گسترده جامعه روحانیون و مردم کردستان در همایش زکات نشان از توجه ویژه به مباحث و مسائل دینی و الهی و تکالیفی است.


عبدالمحمد زاهدی عنوان کرد: توجه مردم کردستان به مسائل دینی و پایبندی به اعتقادات مذهبی از مهمترین وجه تمایزهای مردم این استان است که با وجود سرانه و درآمد پایین همچنان به اجرای آن معتقد و پایبند بودند.


وی بیان کرد: کردستان در سال های اخیر جزو استان های برتر در زمینه جمع آوری زکات بوده و این یک امتیاز ویژه برای نشان دادند توجه به اعتقادات دینی توسط این مردم است.


استاندار کردستان افزود: زکات یکی از دستورات و واجبات عبادی است که خداوند برای انسان تعیین کرده که هم کارکرد دنیوی و هم ذخیره‌ ای برای عبادت است برای رفع مشکلات فرد و در بعد بزرگتر جامعه است.


زاهدی اذعان کرد: زکات یکی از راه های مناسب برای ایفای نقش اجتماعی بوده و با پرداخت آن می توان گره از کار فقرا باز کرد و جامعه را آباد و پیشرفته کرد.


وی در خاتمه خاطرنشان کرد: زکات همچنین با ایجاد روحیه تعاون و همکاری در جامعه؛ همبستگی اجتماعی را هم تقویت می کند و مسلمانان را از وابستگی دنیوی و منفعت طلبی آزاد می کند.

 

انتهای پیام/

چهارشنبه 8 دی 1395 | 12:39

کد خبر : 21497

منتشر کننده : S.A

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS