Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

رسانه های سنتی در کش و قوس مدرنیزه شدن!

مطبوعات، مطبوعات سنتی، فضای مجازی، تاثیر فضای مجازی در جامعه، تاثیر رسانه های نوین

شبکه های اجتماعی با گستره انبوهی از مخاطبان و امکانات نوینی که برای آنها فراهم کرده اند، نبردی خاموش را علیه رسانه های سنتی و خصوصا رسانه های کاغذی آغاز کرده اند.

به گزارش کُردتودی، قدرت این پدیده نوظهور پردامنه بوده و مانند یک طوفان در حال شکل گیری به قصد نابودی کامل رسانه ها است.


میدان داری شبکه های اجتماعی در عرصه های مختلف عرصه را بر رسانه های دیگر تنگ کرده و آنها را با کاهش شدید مخاطب روبه رو کرده است، ظهور فضای مجازی و دیجیتالی شدن بیشتر رسانه ها و اطلاع رسانی سریع از طریق شبکه ها؛ ارزش کار رسانه های سنتی را کاهش داده است.


با توجه به سرانه مطالعه پایینی که در کشور وجود دارد، تقریبا تشویق مردم به مطالعه و کتاب خوانی کاری سخت و دشوار است و با در نطر گرفتن این شرایط قطعا با ادامه روند حرکتی که رسانه های سنتی در برگرفته اند، به سرعت در فضای جدید حل شده و نابود خواهند شد.


مشکل اصلی هم از خود رسانه ها است، رسانه های مکتوب در واقع با ادامه همان سبک و سیاق سابقی که دارند، شکست خود را نزدیک می کنند.


تکنولوژی های ارتباطی در واقع تهدیدی علیه فرصت های داشته مطبوعات هستند که امکان دسترسی مخاطبان به اطلاعات مندرج در رسانه مکتوب را محدود می کنند و همین باعث کاهش امکانات و امتیازهای رسانه ها خواهد شد.


تنها راه برای زنده ماندن مطبوعات؛ تحلیلی عمل کردن آنها است تا فرصت نفس کشیدن مجدد را به رسانه ها بدهد و خاصیت تریبونی رسانه ها را ارتقاء دهد.


در واقع آثار شبکه هاب اجتماعی و فضای مجاز که خیلی هم واقعی هستند، این است که ذائقه مردم را تغییر داده اند؛ چالشی جدی و جدید که نیازمند تحلیل و بررسی است چرا که تمام زوایای جامعه را تغییر داده و بسیاری از راه های ارتباطی را منسوخ کرده است.


احیای رسانه های سنتی و قوت گرفتن مجدد آنها تنها با همت خود آنها ممکن است و لازم است هر کدام در یک جبهه خاص و با تحلیل های مختلف مجددا روی پای خود بایستند.


مطبوعاتی که کیفی ‌تر و مبتنی بر روندهای پژوهشی بیشتری باشند و روزنامه‌ نگاری پژوهشی را در دل خود داشته باشند، قطعا می توانند دوباره روی پای خود ایستاده و به حیات ادامه دهند؛ و با در نظر گرفتن اینکه هنوز مرزی بین اخبار درست و نادرست در شبکه های اجتماعی هنوز روشن و شفاف نیست می توان این فرصت را از جمله امتیازات رسانه ها به شمار آورد.


میدان ‌داری شبکه‌ های اجتماعی در عرصه خبر و ارتباط این مسئله با کاهش قابل توجه مخاطبین روزنامه‌ های کاغذی در عصر حاضر، با توجه به شرایط موجود در حقیقت نیاز به تقویت سرعت تحول و نیاز به نگاه تحلیلی عمیق دارد که باید توسط خبرنگاران حرفه ای مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

چهارشنبه 8 دی 1395 | 09:44

کد خبر : 21487

منتشر کننده : S.A

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS