Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

طعم اشتغال دربند مهارت / مُهری به نام سابقه دار بر پیشانی زندانیان کردستانی

طعم "اشتغال »،  دربند مهارت ، مُهری به نام « سابقه دار »، پیشانی زندانیان کردستانی

در جامعه به او می گویند: "سابقه دار" فرقی نمی کند جرمش چیست، عمدی یا غیر عمدی؛ به سراغ کار می رود و درها به رویش بسته است و نگاه های بی اعتمادی به او وجودش را آب می کند.

به گزارش کُردتودی، مهری به نام زندانی در پیشانیش خورده و حالا هم خود و هم خانواده اش رنج می کشند.

 

 در جامعه به او می گویند: "سابقه دار" فرقی نمی کند جرمش چیست، عمدی یا غیر عمدی؛ به سراغ کار می رود و درها به رویش بسته است و نگاه های بی اعتمادی به او وجودش را آب می کند.

 

  چه در سر دارد آیا باز هم برای گذراندن زندگی پای به مرداب خلاف می گذارد و در نهایت سرنوشت شوم زندانی شدن را دوباره انتخاب می کند و یا اینکه دغدغه درآوردن یک لقمه نان حلال برای خانواده اش حل می شود؟

 

 بی شک بیکاری جوانان در افزایش آمار جرائم نقش بسزایی دارد و از طرفی ایجاد بسترهای اشتغال برای نیروی جوان می تواند به رشد و پویایی جامعه، کاهش ناهنجاری ها در سطح جامعه اثر مثبت و  مستقیم  بگذارد.

 

 برهمکان واضح است که ایجاد اشتغال برای زندانیان نیز تاثیر موثری در افزایش امنیت جامعه، بالارفتن سطح سلامت روانی زندانیان و کاهش مشکلات خانواده زندانیان می شود.

 

مُهری به نام « سابقه دار » بر پیشانی زندانیان

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان در جلسه هم اندیشی مدیرکل زندانهای کردستان و مدیر صندوق کارآفرینی امید استان که در راستای ایجاد اشتغال برای زندانیان آزاد شده برگزار گردید، ایجاد شغل برای زندانیان آزاد شده را گامی مهم در جهت کمک به بازگشت به جامعه و جلوگیری از ورود مجدد به زندان دانست و گفت: در مدت زمانی که مددجویان در زندانهای استان تحمل حبس می نمایند، برنامه های مختلف اصلاحی و تربیتی در حوزه های مختلف از جمله: برنامه های فرهنگی و تربیتی، حرفه آموزی و اشتغالزایی و … برای آنان به اجرا گذاشته می شود و به این ترتیب مسئولین زندانها آنان را آماده حضور در جامعه می نمایند، اما متاسفانه در آن سوی قضیه به دلیل حک شدن برچسب زندان بر پیشانی آنان، در بعضی موارد از سوی جامعه مورد بی مهری قرار گرفته و همین عدم توجه، زمینه ارتکاب جرم از سوی آنان و بازگشت مجددشان به زندان را فراهم خواهد نمود.

 

مدیرکل زندانهای کردستان با اشاره به تفاوت های میان زندانهای نظام جمهوری اسلامی ایران با زندانهای زمان طاغوت گفت: دیدگاه حاکم بر زندانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی دیدگاهی انسانی و اسلامی میباشد و زندانیان با هدف بازسازگاری اجتماعی تحت آموزش های مختلف قرار می گیرند که توسعه کمی و کیفی این آموزش ها درگرو حضور و حمایت دستگاه های ذیربط می باشد.

 

مدیرکل زندانهای کردستان در دیدار خود با مدیر صندوق کارآفرینی امید، تسهیل در روند اعطای تسهیلات به زندانیان آزاد شده و دارای مهارت را خواستار شد و بیان داشت: آموزش هایی که در حوزه حرفه آموزی با همکاری اداره فنی و حرفه ای برای زندانیان برگزار می شود، هدفمند و بر اساس نیازهای روز می باشد و قطعا مددجویانی که در طول مدت حبس با شرکت در کلاس های فنی و حرفه ای موفق به اخذ گواهینامه های مهارت می شوند، می توانند در صورت حمایت مالی از سوی بانک ها و موسساتی همچون صندوق کارآفرینی امید، ایجاد شغل نموده و به این ترتیب برای خود و خانواده هایشان روزی حلال کسب نمایند.

 

ابراهیمی همچنین حمایت از زندانیان و خانوده های آنان به عنوان یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه را نوعی اقدام پیشگیرانه در جهت کاهش آسیب های اجتمعی دانست و گفت: آسیب های اجتماعی که با ورود فرد به زندان دامنگیر خانواده وی می شود بسیار جدی بوده و در صورتی که این خانواده های آسیب پذیر از سوی مردم، خیرین و مسئولین مورد حمایت واقع نشوند نمی توان انتظار زندگی در جامعه ای با کمترین آسیب های اجتماعی را توقع داشت.

 

عزت پور مدیر صندوق کارآفرینی امید کردستان ضمن اعلام آمادگی این صندوق جهت اعطای تسهیلات و حمایت از زندانیان آزاد شده و دارای مهارت گفت: یکی از مزیت های صندوق کارآفرینی امید نسبت به موسسات مالی و بانک ها، این است که بسیاری از فرآیند های دشوار در روند اعطای تسهیلات دراین صندوق از بین رفته است.

 

عزت پور در ادامه سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین زندانهای کردستان با توجه به ارائه خدمات حمایتی به زندانیان و خانواده های آنان اظهار نمود: صندوق کارآفرینی امید صرفا به اعطای تسهیلات بسنده نکرده بلکه وام گیرندگان این مجموعه به عنوان عضوی از صندوق همواره پس از اعطای تسهلات مورد حمایت های متعدد قرار می گیرند و ضمن بازدیدهای پی در پی از مشاغل ایجاد شده، ارشادات لازم به صاحبان مشاغل در راستای هدایت آنان به مسیر صحیح و ایجاد اشتغال پایدار صورت می پذیرد.

 

مدیر صندوق کارآفرینی امید در پایان اظهار داشت: امیدواریم که در آینده بتوانیم با برقراری تعاملی سازنده و دوسویه میان زندانها و صندوق کارآفرینی امید، گامی موثر در جهت ایجاد اشتغال برای زندانیان اصلاح شده و دارای مهارت که قطعا موجبات کاهش نابهنجاریها در جامعه را نیز در پی خواهد داشت را برداشته باشیم.

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/

سه شنبه 7 دی 1395 | 10:08

کد خبر : 21449

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS