Go Up
kurdtoday
گروه : پزشکی

بالا بودن قصور پزشکی در کردستان/ نبود رضایت نسبت به مراکز بیمارستانی در کردستان

وکیل پایه یک دادگستری عنوان کرد: اتفاقات و قصوراتی که برای بیماران در کردستان اتفاق می افتد شاید از نظر آماری و تعداد محسوس نباشد اما نسبت به برخی شاخص ها در استان بالاست.

به گزارش کُردتودی، افزایش خطاها و قصورات پزشکی و بالا رفتن آمار موضوع پرونده های این گونه مشکلات در نظام سلامت یکی از موضوعاتی است که این روزها در استان کردستان بیشتر نمود پیدا کرده است.

 

دانستن حق مردم است شاید بارها این جمله را از رسانه های مختلف شنیده و یا خوانده باشیم اما آیا تاکنون نسبت به حق و حقوق خود تفحص کرده ایم. در منشور حقوقی به صراحت به حقوق شهروندی تاکید شده است اما متاسفانه در کشور ما بیشتر شهروندان نسبت به حقوق شهروندی بی اطلاعند و آگاهی چندانی ندارند و این مهم سبب شده که بسیاری از مراجعه کنندگان به مراکز بیمارستانی نسبت به حقوق خود و در قبال این مراکز و بلعکس آگاهی چندانی ندارند و در برخی موارد دچار مشکلاتی می شوند که نیاز است که در این خصوص رسانه ها در امر آگاهی دهی به جامعه تلاش کنند.

 

چندی پیش مرگ کودک 10ساله ای به نام پرسام عزیزی در رسانه ها و فضاهای مجازی انتشار پیدا کرد که به ادعای اولیای این کودک مرگ به دلیل قصورات پزشکی در یکی از بیمارستان های سطح شهر سنندج بوده است اما در مقابل گفته های مسئولان چیزی دیگری را می رساند که با پیگیری خانواده این کودک از مراجع ذی صلاح امروز نتیجه ای دست پیدا کرده اند که نشان از تاثیر قصورات پزشکی در مرگ این کودک می باشد. پیرامون این موضوع خبرنگار کردپرس با «کاوه اسدی» وکیل پایه یک دادگستری در کردستان به گفت وگو یی انجام داده که در ادامه می خوانید.

 

حقوق شهروندی و توسعه نظام سلامت

وکیل پایه یک دادگستری در استان کردستان اظهار می کند: اساسا مراجعه بیمار به مراکز درمانی بر اساس نیاز می باشد و این نیاز سبب, مراجعه بیمار به مراکز درمانی می شود و قطعا رابطه بین بیمار و بیمارستان یک رابطه تعریف شده است و بحث حقوق شهروندی نیز بیشتر در چنین مراکزی و مکان های عمومی نمود پیدا می کند.

 

 «کاوه اسدی» در ادامه با اشاره به توسعه نظام سلامت عنوان می کند: در طرح نظام سلامت به این مهم توجه شده است که بیمار در محیط های بیمارستانی از ارائه خدمات و مراقبت های لازم برخوردار شود و قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به صراحت به این موضوع اشاره کرده است که با ایجاد زیرساخت ها و توسعه نظام سلامت  در تحقق آن اقدام شود.

 

وی به برخی مشکلات در حوزه برخورد پرسنل بیمارستانی با بیماران اشاره می کند می گوید: هنگامی که بیمار به مراکز درمانی و بیمارستانی مراجعه می کند رابطه ای دو سویه حقوقی میان سازمان ارائه دهنده خدمات و فرد مراجعه کننده برای دریافت تسهیلات و خدمات  ایجاد می شود بنابراین پرسنل و عوامل این گونه مراکز باید با سعه صدر بیشتر و تامین شرایط مناسب با مراجعه کنندگان برخورد و خدمات ارائه دهند.

 

انتقاد از مراکز بیمارستانی

این وکیل پایه یک دادگستری با تاکید بر پیگیری انتظارات مراجعه کنندگان به مراکز درمانی اضافه می کند: باتوجه به اینکه جامعه ما, یک جامعه اخلاقی- دینی و انسانی است باید روابط نیز بر اساس شاخص های انسانی باشد و این انتظاری مطلوب و در خور شان است که رابطه ها بر اساس شاخص های انسانی باشد البته ما در بسیاری از موارد شاهد ابراز انتقاداتی از سوی قشر بیمار نسبت به مراکز درمانی و بلعکس هستیم.

 

اسدی تصریح می کند: شاخص های سلامت در کردستان باید از سوی مراجع ذی ربط باید به صورت آماری ارائه شود  و با توجه به مراجعاتی که در خصوص مشکلات بیمارستانی و قصورات پزشکی در استان انجام می شود  نشان از آن دارد که نحوه برخورد با بیمار از نظر شاخص ها از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

 

نبود رضایت نسبت به مراکز بیمارستانی در کردستان

وی در ادامه با اشاره به وضع کردستان در قصورات پزشکی می گوید: اتفاقات و قصوراتی که برای بیماران در کردستان اتفاق می افتد شاید از نظر آماری و تعداد محسوس نباشد اما به دلیل این که این گونه موارد جامعه را تحت تاثیر خود قرار می دهد و به نوعی هم می توان گفت که با احساسات عمومی روبرو می شود رضایت کلی نسبت به مراکز بیمارستانی در استان وجود ندارد.

 

این وکیل پایه یک دادگستری در ادامه با اشاره به عوامل تاثیر گذار در کاهش رضایت نسبی در مراکز بیمارستانی می گوید: هر چند که در مواجه با مسئولان ذی ربط بیشتر با مشکلاتی همچون کمبود امکانات, تجهیزات پزشکی, کمبود تخت بیمارستانی, کمبود پزشک متخصص مواجه می شویم اما در کنار این مشکلات و کمبودها که در این مراکز وجود دارد می توان بیش از پیش به حقوق بیماران نیز توجه کرد.

 

افزایش موضوع پرونده قصورات پزشکی در کردستان

«کاوه اسدی» ادامه می دهد: آمار دقیق این گونه قصورات را باید سازمان نظام پزشکی در استان ارائه دهد و در این خصوص نیز چندی پیش رئیس سازمان نظام پزشکی کردستان آماری را به صورت مدون ارائه داد که این آمارها نسبت به میانگین کشوری بالاست.

 

وی همچنین با اشاره به افزایش موضوع پرونده قصورات پزشکی در استان اضافه می کند: در کردستان نیز مراجعات مردمی برای ارائه طرح شکایت از مراکز و قصورا پزشکان زیاد می باشد.

 

 وکیل پایه یک دادگستری در ادامه با اشاره به تاثیر مشکل مدیریتی در افزایش قصورات پزشکی عنوان می کند: در هر کار و پیشه ای احتمال بروز خطا و قصورات غیر عمد وجود دارد اما در این مورد دلیل وجود چنین قصورات پزشکی در استان به مدیریت و عدم توسعه مناسب امکانات بیمارستانی  و سلامت در استان می باشد.

 

اسدی همچنین افزایش مراجعات در بیمارستان ها و افزایش قصورات پزشکی اشاره می کند و ادامه می دهد: در طرح تحول نظام سلامت بیشترین فشارها بر دوش مراکز بیمارستانی و درمانی قرار گرفته است و به تناسب این حجم کاری شاهد افزایش خطاها و قصورات نیز هستیم و در این میان آسیب های موجود به قشر بیمار و مراجعه کنندگان وارد می شود.

 

سازمان نظام پزشکی؛ طرح دعوی بر ضد قصورات پزشکان

وی به نقش سازمان نظام پزشکی در نظارت بر مرکز درمانی و بیمارستانی استان اشاره می کند و می گوید: سازمان نظام پزشکی, سازمانی مرجع برای طرح دعوی بر ضد قصورات پزشکان در بحث حقوقی است. سازمان نظام پزشکی در صدور مجوز فعالیت پزشکان, نظارت بر عملکرد پزشکان و در ارتباط با عامه مردم نیز در بحث شکایات ارائه نظر می دهد و همانند مراجع قضایی دارای مراحل بدوی تجدید نظر و در نهایت مرجع عالی برای تصمیم گیری نهایی در صدور رای می باشد.

 

وکیل پایه یک دادگستری در کردستان توضیح می دهد: اگر نظام پزشکی در بحث خطاهای پزشکی و اتفاقات این حوزه, به حقوق مردم توجه بیشتری داشته باشد به مرجعی برای تظلم خواهی  مردم نسبت به خطاهای پزشکی تبدیل می شود و در کنار این موارد نیز می تواند با ارائه برنامه های تشویقی برای پزشکانی که به صورت خالصانه و صادقانه فعالیت می کنند و همچنین با دقت نظر در صدور نظرهایی که در مورد خطاهای پزشکان, افکار عمومی اقنا کند که سازمان نظام پزشکی دیده بانی مناسب برای نظارت بر حوزه کاری پزشکان در کشور است.

 

اسدی عنوان می کند: ما دارای دو مرجع قانونی رسیدگی کننده داریم سازمان نظام پزشکی که دارای ساختاری صنفی و مرجع دیگر پزشکی قانونی که زیر مجموعه قوه قضائیه کشور است. بر اساس قانون, رسیدگی اولیه به وسیله دادسرا انجام می شود و هر کدام از شهروندان که احساس کنند که به وسیله رفتار پزشک معالج دچار آسیب شده اند می توانمند به دادسرا مراجعه و طرح شکایت کنند و دادسرا مکلف است که موضوع را به نظام پزشکی ارجاع دهد و در نهایت پزشکی قانونی به عنوان مرجع قضایی اظهار نظر می کند.

 

وی ادامه می دهد: در مجموع قانون جمهوری اسلامی در بحث رسیدگی و برخورد با خطاهای پزشکی دارای قانونی جامع می باشد و در آن به حقوق مردم به خوبی توجه شده است.

 

تایید تاثیر قصورات پزشکی در مرگ پرسام

این وکیل پایه یک دادگستری در ادامه به موضوع پرونده مرگ «پرسام عزیزی» اشاره می کند و عنوان می کند: در موضوع مرگ کودک 10ساله ای به نام «پرسام عزیزی» نیز که پرونده نامبرده هنوز مفتوح می باشد خانواده نامبرده پس از مراجعه به یکی از مراکز بیمارستانی در سطح شهر سنندج پس از 10تا 15دقیقه به واسطه تزریق آمپول «دگزا» دچار مشکل شده و سپس بی هوش می شود و پس از انجام مراقبت های ویژه  که بر روی پرسام انجام می َشود در نهایت سبب مرگ کودک 10ساله می شود.

 

خانواده نامبرده بلافاصله از طریق دادگاه طرح شکایت می کنند که این موضوع بازخوردهایی در فضای رسانه ای کشور در برداشت و در نهایت موضوع به نظام پزشکی و پزشکی قانونی ارجاع داده شده است

 

«کاوه اسدی» با اشاره به نتیجه پرونده پرسام از طریق مراجع ذی صلاح در استان اضافه می کند: اخیرا پس از مدت زمانی مشخص, با انجام کارهای آزمایشگاهی, مشخص شده که فوت این کودک 10 ساله به واسطه قصورات پزشکی بوده است .

 

وی به نظریه مراجع ذی صلاح رسیدگی کننده به پرونده پرسام اشاره می کند و ادامه می دهد: پزشکی قانونی به صراحت این موضوع را تاکید کرده است و این پرونده همچنان تحت رسیدگی و در حال جریان است.

 

ارائه طرح شکایت از مدیریت علوم پزشکی کردستان

 وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به ارائه طرح شکایت خانواده پرسام از مدیرت علوم پزشکی استان عنوان می کند: خانواده متوفی بازهم به نظریه نهایی پزشکی قانونی معترض شده اند و فعلا نظریه نظام پزشکی  ابلاغ نشده است واین سازمان مرجع مهمی برای تصمیم نهایی می باشد و کماکان ما منتظر تصمیم نهایی می باشیم.

 

«کاوه اسدی توضیح می دهد: اما آنچه که پزشکی قانونی به عنوان مرجعی قانونی  نظری بر وجود قصور 50درصدی پزشکان معالج در فوت پرسام عزیزی تاثیر گذار بوده و در نهایت منجر به مرگ این کودک 10ساله شده است روند رسیدگی ادامه دارد و جامعه وکالتی و حقوقی نیز پیگیر این پرونده و احقاق حق خانواده متوفی هستیم اما آنچه که در این  موضوع حائز اهمیت است مشخص شدن برخلاف اظهار نظر مدیران و مدیریت علوم پزشکی استان کردستان که «بیماری ناشی از مشکلات خود بیمار بوده است», که این گفته واقعیت ندارد  و در واقع قصور پزشکی عامل فوت پرسام عزیزی بوده است  که نظریه پزشکی قانونی دال بر این موضوع می باشد.

 

وی اضافه می کند: در نهایت پزشک معالج مقصر شناخته می شود اما خانواده پرسام عزیزی نسبت به بیمارستان و مدیریت پزشکی استان  طرح دعوی کرده اند که سبب این قصور ناشی از مدیریت و اظهار نظر سریع مدیر علوم پزشکی استان بوده است.

 

تهیه و تنظیم: فردین کمانگر

انتهای پیام/M.I

کلمات کلیدی

  دوشنبه 6 دی 1395 | 08:30

  کد خبر : 21419

  منتشر کننده : M.I

  نظرات :

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی
   
     
  گردشگری استان کردستان

  به انتخاب سردبیر

  بیشتر ...

  مقـالـه / یادداشت

  بیشتر ...

  ADS

  ADS

  ADS

  کانال رسمی کردتودی در تلگرام

  سنه بازار

  ADS

  ADS