Go Up
kurdtoday
تیره روزان را به چراغی دریابید؛گروه : اجتماعی

دیدار فرمانده یگان حفاظت هواپیمایی کردستان با مرکز توانبخشی معلولین ذهنی

تیره روزان را به چراغی دریابید، روایتی دردناک ، وضعیت معلولان ذهنی‌ ژیوار سنندج، دیدار فرمانده یگان ، حفاظت هواپیمایی کردستان ، مرکز توانبخشی معلولین ذهنی

وقتی جنب و جوش این آدم های هزار رنگ را در کوچه پس کوچه های این شهر هزار رنگ می بینم دلم تنگ افرادی می شود که در گوشه گوشه ی مراکز توانبخشی نگاه به در و پنجره دوخته اند تا بلکم روحیه شان حال و هوایی غیر تکراری داشته باشد ...

به گزارش کُردتودی، با دیدن تابلو مرکز "ژیوار" می‌ایستم، آدرس درست است: «مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی معلولان ذهنی ژیوار ویژه معلولین بالای 14 سال/ با مدیریت بخش غیر دولتی/ تحت نظارت اداره کل بهزیستی استان کردستان/ سال تاسیس 1380».


 


زنگ در را می‌فشارم که با راهنمایی مردی 30 ساله و سفیدپوش به دفتر مدیریت راهنمایی می‌شوم. برخلاف تصوراتم در ساختمانی تمیز و آرام گام برمی‌دارم ؛ وارد دفتر مدیر داخلی مرکز می‌شوم که پس از هماهنگی با سازمان بهزیستی حاضر به گفت‌وگو و بازیدم از مرکز می‌شود.

 


آفتاب از پنجره افتاده روی خطوط راه‌راه سفید ملافه‌ای که نیمه‌بیدار، وسطش کش‌و‌قوس می‌رود. روی نگاه کردن به صورتش را ندارم؛ زیرچشمی و از پشت تخت‌ها نگاهش می‌کنم. نگاهش تا گردنم می‌رسد و به محض رسیدن به چشم‌ها، بلندبلند می‌خندد، یوسف لطفی ١٣7٠ است و روی برگه مشخصاتش نوشته «ذهنی جسمی خیلی شدید». با زبان بی‌زبانی می خندد و از این دنیا ناامید نیست‌رود .

 


 به پنجره اشاره می‌کند و سرش را به تختش سفت ترمی‌چسباند. انگار دلش می‌خواست موج بردارد و پرواز کند اما میله‌های تخت مانعش می‌شد. وصف آن لحظه البته در خطوط نمی‌گنجد. حالا  سرش را پایین انداخته بود؛


بار آخر خنده هایش روی گونه‌اش جاری شد. اینجا تخت‌ها به‌هم‌چسبیده و با هم گروهی زندگی می‌کنند ولی دنیای هرکدامشان سایه نارونی را می‌ماند که هر روز از درز پنجره‌ها زندگی را برایشان رنگ می‌کند.

 

تندتند و نامفهوم حرف می‌زند و کلمه‌‌ها را به‌سختی بیرون می‌کشد و مثل قاب‌های ظریف خاتم‌کاری‌شده با لذت روی هم می‌چیند. انگار که نخواهد حرف‌هایمان تمام شود. نگاهم دوباره به برگه مشخصاتش می‌افتد و «معلولیت شدیدش»‌اش برایم پررنگ می‌شود. چند سال است پنجره را نگاه می کند.

 


دیدار فرمانده یگان حفاظت هواپیمایی استان کرستان با مرکز توانبخشی معلولین ذهنی

سرهنگ کیومرث رمضانزاده فرمانده یگان حفاظت هواپیمایی استان کرستان صبح امروز در بازدید از مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی معلولین ذهنی بالای 14 سال ژیوار از توجه به معلولین و یادآوری نیازها و مشکلات این قشر جامعه پرداخت.

 

وی افزود: بر اساس روایات متعدد از پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع), عیادت از بیمار موجب خشنودی پروردگار و نزول رحمت الهی است.


سرهنگ رمضانزاده  در ادامه اظهار کرد: رسالت مسئولان دلسوز این نظام ولایی ایجاب می کند تا با آشنایی نزدیک از وضعیت زندگی این قشر از افراد جامعه، در جهت رفع مشکلات آنان گامهای مؤثری برداشته شود.

 


وی در ادامه خاطرنشان کرد: پرستاری از بیماران اجر فراوانی دارد و قطعأ در امور دیگر نیز اگر در مسیر رضای خدا باشیم اجری دنیوی و اخروی نصیب ما می‌شود.

 

وی هدف از این بازدید را دلجویی با معلولین و آشنا کردن نیروهای جوان با این عزیزان و قدردانی از آنها دانست.

 


در حال حاضر 43 نفر پسر بالای 14 سال تحت مراقبت هستند
عبدالخالق خدامرادی  مدیر مرکز توانبخشی ژیوار با بیان اینکه این مرکز از آبان ماه سال 88 با اخذ مجوز رسمی سازمان بهزیستی آغاز به کار کرد  افزود: این مرکز ظرفیت 50 نفر کم توان ذهنی را دارد و در حال حاضر 43 نفر پسر بالای 14 سال که مشکلات شدید گفتاری و ذهنی دارند به صورت شبانه روزی در این مرکز تحت مراقبت قرار دارند.

 

وی افزود: در حال حاضر هفت نفر به صورت غیر رسمی و 13 نفر بصورت رسمی در قالب روانشناس، کاردرمان، پزشک عمومی و روانپزشک در این مرکز خدمت می کنند.

 

بخدامرادی خاطر نشان کرد: با توجه به وسعت خدمات در اینگونه مراکز و بالا بودن هزینه‌های خدمات سهم مشارکت خانواده‌ها بسیار پائین است و بسیاری از خانواده‌ها توان مالی و مساعدت به مراکز را برای مراقبت و ارائه خدمات توانبخشی به فرزندشان را ندارند و با توجه به بالا بودن تعداد معلولین پشت نوبت متقاضی از مراکز و پذیرش بیش از حد ظرفیت یارانه ای مراکز شبانه روزی را با چالش زیادی مواجه می‌کند.

 


وی با اشاره به برخی مشکلات در تامین هزینه های این مرکز افزود: خیران استان کردستان می توانند کمک های خداپسندانه و نوع دوستانه خود را به شماره حساب 1595560171 جام بانک ملت ویژه معلولین واریز کنند.

 

در پایان این دیدار و سرکشی سرهنگ رمضانزاده با اهداء خوراک و هدایایی از این عزیزان قدردانی کرد.

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/s.a

شنبه 4 دی 1395 | 13:16

کد خبر : 21345

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS