Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

رفع معضل بی سوادی، از الزامات رسیدن به توسعه/خودآموزی در منزل جایزه نقدی دارد

سوادآموزی، تعداد بی سوادان استان کردستان، تعیین وضعیت آموزش دهندگان سوادآموزی، معاون توسعه سوادآموزی کردستان

معاون سوادآموزی استان کردستان صبح امروز در نشست خبری خبرنگاران با رسانه های جمعی استان در مورد تشریح برنامه های هفته سوادآموزی، رفع معضل بی سوادی را از الزامات رسیدن به توسعه رد جامعه عنوان کرد.

به گزارش کُردتودی، رمضان یوسفی بیان کرد: همزمان با هفتم دی ماه سالروز تشکیل سوادآموزی و همزمان با آغاز هفته سوادآموزی از روز چهارم دی ماه استان کردستان هم برنامه های ویژه ای برای گرامیداشت ایام این هفته در نظر دارد.


وی با بیان اینکه قدرت، نقش و تاثیرگذاری رسانه ها دارای اهمیت ویژه است، بیان کرد: روز اول هفته سوادآموزی برابر با 4 دی ماه با نام سوادآموزی و رسانه نامگذاری شده است و با توجه به اهمیت و نقش تاثیرگذار رسانه ها لازم است که خبرنگاران و رسانه های استان در تبلیغ در حوزه رسانه به صورت ویژه و برجسته گام بردارند.


یوسفی با بیان اینکه بخش عظیمی از جامعه ما را قشر کم سواد به خود اختصاص داده اند، بیان کرد: رسانه ها باید با درگیر کردن این بخش از افراد جامعه آنها را با مطالعه درگیر کنند و فاصله این افراد با بی سوادی را کاهش دهند.


وی همچنین بیان کرد: روز دوم این هفته یعنی پنجم دی ماه بر محور شعار سال بوده و با نام سوادآموزی و اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده که با توزیع کتاب در این روز بین سوادآموزان مسابقه ای طراحی و در نهایت در دهه فجر از افراد برگزیده تجلیل به عمل خواهد آمد.


معاون سوادآموزی کردستان افزود: کتاب توزیع شده امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل است که در بین 8 هزار و 700 نفر سوادآموز دوره تحکیم تقسیم می شود و خوشبختانه سال گذشته در این دوره مسابقات 40 نفر از استان کردستان برگزیده شده و دو نمونه کشوری هم داشتیم.


یوسفی ادامه داد: روز سوم از این هفته با نام سوادآموزی و مسئولین نامگذاری شده که دیدارهای همراه با مسئولین از سوادآموزان انجام خواهد شد.


وی بیان کرد: روز چهارم برابر با سالروز تشکیل سوادآموزی نیز که با نام تجدید میثاق با آرمان های انقلاب اسلامی نامگذاری شده است دیدارهای با نماینده ولی فقیه در استان کردستان و امام جمعه شهر سنندج با هدف توسعه و پیشبرد اهداف سوادآموزی انجام خواهد شد.


معاون توسعه سوادآموزی کردستان عنوان کرد: در 8 دی ماه که با عنوان سوادآموزی؛ مشارکت آموزی و مشارکت های بین بخشی نامگذاری شده است در راستای پیشبرد اهداف سازمان با حضور مسئولین در سالن شهید مطهری از چهره های موفق تجلیل خواهد شد.


یوسفی اظهار داشت: روز 9 دی ماه نیز با نام سوادآموزی و روز نکوداشت یاد و خاطره شهدا نامگذاری شده که در این روز علاوه بر برنامه کوه نوردی در خاتمه از مزار شهدای دفاع مقدس نیز غبارروبی به عمل خواهد آمد.


وی بیان کرد: در روز آخر یعنی 10 دی ماه سوادآموزی و نماز نامگذاری می شود، که شرکت در نماز جمعه و خطبه خوانی انجام خواهد شد.

 

رفع معضل بی سوادی، الزام رسیدن به توسعه
معاون توسعه سوادآموزی کردستان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دغدغه اصلی در جامعه رفع بی سوادی و اقدام برای برداشتن این معضل است که خوشبختانه در استان کردستان عملکرد حوزه سوادآموزی موفق بوده و توانسته اقدامات ارزشمندی هم به جای بگذارد.


یوسفی بیان کرد: یک دوره آموزشی بین 100 نفر از سوادآموزان با محور آشنایی با ICDL برگزار شده است که خوشبختانه در استان کردستان در این دوره آموزشی هر سه عنوان کتاب آشنایی با مقدمات زبان، آموزش مهارتهای رایانه و آموزش مقدماتی رایانه آموزش داده شد و امسال هم با توجه به استقبال سال گذشته این سهمیه برای کردستان دو برابر شده و برای آموزش 200 نفر تسهیلات در نظر گرفته شده است.


وی بیان کرد: در سه شهرستان استان هم مراکز یادگیری محلی راه اندازی شده است که فلسفه اصلی تشکیل آن آموزش مهارت های زندگی، آموزش مهارت های اجتماعی و آشنایی با حقوق شهروندی است که امیدواریم این افراد را با توانمندی های خود آشنا کند.


معاون توسعه سوادآموزی کردستان با اشاره به اینکه دو سوم جمعیت بی سواد را خانم ها در تمام جهان و ایران تشکیل می دهند، افزود: کردستان در سال 90 در رتبه سوم بی سوادی در کشور قرار داشت که با توجه به فعالیت های انجام شده در استان در نهایت به جایگاه خوب و مناسبی رسیده و رتبه سال 94 به جایگاه نهم در حوزه بی سوادی رسیدیم.


یوسفی با بیان اینکه رشد جامعه بعد از انقلاب اسلامی به گونه ای بوده است که نباید در شرایط کنونی بی سوادی داشته باشیم، افزود: در بین جامعه آماری سواد آموزی یعنی افرادی با سن 10 تا 49 سال در استان کردستان 93.07 درصد از مردم استان باسواد بوده و این در حالی است که قبل از انقلاب 70 درصد جامعه کردستان بی سواد مطلق بودند.

 

نرخ بی سوادی شهر سنندج، بیشترین میزان را دارا است
وی با بیان اینکه بیشترین آسیب ترک تحصیل در دوره متوسطه اول است، ادامه داد: نرخ بی سوادی شهر سنندج در بین ده شهرستان استان کردستان به دلیل وجود حاشیه شهرها بیشتر بوده دارای مقام اول در این بین است.


وی با بیان اینکه تمام آموزش دهندگان ملزم به گذراندن دوره های توانمندسازی 60 ساعته هستند، افزود: در حوزه سوادآموزی آموزش نداریم و تمام آموزش دهندگان از بین افراد از سوی موسسات انتخاب می شوند و در سال گذشته تعداد هزار و 670 نفر آموزش دهنده داشتیم و امسال بر مبنای قراردادهای امضا شده نزدیک به 75 درصد هزینه های انجام شده به آموزش دهنده بازگردانده می شود.


یوسفی با بیان اینکه 7 هزار و 191 والدین بی سواد در استان وجود دارند، خاطرنشان کرد: اعلام ارقام و اعداد مربوطه در حوزه بی سوادی معضل است و متاسفانه فقر و بی سوادی رابطه تنگاتنگی با هم دارند که هر چه جامعه فقیرتر باشد بی سوادی بیشتری هم به دنبال دارد.


وی با بیان اینکه در جوامع توسعه یافته 98 درصد افراد باسواد هستند، اذعان کرد: توسعه و رسیدن به پیشرفت در جامعه نیازمند داشتند سواد، دانش و علم است که هر چه جامعه افراد باسوادتری را در خود جای دهد، قطعا رسیدن و هموار کردن مسیر پیشرفت آسانتر خواهد شد.


معاون توسعه سوادآموزی کردستان بیان کرد: افراد بی سواد مطلق می توانند با مراجعه به سازمان سوادآموزی و ثبت نام از راه دور و در منزل خود آموزش دیده و تنها با شرکت در امتحانات سوادآموزی خود را اثبات کنند و تمام کتب و سی دی های آموزشی هم به صورت رایگان به آنها داده می شود که در نهایت با اتمام امتحان و رضایت بخش بودن نتیجه مبلغ 7 میلیون ریال جایزه نقدی دریافت کنند.


یوسفی در خاتمه گفت: برای ریشه کنی بی سوادی هزینه های زیادی توسط دولت انجام شده که این شیوه خودآموز در منزل هم یکی از این موارد است تا خلاء موجود در حوزه بی سوادی را رفع کند و تبدیل به یک اقدام ارزشمند شود.

انتهای پیام/

شنبه 4 دی 1395 | 12:51

کد خبر : 21341

منتشر کننده : S.A

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS