Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

پیاده ها، گمشده در هیاهوی شهر / داستان تکراری رعایت نکردن حقوق شهروندی در سنندج

پیاده روهای سنندج گمشده ،  هیاهوی شهر، داستان تکراری ، رعایت نکردن حقوق شهروندی

این روزها در این بی هویتی شلوغ به لحظه ای می رسی که دیگر تحمل ماندن و ایستادن را نداری و ترجیح می دهی، هر چه سریع تر خود را به مقصد برسانی. از همه آزاردهنده تر، وضعیت پیاده روهای سطح شهر سنندج که تو را کلافه کرده است.

به گزارش کُردتودی، سد معبر همانطور که از نامش پیداست به معنی محل عبور می باشد و اصطلاحاً به محلی اطلاق می گردد که از آن برای عبور و مرور استفاده می شود این روزها با ورود به مرکز سنندج شاهد  این معضل بزرگ هستیم  که باعث نازیبا جلوه دادن سطح شهر و معابر شده است.
 

در شهرسازی اولویت با تردد خودروها و موتورسیکلت ها بوده و عرض پیاده روها برای تردد آسان و ایمن عابران است؛ اگر چه در جوامع پیشرفته، پیاده روها جز اصلی شبکه معابر شهری و محلی برای استراحت، تفرج و پیاده روی شهروندان محسوب می شود اما متأسفانه  در کشور و به ویژه در شهر سنندج این معابر به عنوان مکان هایی فراموش شده شهر تلقی می شوند پیاده روها با از میان بردن ترافیک عبوری سواره در بخشی از شهر ایجاد می شوند اما به نظر می رسد که به حریم پیاده روها در شهر سنندج تجاوز شده و در یک کلام ماهیت اصلی پیاده روها در شهری مثل سنندج رفته رفته به فراموشی سپرده شده است.

 


یکی از مظاهر پویایی هر شهر وجود فروشگاه ها و واحدهای صنفی است ولی امروز می بینیم که عرض گذرهای پررفت و آمد تبدیل به دکان هایشان شده است، فروشگاه هایی که بنا است برای رفع احتیاجات متنوع مردم پاسخگوی مشتریان باشند به نوعی وارد حیطه هایی دیگر شده اند  که در ادامه این روند متضاد با مشتری مداری است. اگر یک فروشگاه برای جلب مشتری از حقوق اولیه مشتریان که امکان مناسب رفت و آمد است را از وی بگیرد چگونه می تواند مدعی مشتری مداری باشد.

 

بی شک اگر مسئولان مربوطه اعم از انتظامی، شهرداری، فرماندار و دیگر مسئولان سری به مرکز شهر بزنند و به دید یک مسئول به وضعیت کنونی در میدان انقلاب و سه راه نمکی و خیابان چهار باغ سنندج نگاه کنند و اهتمامی نسبت به تغییر و ساماندهی هرچه بهتر دست فروشان در سطح شهر داشته باشند، وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود.


چرا که با صحنه هایی مواجه می شویم که جز مزاحمت برای همگان چیزی ندارند. متأسفانه این روزها شاهد آن هستیم که برخی از کسبه در اقدامی غیر قانونی بخشی از معابر عمومی و خیابان ها را برای انبار کردن کالای خود و یا عرضه آن به مشتری مورد استفاده قرار می دهند.گذاشتن اجناس توسط مغازه داران در پیاده رو، چاله چوله های متعدد خیابان ها، رها کردن طولانی مدت اجناس و عدم توجه به حقوق سایرین جز شایعترین موارد هستند. سد معبر هر روز بیش تر می شود نمیدانم اراده ای برای جمع آوری است یا نه. سری به میان مردم زدیم و نظرات آن ها را در این باره جویا شدیم.

 


 یکی از شهروندان سنندجی در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل اظهار می کند:  وضعیت پیاده روها در سطح شهر سنندج قصه تکراری رعایت نشدن  حقوق شهروندی است، داستان ناتمام مشکلاتی که مدام گریبان مردم کوچه و خیابان را می گیرد. وقتی سال ها می گذرد و پیاده روها هر روز به فراموشی سپرده می شوند عابران پیاده می مانندو آرزوی دیدن مکانی که از قدم زدن در آن لذت ببرند چراکه پیاده رو محلی است برای راه رفتن و قدم زدن.بارها و بارها ناله های شهروندان سنندجی توسط رسانه ها و روزنامه ها و... درج شده ولی هرگز عکس العملی از جانب مسئولین ذیربط مشاهده نشده است و این موجب گلایه شهروندان از مسئولین شده است و اشغال کردن پیاده روها و  خیابان ها  توسط  کسبه به معضلی جدی تبدیل شده استبه گونه ای که اخیراً با گذاشتن بیشتر اجناس خود کار را به جایی رسانده اند که ادعای مالکیت پیاده روها را می کنند.


محمد احمدی افزود: پیاده رو در شهری مثل سنندج معنای واقعی ندارد. در ذهن ما شهروندان سنندجی پیاده رو مسیری است شلوغ و به هم ریخته  از سد معبر مغازه داران تا هزاران پستی و بلندی دیگر که ممکن است نصیب آدم شود. پیاده روهای سنندج از این صحنه ها زیاد دارد و در برخی از مسیرها چون:  میدان انقلاب  و خیابان فردوسی  و  ... بیشتر خود را نشان می دهد.

 پیمان شاه ویسی اظهار می کند: مأموران شهرداری به محض اینکه دست فروشی را می بینند فوراً بساطش را گرفته و ان را داخل ماشینشان می اندازند و جلوی کاسبی دست فروشان را می گیرند ولی انگار نه انگار که جلوی چشمانشان کسانی دیگر قرار دارند که کارشان از دست فروشی ها خیلی ناپسند تر است و تمام پیاده روها را ملک خود کرده اند. آیا اولویت نیست که شهرداری به جای برخوردهای خشن با دستفروشانی که دنبال روزی حلال هستند ابتدا به مخالفت با مغازه دارانی که حق شهروندان را ضایع می کنند برسد.


یکی از مغازه داران سنندج اظهار می کند: ما خود بهتر از هر کس دیگری می دانیم که پیاده روهای شهر ما استاندار لازم را ندارند و فضای پیش بینی شده برای عبور عابران با حجم تردد آن مناسب نیست؛ اما مغازه های ما دارای مساحت کمی هستند و مردم هم بیش تر به سمت و سوی مغازه هایی گرایش دارندکه اجناسشان در جلوی چشم باشد و آن ها بتوانند به راحتی آن را بببینند و انتخاب کنند بنابراین اگرما اجناسمان را در مقابل دیدگان آن ها قرار ندهیم همین امر سبب می شود که آن ها به مغازه های  دیگری که اجناسشان را در پیاده روها گذاشته اند گرایش پیدا کنند  و به همین دلیل است  که یکی  چند متر از مغازه ی خود جلوتر آمده ایم.

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/s.a

پنجشنبه 2 دی 1395 | 09:29

کد خبر : 21306

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

آرین پاسخ جمعه 3 دی 1395 | 09:05

0
0

وضعیت سد معبر در سنندج با خیلی از مسائل دیگر مرتبط است. در مورد مغازه هایی که سد معبر ایجاد می کتنند و محل عبور عابرین را اشغال می کنند قضیه کاملا درست است و می بایست با آنها برخورد گردد. اما در مورد دست فروشان باید گفت که دلیل آن بیکاری گسترده و در کردستان و در عوض بکارگیری نیروهای غیر بومی در ادارات و سازمانها و شرکت هاست. تا دولت به این باور نرسد که کردستان نیاز به یک توجه اساسی و یک بودجه جهشی ویژه دارد تا به وضعیت استانهای محروم برسد!!!! هیچ چیز عوض نمی گردد. وضعیت پیاده روها فاجعه است و هیچ کس نمی تواند منکر این موضوع گردد. استانداری در مورد وضعیت بیکاری در کردستان و ایجاد اشتغال که کاملا تعطیل است. شهرداری سنندج نیز ده ها سال است که وعده ایجاد بازار روز در نقاط مختلف شهر برای ساماندهی وضعیت دستفروشان می دهد ولی در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است. خوب مطمئن باشید که تا نوع اقدامات دولت اینگونه باشد وضعیت نیز همین است و از این بدتر نیز خواهد شد.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS