Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

«بی‌آبی» سیلِ مهاجرت در روستاهای کُردستان به راه انداخت / عطشی که با تانکر برطرف نمی‌شود

بی‌آبی،  سیلِ مهاجرت ، روستاهای کُردستان ، عطشی که با تانکر برطرف نمی‌شود، روستای کورکوره

روستاهای زیادی دارد که نام آن‌ها برای بسیاری از ما ناآشناست، روستاهایی که شناخته شده نیستند، اما بدون شک قطعه‌ای از بهشت گم شده ایران زمین محسوب می‌شوند...

به گزارش کُردتودی، توجه به توسعه روستاها با توجه به جایگاه، اهمیت و نقش جامعه روستایی و مسائل و مشکلاتی که این جامعه با آن مواجه است و همچنین با توجه به شرایط کنونی کشور ضروری است.

 

چنانچه به اقتصاد کشاورزی، گردشگری، فرهنگ و هنر در روستاها توجه شود، بخش زیادی از مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد توجه به ظرفیت های موجود در روستاها نقش بسیار زیادی در توسعه و رونق اقتصادی کشور بویژه در بخش گردشگری و تولید خواهد داشت.

 

 

ضروری است، ظرفیت های هر روستا با توجه به موقعیت جغرافیای و محیطی شناسایی شود و بسترهای تولید و توسعه روستا موازی با ظرفیت های موجود مورد توجه قرار گیرد و روستا از حالت رکود خارج و فعال شود تا در آنجا تولید و توسعه به شکل بهتری انجام شود و بسیاری از نیازها در داخل تامین شود.

 

 

روستاها که در گذشته مرکز و منبع اصلی تولید بود امروز به دلایل مختلف از جمله بیکاری و کم آبی در حال تخلیه شدن است و روستاییان برای رسیدن به شغل مناسب راهی شهرها می شوند و در شهر نیز جز شغل کاذب خبری از شغل واقعی نیست.

 روند مهاجرت روستاییان به شهر که اغلب مردم روستا دلیل آن را بیکاری و نبود شغل اعلام می کنند، موجب بروز مشکلات عدیده ای در شهرها شده و به حاشیه نشینی و گسترش شغل های کاذب دامن زده است

 

 

یکی از اهالی روستای دولت آباد سنندج می گوید: تا 10 سال پیش جمعیت این روستا بالغ بر 400 خانوار بودند اما به دلیل بیکاری، کم آبی و نبود امکانات جمعیت این روستا به 150 خانوار رسیده است و متاسفانه مردم در حال تخلیه و مهاجرت هستند.

 

 

وی گفت: ظرفیت های زیادی در روستاهای کردستان از جمله زمین مرغوب برای کشاورزی و باغداری و مراتع غنی برای دامداری وجود دارد که در صورت مساعدت و حمایت دولت از بهره برداران این بخش ها می توان با ایجاد اشتغال پایدار، مانع از مهاجرت روستاییان به شهرها شد.
 

 

وی ادامه داد: یکی از مشکلات روستاییان کردستان برای کشاورزی کمبود آب است که با توجه به احداث سدهای متعدد در استان و ایجاد ایستگاه های پمپاژ آب می توان آب مورد نیاز برای کشاورزی و باغداری را تامین کرد  اما متاسفانه حتی ما مجبور هستیم برای آب های آشامیدنی خود در این فصل سرما به بالای کوه رفته و ازکانی که در این محل وجود دارد آب مورد نیاز خود را تامین کنیم .


 

 

یکی دیگر از اهالی این روستا اظهار کرد: جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها نیازمند ایجاد بسترها و زیرساخت‌های مناسب و مشوق‌های مختلف است که باید با فراهم‌سازی آن زمینه مهاجرت معکوس را تسهیل کنیم.

 

 

وی گفت: آبادانی هر پیشانی شهری در گرو آبادانی روستاها است که حل آن اتخاذ تمهیداتی کار‌شناسانه و کاربردی را می‌طلبد زیرا روستاهایی در کردستان وجود دارد که در میان باغات محصور شده مردمانی سختکوش دارد که در صورت رفع مشکلاتشان می توانند تولید کنند و شغل پایدار ایجاد نمایند اما متأسفانه می بینیم که در سال های گذشته جمعیت آنها کاهش یافته و روز به روز این آمار کمتر هم می شود.
 
 

 

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایل مهاجرت مردم روستاییان به شهر مربوط به حوزه تحصیلی دانش آموزان است که تعداد زیادی از دانش آموزان برای تحصیل ، روستا را ترک و به همراه خانواده هایشان به شهر می روند هرچند اقدامات بسیار خوبی در روستاها انجام شده اما مردم نیازهای بیشتری دارند که باید به آن رسیدگی شود.

 

 

در حال حاضر اين روستا حدود150  خانوار و نزدیک به 500 نفر جمعیّت دارد ولي به دلیل شرایط سخت و صعب العبور بودن روستا، آمار مهاجرت آن بیداد می کند و بیش از 50 خانوار آن، اکنون در شهرهای دیگر بخصوص؛ سنندج سکونت دارند .
 

متأسفانه بیکاری و عدم اشتغال روستاییان، زمینه برای مهاجرت روستانشینان به شهرها ایجاد شده است نبود اشتغال یکی از عمده‌ترین دلایل افزایش نرخ مهاجرت روستائیان به سمت شهرها است .

 

 

مشکلات ساخت و سازهای غیرمجاز، آب و فاضلاب، طرح های هادی روستاهای زیر 50 خانوار، کمبود آب و نداشتن راه دسترسی مناسب از مهمترین مشکلات روستاها است که باید با برنامه ریزی مناسب راه حلی در خصوص رفع مشکلات روستایئان ارائه داد.

 

حل مشکلات روستاها نیازمند همکاری تمامی روستائیان است و با توجه به رفع مشكلات وستاها باید از مهاجرت های بی رویه به شهرها جلوگیری کرد.

 

 

بنابراین گزارش موج مهاجرت از روستاهای  کردستان به دلیل محرومیت‌ها و مشکلاتی که خشک‌سالی آن را تشدید کرده آغازشده است و روستائیان دیگر امیدی به ماندگاری در روستاها ندارند و تنها راه نجات را در مهاجرت جست‌وجو می‌کنند.

 

در تعدادی از روستاهای استان آب وجود ندارد و مردم چشم‌به‌راه تانکرهای سیار آب‌رسانی هستند که این تانکرها هم تنها تأمین‌کننده آب شرب مردم هستند و در این شرایط کشاورزی در روستاها در معرض خطر قرارگرفته و اشتغالی وجود ندارد، این‌ها تنها گوشه‌ای از محرومیت‌هایی است که مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

 

 

در هر حال، اگر تعادل میان شهر و روستا در توسعه آنها و ارتقاء سطح زندگی مردم برقرار نشود مشکلات زیادی به وجود می آید، توجه به توسعه روستاها موجب توسعه شهری می‌ شود و از بار مشکلات شهرها می‌ کاهد.

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/s.a

چهارشنبه 1 دی 1395 | 12:28

کد خبر : 21289

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS