Go Up
kurdtoday
چنگال مشکلات درمانی در کُردستان ؛گروه : اجتماعی

بیماران سرطانی: درد سنگینی هزینه درمان، آزار دهنده تر از سرطان است

چنگال مشکلات درمانی ، کُردستان ،بیماران سرطانی، درد سنگین،  هزینه درمان، آزار دهنده تر از سرطان

آمار مبتلایان به سرطان به دلیل سبك نادرست زندگی، استرس‌ها، شیوه‌های نادرست تغذیه هر روزه در حال افزایش است و در استان كردستان نیز تعدادی از خانواده‌ها درگیر انواع سرطان هستند و با آن دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش کُردتودی، سرطان یعنی رشد ، تکثیر و گاهی انتشار غیر طبیعی سلولهای بدن. تمامی سرطانها دارای الگوی رشد مهارگسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی هستند. جسم انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم ، بافتهایی مانند ماهیچه‌ها ، استخوان و پوست را می‌سازند.


 اغلب سلولهای طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌شود، رشد و تولیدمثل می‌کنند و در نهایت می‌میرند. اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد ، بدن سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند. اما مشکلات ، زمانی شروع می‌شود که یک سلول طبیعی دچار " جهش " و یا تغییر شده و به سلول سرطانی تبدیل می‌شود.


 بیماری سرطان علت یک سوم مرگ و میرها در ایران است که بار اقتصادی و روحی و روانی زیادی برای افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آنان دارد و همچنین فشار زیادی برسیستم بهداشت کشور وارد می کند.


شیمی درمانی تنها بخشی از درمان بیماران سرطانی را تشکیل می‌دهد،این بیماران برای درمان خود به انجام رادیوتراپی نیز نیازمند هستند که در حال حاضر انجام آن به وسیله یک دستگاه رادیوتراپی دربیمارستان توحید سنندج انجام می‌شود.

 


در رابطه با این موضوع سری به مرکز رادیوتراپی بیمارستان توحید سنندج زدیم و نظرات و دیدگاه ها و مشکلات بیماران سرطانی و خانواده های آن ها را جویا شدیم.


یکی از شهروندان گفت: از یکی از روستاهای اطراف دهگلان آمده ام حدود 7سال است  دچار سرطان سینه شده ام مدتی حالم بهبود یافت ولی هم اکنون دوباره به آن دچار شده ام.


پای صحبت هایش که نشستیم  هزار حرف نگفته برای گفتن داشت وی که نخواست نامی از وی برده شود ادامه داد: حدود چند ماه است که دوباره توده  سرطانی به سراغم آمده است و چندین جلسه شیمی درمانی برایم نوشته اند و هزینه های هنگفت شیمی درمانی ما را از پای درآورده است به گونه ای که مجبور شده ایم که از دوستان و آشنایان هم قرض بگیریم و درخواست کمک کنیم.


یکی ازهمراهان بیمار در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: ما از شهرستان سقز آمده ایم پدرم 5 سال پیش به سرطان معده مبتلا شد و بعد از انجام مراحل شیمی درمانی حالش مدتی بهبود یافت، ولی  الان چندین وقت است که دوباره بیمارش شدیدتر شده است .


جمیل رستمی می گوید: بیماران سرطانی مشکلات زیادی دارند، زیرا  مراکز  درمانی در شهر خودشان مجهز نیستند و ما مجبوریم به استان مراجعه کنیم که خود همین رفت و آمدها هزینه های بیماران را چندین برابر می کند.

 


رستمی اضافه کرد: این دشواری‌های مالی برخی از بیماران را از پیمودن ادامه مسیر منصرف می‌کند و این امر منجر به پیشرفت بیماری می‌شود.
تشخیص زودرس در درمان بیماری بسیار مؤثر است.


مجهز نبودن مراکز درمانی شهرستان های استان به ابزار پیشرفته از دیگر مشکلات پیش روی بیماران سرطانی است  ومشکلات اجتماعی واقتصادی از مهمترین عللی است که سبب می‌شود مبتلایان به سرطان از ادامه درمان منصرف شده و یا مراحل درمانی را به تاخیر بیاندازند.


یکی دیگر از بیماران تصریح کرد: وقتی بیماری  سرطان به مرحله‌ای می‌رسد که قابل کشف است و بیماران برای مداوا مراجعه می‌کنند  در شرایط سختی قرار می‌گیرند و باید با واقعیت‌های این بیماری کنار بیایند و تمهیدات لازم برای درمان و اقدات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهند.


محمد شریف سلیمی زند که دکتر به اوگفته است که سرطانش هر چه زود تر بهبود پیدا می کند  افزود: ترس از این بیماری بسیار روحیه ی ما را ضعیف می کند و علاوه بر اینکه جسم ما ضعیف می شود روح و روانمان نیز بیمارگونه می شود، چراکه زمانی که مردم خبر شنیدن سرطان کسی را می شنوند می گویند که حتما سرطان آن فرد را می کُشد.


سلیمی زند ادامه داد:  باید در زمینه ی شناخت سرطان به مردم  اطلاع رسانی شود و فرهنگ سازی انجام شود.


یکی دیگر  از بیماران که جوانی 32 ساله بود گفت: سرطان مساوی با مرگ نیست در حال حاضر بسیاری از سرطانها به خصوص با تشخیص زودرس و با بهبود روشهای درمانی از جمله جراحی، رادیو تراپی و درمانهایی شیمی درمانی  بهبود قطعی پیدا می کنند.


وی اضافه کرد: درمانهای رادیوتراپی در سالهای اخیر پیشرفت شگرفی داشته اند و در شهرسنندج نیز انجام می شود وهر روز سیستمهای پرتو درمانی  استان هم در حال پیشرفت است.

 


وی گفت: آزمایش‌های بالینی، تصویربرداری، آسیب‌شناسی و نمونه برداری و تشخیص‌های پیشرفته مولکولی برای بیمار بسیار هزینه بردار است و بیماران مجبور به تأمین آن هستند و بسیاری از بیماران در تأمین هزینه‌های بخش تشخیص هم با مشکل روبرو می‌شوند.


فوزیه میروندی افزود: بالا رفتن هزینه دارو از دیگر مشکلات موجود بیماران سرطانی  است و نظام سلامت باید یک حمایت جامع از بیماران سرطانی داشته باشد.


وی تاکید کرد: هزینه های پیشگیری و تشخیص زودرس کمتر از هزینه های درمان است و غربالگری موثر سرطان هم موثر خواهد بود.


وی در زمینه اسکان بیماران شهرستانی گفت: توسط مرکز درمانی در سنندج بیماران اسکان داده می شوند و بیماران شهرستانی به این مکان رجوع می کنند که این خود کاری پسندیده است و از هزینه ی بیماران شهرستانی می کاهد.

 

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان فروردین سال جاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به بیان دلایل مسائل پیش آمده در این انجمن پرداخت و گفت: در حدود یک ماه پیش تمام رایانه های انجمن با حکم دادگستری به اتهام کلاهبرداری و اختلاس توقیف شدند.
 

منوچهر احمدی ادامه داد: این درحالی است که تاکنون سه بار درخصوص گزارش مالی انجمن حسابرسی صورت گرفته و تاکنون هیچ موردی هم مشاهده نشده است.
 

انجمنی که به منظور حمایت مالی و معنوی از بیماران مبتلا به سرطان در استان تاسیس شد، انتظار می رفت در راستای نیل به این اهداف حرکت و رضایت افراد تحت پوشش خود را جلب کند و هم چون سایر انجمن ها بدون حاشیه پیش رود و تنها دغدغه اش هم حمایت از بیماران مبتلا به سرطان باشد نه اینکه باری را بردوش این بیماران اضافه کند.
 

در حالی حاشیه های پیرامون انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان کردستان همچنان ادامه دارد که متاسفانه بیماران مبتلا به سرطان که اکثر قریب به اتفاق آنها از پرداخت هزینه های درمانی خود عاجز اند همچنان چشم انتظار کمک های خیرین و این انجمن به انتظار نشسته اند.

منبع: آفتاب دل


انتهای پیام/s.a

سه شنبه 30 آذر 1395 | 11:12

کد خبر : 21257

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS