Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

گمانه زنی های باستانشناختی در کردستان منجر به کشف استقرار دوره اشکانی شد

گمانه زنی های باستانشناختی ،کردستان ، منجر به کشف استقرار،  دوره اشکانی ، میراث فرهنگی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: گمانه زنی های باستانشناختی در محدوده قلعه کوشکله سقز منجر به کشف استقرار دوره اشکانی شد.

به گزارش کُردتودی، سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان اظهار کرد: گمانه زنی در محدوده بیمارستان جدیدالاحداث شهر سقز و در محدوده ضلع شرقی بلوار موکریان این شهر، با اعزام هیئتی از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و با اخذ مجوزهای لازم از پژوهشکده باستانشناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به سرپرستی آقای زاهد کریمی از کارشناسان این اداره کل به مدت یک ماه از تاریخ 25/08/95 آغاز گردید.


وی افزود: در طی این کاوش باستانشناختی که با هدف شناسائی و نجات بخشی آثار احتمالی در محدوده بیمارستان جدیدالاحداث شهر سقز آغاز شده است در مجموع 16 گمانه مورد کاوش قرار گرفتند که در یکی از گمانه ها آثاری از دوره اشکانی مورد شناسائی قرار گرفت.

 

 

وی گفت: نتایج اولیه و بررسی بر روی سفالهای سایر گمانه ها نشان می دهد در این محل استقرارهای از دوران مفرغ و آهن ( هزاره های دوم و اول ق.م) وجود داشته که با توجه به احداث استخر کشاورزی در سالهای گذشته تمام تپه باستانی را تخریب و از خاک آن جهت احداث استخر استفاده شده است که این مسئله صدمات جبران ناپذیری را بر بخشی از تاریخ گذشته شهر سقز وارد آورده است.

 

علوی اظهار کرد: با اتمام کار میدانی، مطالعه و پژوهش بر روی آثار مکشوفه همچون داده های سفالی توسط کارشناسان این اداره کل انجام خواهد پذیرفت و گزارش آن نیز در دسترس پژوهشگران این حوزه قرار خواهد گرفت.  همچنین در این برنامه پژوهشی مشکلات مربوط به اداره اوقاف شهرستان سقز  نیز مرتفع گردید.

منبع: آفتاب دل


انتهای پیام/s.a

دوشنبه 29 آذر 1395 | 09:10

کد خبر : 21224

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS