Go Up
kurdtoday
به مناسبت هفته پژوهش:گروه : علمی

اولین همایش توسعه و پژوهش در شهرستان سروآباد برگزار شد

هفته پژوهش، سروآباد،یادداشت های علمی،توسعه ی سروآباد

همایش توسعه و پژوهش با هدف بررسی ظرفیت های توسعه شهرستان سروآباد و تجلیل از برگزیدگان یادداشت های علمی و پژوهشی با حضور مسوولان شهرستانی و استانی برگزار شد.

به گزارش کُردتودی، در اولین همایش پژوهش و توسعه ظرفیت های توسعه ی سروآباد که با حضور رئیس دانشگاه فرهنگیان استان کردستان، مدیر کل امور اجتماعی استانداری کردستان، رئیس دانشگاه آزاد و پیام نور مریوان، فرماندار سروآباد و جمعی از مسئولین و اساتید دانشگاههای سطح استان کردستان در محل سالن تبلیغات اسلامی سروآباد برگزار شد، مهمترین موانع و مشکلات موجود بر سر راه توسعه و پیشرفت شهرستان سروآباد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

شهرستان سروآباد در بسیاری از زمینه ها چزو شهرستانهای پیشرو بوده است

 

در ابتدای این همایش فرماندار سروآباد اظهار کرد: شهرستان سروآباد با دارا بودن پتانسیل ها و قابلیت های بسیار خوبی که در تمامی زمینه های مختلف به ویژه در بحث گردشگری، باغداری و کشاورزی دارد، جزو شهرستانهای پیشرو استان کردستان بوده که با شکوفا کردن این استعدادها و توجه بیشتر به آنها می توانیم شاهد توسعه و پشرفت در این شهرستان باشیم.

 

علی مفاخری به دلایل برگزاری این همایش اشاره کرد و  ادامه داد: در همین راستا و با اشاره به وجود اینگونه پتانسیل ها در این شهرستان اولین همایش توسعه و پژوهش را در سطح این شهرستان برگزار کردیم و از همه صاحب نظران و اساتید دانشگاهها و کسانی که می توانستند به توسعه این شهرستان کمک کنند، درخواست کردیم مقالاتی را به این همایش ارسال کنند.

 

وی در مورد استقبال و احساس مسئولیت از این همایش توسط نخبگان و افراد دست به قلم در سروآباد  اضافه کرد: تعداد 25 مقاله به دبیرخانه این همایش در شهرستان ارسال شد که از این تعداد پنج مقاله به عنوان مقالات برتر انتخاب شدند که یقینا در بحث توسعه و آینده شهرستان سروآباد مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 

فرماندار سروآباد از برگزاری دومین همایش توسعه و پژوهش در سال آتی در این شهرستان خبر داد و افزود: بدون تردید با توجه به مشارکت بالای مردم شهرستان و پیشگام بودن آنها در بحث توسعه، در آینده شاهد پیشرفت و توسعه آن در تمامی زمینه ها و مطرح شدن بیشتر این شهرستان در سطح استان کردستان خواهیم بود.

 

کردتودی-همایش پژوهش، سروآباد

 

توسعه ی پایدار یک شبه اتفاق نخواهد افتاد

 

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان کردستان نیز در ادامه این همایش، استفاده ی درست و صحیح از منابع و ظرفیت ها را لازمه توسعه پایدار دانست.

 

مسعود الماسی با اشاره به اینکه باید در مسیر توسعه و پیشرفت صبور بود و یک شبه به توسعه پایدار نمی توان رسید، اظهار کرد: ایجاد توسعه و پیشرفت با عجله و با شتاب حاصل نمی شود، بلکه ابتدا باید مهمترین ظرفیت ها و پتانسیل های جامعه را شناسایی و به سمت بهره گیری و شکوفا کردن آنها در راستای ایجاد توسعه حرکت کنیم.

 

وی همچنین یکی از ثروت ها و داشته های استان کردستان برای توسعه را توسعه نیافتگی این استان تلقی کرد و گفت: در سطح استان کردستان و شهرستانهای آن پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار خوبی برای ایجاد توسعه و پیشرفت وجود دارد که باید شناسایی و بیشتر به آنها توجه کرد.

 

به گفته وی، پتانسیل ها و ظرفیت های شهرستانهای استان کردستان متفاوت است به طور مثال در غرب استان کردستان پتانسیل گردشگری وتوریسم فرهنگی وجود دارد و در مقابل در شرق استان پتانسیل معدن وجود دارد.

 

الماسی اظهار کرد: ما منکر تکمیل زیر ساختها و پروژه های زیر بنایی در استان و شهرستان نیستیم اما به این موضوع معتقدیم که باید به فرهنگ و رسوم مردم منطقه که دارای فرهنگی غنی از صنعت توریسم هستند بیشتر بها داد.

 

کردتودی-همایش پژوهش، سروآباد

 

توسعه و پیشرفت نیازمند تفکر توسعه گرا است

 

مدیر کل امور اجتماعی استانداری کردستان نیز در ادامه این همایش با اشاره به ظرفیت های بسیار خوب شهرستان سروآباد اظهار کرد: مهمترین حوزه ای که دولت در سطح این شهرستان می تواند سرمایه گذاری کند، در حوزه آبخیزداری است.

 

ارشدی ادامه داد: وجود مراتع بکر و دست نخورده، طبیعت بسیار زیبا به ویژه در منطقه اورامان، محیط زیست و منابع طبیعی از مهمترین قابلیت های شهرستان سروآباد است که توجه بیشتر به این ظرفیت ها می تواند در راستای توسعه بیشتر این شهرستان تاثیرگذار باشند.

 

وی افزود: برای ایجاد توسعه و پیشرفت در یک مکان نیازمند تفکر توسعه گرا هستیم و در این راستا همه افراد جامعه باید با همدیگر فعالیت، تعامل و مشارکت داشته باشند.

 

وی اضافه کرد: در جامعه علمی همه افراد آن تفکر توسعه گرا دارند و در جامعه غیر علمی که یک جامعه بسته و اسیر خرافات است، علم و دانش هیچ معنا و ارزشی ندارد، بنابراین ایجاد توسعه و پیشرفت نیازمند تولید دانش و علم است.

 

وی گفت: در جامعه علمی نخبگان به عنوان سرمایه های اصلی آن جامعه جایگاه و ارزش بسیار بالایی دارند و برعکس جامعه غیر علمی که بحث تبعیض در آن وجود دارد، در این جامعه بحث نخبه پروری و شایسته سالاری مطرح است.

 

مدیر کل امور اجتماعی استانداری کردستان با بیان اینکه برای توسعه فرهنگی باید مردمی باشد، اظهار کرد: دولت تدبیر و امید در سطح این استان قدم های بسیار خوبی را در راستای توسعه و پیشرفت برداشته و به سازمانهای مردم نهاد و غیر دولتی به عنوان بازوان دولت توجه ویژه ای داشته است.

 

وی افزود: خوشبختانه در سطح استان کردستان تفکر توسعه گرا خیلی سریع در بین افراد جامعه رشد کرده است و در این جامعه علمی آزادی بیان، آزادی اندیشه و آزادی قلم به عنوان یک ارزش مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

 

در پایان این همایش از مقالات برتر با اهداء لوح تقدیر و تندیس تجلیل شد.

 

کردتودی-همایش پژوهش، سروآباد

 

انتهای پیام/a.p

دوشنبه 29 آذر 1395 | 08:09

کد خبر : 21215

منتشر کننده : ف و/HW

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS