کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری

بیمه بیکاری، شرایط دریافت بیمه بیکاری، کارفرما و کارگر، سازمان تامین اجتماعی

قانونگذار در مواردی که کارگری علیرغم میل خود بیکار می­شود تمهیداتی پیش­بینی نموده است تا بتواند برای مدتی از بیمه بیکاری استفاده نماید.

به گزارش کُردتودی، بیکاری یکی از تهدیداتی است که در مناطق ما شهروندان را تهدید می­کند به ویژه اگر شخص متأهل و دارای فرزند باشد این تهدید دوچندان می­شود. به همین منظور قانونگذار در مواردی که کارگری علیرغم میل خود بیکار می­شود تمهیداتی پیش­بینی نموده است تا بتواند برای مدتی از بیمه بیکاری استفاده نماید و امرار معاش نماید. یکی از مهمترین این تمهیدات، قانون بیمه بیکاری مصوب 1369 است. مطابق این قانون استفاده از بیمه بیکاری شرایطی از جمله بیکاری برخلاف میل، معرفی توسط واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، داشتن حداقل سابقه و غیره دارد که در این نوشتار به آن اشاره می­شود به این امید که در راستای آگاهی­دهی حقوق شهروندی مورد توجه قرار بگیرد و مفید واقع شود:

 

الف: مشمولین

مطابق قانون بیمه بیکاری مصوب 1369 افراد بیکار می­توانند مستمری بیمه بیکاری دریافت نمایند. در ماده 1 و 2 این قانون، کلیه مشمولین قانون تأمین اجتماعی که تابع قوانین کار و کشاورزی هستند و برخلاف میل و اراده بیکار می­شوند و آمادۀ کار باشند، مشمول قانون بیمه بیکاری هستند و می­توانند مقرری بیکاری دریافت کنند. همچنین کارگران فصلی نیز مشمول این قانون خواهد بود. البته کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل از کار اخراج گردیده و بیکاری آنها بلااراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.

 

نکته مهم اینکه مطابق تبصرۀ ماده 1 قانون بیمه بیکاری، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه­شدگان اختیاری از شمول قانون بیمه بیکاری مسثتنی هستند و نمی­توانند بیمه بیکاری دریافت نمایند زیرا بیمه این افراد اختیاری است و مضافاً اینکه این افراد کارفرما ندارند.

 

ب: شرایط استحقاق

 1. بیکاری برخلاف میل و اراده: همانطور که ذکر شد شخص بیکار باید مشمول قانون کار یا قانون کار کشاورزی باشد و بر خلاف میل و اراده بیکار شده و آماده کار باشد. لذا اگر کارگری خود کار را ترک کند نمی­تواند مستمری بیمه بیکاری دریافت نماید. مصادیق بیکاری بدون میل و اراده می­تواند یکی از موارد زیر باشد:

 

 • کارفرما کارگر را اخراج کند.
 • کارگرانی که بیکاری آنها غیر ارادی بوده و در مراجع حل اختلاف با کارفرما سازش کرده­اند.
 • وقتی که به علت بروز حوادث قهریه، کارگران کارگاهی بیکار می­شوند.
 • وقتی که ساختار اقتصادی کارگاهی تغییر کند و کارگران آن توسط وزارتخانه مربوطه و شورای عالی کار به عنوان بیکار موقت شناخته شوند.
 • چنانچه قبل از اتمام مدت قرارداد کار، کارگر بیکار شود. اما اگر با اتمام مدت قرارداد کار، کارگر بیکار شود، مستحق بیمۀ بیکاری نخواهند بود.
 • کارگران فصلی که در اثناء فصل به صورت غیرارادی بیکار شوند. اما اگر در پایان فصل بیکار شوند، مستحق بیمۀ بیکاری نخواهند بود.

 

 1. تشخیص وزارتخانه و تقاضای استفاده از مقرری بیکاری و مدت آن: دومین شرط، جهت برخورداری از مزایا و حمایت­های مقرر در بیمه بیکاری تشخیص غیر ارادی بودن بیکاری توسط واحدهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. در اینصورت کارگر بیکار موظف است ظرف سی روز از تاریخ وقوع بیکاری، فرم تقاضای استفاده از مقرری را تکمیل و به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل ارائه نماید.

 

 1. داشتن حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق بیمه: سومین شرط، داشتن حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه است. البته اگر بیکاری به علت بروز حوادث قهریه و غیره باشد، کارگر با کمتر از شش ماه هم می­تواند از بیمه بیکاری استفاده نماید.

 

 1. اعلام آمادگی برای کار: چهارمین شرط اینکه کارگر بیکار ظرف سی روز از تاریخ بیکاری به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی یا مشابه آن اعلام نماید.

 

 1. شرکت در دوره­های کارآموزی و سوادآموزی: شرط پنجم اینکه کارگر بیکار باید در دوره­های کارآموزی و سوادآموزی شرکت کند و هر دو ماه یک بار گواهی لازم در این مورد را به شعب تأمین اجتماعی تسلیم نماید. اجرای این دوره­ها بر عهدۀ سازمان آموزش فنی و حرفه­ای است. لازم به ذکر است اگر کارگر بیکار در این دوره­ها بدون عذر موجه شرکت نکند، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است مستمری بیکاری را قطع نماید.

 

ج: مدت دریافت مقرری بیکاری

مطابق ماده 7 قانون بیمه بیکاری، حداکثر استفاده از مقرری بر اساس «سابقه کلی پرداخت حق بیمه» و مجرد، متأهل و متکفل بودن تعیین می­شود. مطابق بند الف این ماده «مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری برای بیمه شدگان مجرد حداکثر تا 36 ماه و برای متأهلین یا متکفلین (کسانی که کفیل پدر و مادر، همسر، فرزندان و خواهر و برادر هستند) حداکثر تا 50 ماه بر اساس سابقۀ کلی پرداخت حق بیمه خواهد بود که در صورت‌ اشتغال مجدد مقرری بیمه بیکاری قطع می‌گردد و در صورت تکرار بیکاری غیر ارادی به تأیید وزارت کار و امور اجتماعی مجدداً مقرری بیمه بیکاری‌برقرار خواهد شد.»  جدول مدت دریافت بیمه بیکاری به شرح زیر است:

 

سابقه پرداخت حق بیمه

حداکثر مدت استفاده از مقرری جمعاً با احتساب دوره­های قبلی

برای مجردین

برای متأهلین

از 6 ماه لغایت 24 ماه

6 ماه

12 ماه

از 25 ماه لغایت 120 ماه

12 ماه

18 ماه

از 121 ماه لغایت 180 ماه

18 ماه

26 ماه

از 181 ماه لغایت 240 ماه

26 ماه

36 ماه

از 241 ماه به بالا

36 ماه

50 ماه

       
 
 

نکته مهم اینکه افرادی که دارای 55 سال سن و بیشتر باشند تا رسیدن به سن بازنشستگی مادامی که اشتغال به کار ندارند از مقرری بیمه بیکاری برخودار می­شوند و اگر سن این افراد به 60 سال برسد با استفاده از مقررات بازنشستگی و در صورت داشتن شرایط می­توانند بازنشسته شود.

 

د: میزان مقرری بیمه بیکاری

برای محاسبه میزان مقرری بیمه بیکاری، متوسط مزد یا حقوق روزانه بیمه شده بیکار در نظر گرفته می­شود که عبارت است از جمع کل دریافتی بیمه شده که به مأخذ آن حق بیمه دریافت شده در آخرین 90 روز قبل از شروع بیکاری تقسیم بر روزهای کار. به بیان دیگر، بر اساس 90 روز قبل از بیکاری محاسبه می­شود که معمولاً همان حداقل قانون کار یا کمی بیشتر است.

 

تهیه و تنظیم: دکتر افشین عبداللهی کارشناس حقوقی سازمان تأمین اجتماعی

انتهای پیام/M.I

جمعه 26 آذر 1395 | 10:00

کد خبر : 21143

منتشر کننده : M.I

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید