کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

روش های پیشگیری در برابر بیماری های مشترک میان انسان و پرندگان؛

تشدید ضوابط امنیت زیستی، راهکار جلوگیری از ورود آلودگی به مزرعه پرندگان

بیماری مشترک انسان وپرندگان، آنفلوآنزا، طرح ملی واکسیناسیون پرندگان، شبکه دامپزشکی کامیاران،معدوم سازی

با توجه به وقوع موارد بیماری و تلفات در پرندگان وحشی مهاجر در اثر آلودگی با ویروس جدید، صید، شکار و عرضه این دسته از پرندگان ممنوع اعلام گردیده است.

به گزارش کُردتودی،  آنفلوانزای پرندگان نوعی از آنفلوانزای حيوانی است كه توسط گونه ‏A‏ ويروس آنفلوانزا ايجاد می شود. اين بيماری حدود 100 سال قبل در بين پرندگان ايتاليا حادث گرديده و سپس به ساير نقاط جهان منتشر شده است. شكل شديد و كشنده بيماری دارای شروع ناگهانی بوده و از شدت بالايی برخوردار است و به سرعت باعث مرگ می شود. پرندگان دريايی و بخصوص اردك های وحشی مخازن طبيعی ويروس اين بيماری هستند و در برابر ابتلای به بيماری به شدت مقاوم هستند؛ ولی پرندگان اهلی نظير مرغ  و بوقلمون بسيار حساس هستند. در روز یکشنبه 7 آذرماه، طرح واکسیناسیون طیور بومی روستایی علیه بیماری نیوکاسل با به کارگیری ۷۳ اکیبپ آموزش دیده در سطح ۷۶ روستای منطقه کامیاران انجام گرفت و شبکه دامپزشکی کامیاران با همراهی سازمان بسیج دراین مورد اقدامات پیشگیرانه را انجام دادند؛ با توجه به اهمیت موضوع، سرپرست شبکه دامپزشکی کامیاران در گزارشی به تشریح این اپیدمی مشترک میان انسان و پرندگان پرداخته است و موارد پیشگیرانه را اعلام داشته که در ادامه می آید:  

 

همزمان با شروع فصل سرما، حجم آلودگی قابل توجهی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد توسط پرندگان مهاجر وارد کشور می شود؛ این بیماری در بعضی از استان های همجوار تایید شده است و احتمال بروز بیماری در مزارع پرورش طیور اعم از صنعتی، روستایی و درمیان پرندگان وحشی مهاجر در شهرستان کامیاران وجود دارد.

 

بر این اساس لازم است مدیریت واحدهای پرورش طیور با تشدید ضوابط امنیت زیستی، اقدامات لازم را در جهت جلوگیری از ورود آلودگی به مزرعه خود معمول دارند و ضمن رعایت اصول بهداشتی، موارد زیر را رعایت کنند: ضدعفونی تمام چیزهایی که می خواهند وارد مرغداری کنند؛ رفت و آمدها، خصوصا درمورد کارگران روستایی شاغل در مرغداری را تحت کنترل داشته باشند؛ از تردد بی مورد پرهیز کرده و سعی نمایند بیشترین کارهای روزانه را از طریق تلفن انجام دهند ونهایتا از تماس با مرغداری های دیگر و طیور روستایی جدا خوداری کنند.

 

با توجه به وقوع موارد بیماری و تلفات در پرندگان وحشی مهاجر در اثر آلودگی با ویروس جدید، صید، شکار و عرضه این دسته از پرندگان ممنوع اعلام گردیده است؛ همچنین به دلیل احتمال بالای آلودگی پرندگان وحشی و مهاجر به ویروس آنلوآنزا، تا اطلاع ثانوی از خرید این پرندگان چه به صورت زنده وچه ذبح شده پرهیز گردد.

 

نظر به اهمیت سرعت شناسایی کانون های بیماری و اقدام به موقع در معدوم سازی طیور آلوده در کنترل بیماری، از شهروندان درخواست می شود ضمن گزارش هرگونه تلفات غیرعادی به شماره 35522145 شبکه دامپزشکی کامیاران، کماکان از خرید مرغ زنده و طیور روستایی، قبل از حصول اطمینان از سلامتی آنها خودداری نمایند.

 

در همین ارتباط شبکه دامپزشکی کامیاران همچون گذشته و به صورت شبانه روزی حتی در ایام تعطیل نظارت کاملی بر روند تولید گوشت مرغ و تخم مرغ اعمال می کند و شهروندان می توانند با تهیه این اقلام از مراکز معتبر تحت نظارت این شبکه، از سلامت آن اطمینان خاطر داشته باشند.

گزارش: عباس گلی

انتهای پیام/s.a

پنجشنبه 25 آذر 1395 | 10:25

کد خبر : 21132

منتشر کننده : الف ف/sh

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید