کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش اختصاصی/

دفن زباله های سقز در روستای بدر آباد / کابوس های زندگی درکنار زباله + عکس

روستای بدرآباد، کابوس، زباله، دفن زبانه، تدبیر دولت، محیط زیست، کابوس های زندگی در کنار زباله

توجه به محیط زیست و حفظ سلامتی انسان و کلیه موجودات کره زمین یکی از اصول اساسی در بقای زندگی است که باید سازمانها، نهادها، افراد و... در برقراری این اصل حیاتی تلاشی مضاعفی انجام دهند ...

به گزارش کُردتودی، توجه به محیط زیست و حفظ سلامتی انسان و کلیه موجودات کره زمین یکی از اصول اساسی در بقای زندگی است که باید سازمانها، نهادها، افراد و... در برقراری این اصل حیاتی تلاشی مضاعفی انجام دهند. در همین راستا ضوابط محیط زیست به استناد ماده 12 فانون و ماده 23 آیین نامه اجرایی مدیریت پسماندها و به منظور کاهش اثرات مخرب زیست محیطی فعالیت‌ها، مکانها و تاسیسات مرتبط با پردازش و دفع پسماندهای عادی در 34 ماده تهیه و تدوین شده است.

 

روستای بدرآباد، کابوس، زباله، دفن زبانه، تدبیر دولت، محیط زیست، کابوس های زندگی در کنار زباله


در همین راستا محل دفن زباله های شهر سقز تقریبا در 8 کیلومتری شهر و کنار روستاى "بدرآباد"  واقع شده است.


باید اذعان داشت طبق ماده 27 دفع پسماند که باید حداقل 1 کیلومتر با مناطق مسکونی، بیمارستانی، آموزشی، زیارتی، تجارتی و صنعتی فاصله داشته باشد. اما این ماده قانونی در مورد روستاى بدرآباد و اصلاً رعایت نشده است و 35 سال کما فی السابق این مکان هنوز محل دفع پسماندهای شهری می باشد در حالیکه این مکان کاملاً اشباع‌شده و بر خلاف ماده 17 دفع پسماند که محل دفن باید به اندازه ای باشد که دوره دفن حداقل 10 سال را پوشش دهد هنوز دفع زباله های شهری در این مکان انجام می گیرد.

 

در همین راستا شهرداری سقز در سال 94 برای تغییر مکان دفع پسماند 5 منطقه را به مؤسسه بازیافت مواد جامد استان کردستان که توسط یک تیم هیات علمی دانشگاهی تشکیل شده است معرفی نموده که "تاوه قه ران" را بعنوانعمناسب ترین منطقه انتخاب می کنند اما متاسفانه سازمان محیط زیست هیچگونه اقدامی جهت این تغییر مکانی انجام نداده است در صورتیکه طبق قوانین تعریف شده و ضوابط محیط زیست این منطقه هیچگونه منافاتی با آن ندارد.

 

روستای بدرآباد، کابوس، زباله، دفن زبانه، تدبیر دولت، محیط زیست، کابوس های زندگی در کنار زباله


 در حالیکه رویکرد شهرداری سقز تفکیک زباله در مبدا است و اقدامات و زمینه های لازم را شروع کرده است و باید این مهم را به فال نیک گرفت. واقعیت امر این است  به لحاظ زیبایی شناختی منطقه "بدرآباد" کاملاً دستخوش تغییر بوده و زمینهای کشاورزی در مسیر بادهای غالب قرار گرفته و کیسه های پلاستیکی در آنها جمع آوری می شود که محل دفع طبق قانون نباید در بالادست مناطق جمعیتی واقع شود.

 


با توجه به اینکه سازمان محیط زیست زیر نظر نهاد رییس جمهوری است مردم کردستان بخصوص شهرستان سقز این توقع و خواسته را دارند که دولت تدبیر و امید برای رفع این معضل اساسى چاره ای بیندیشند واقعاً روستانشینان، روستاى "بدرآباد" حق این همه بی قانونی که بر آنها حاکم شده است را ندارند تمام مواد قانونی دفع پسماندهای ناقض این منطقه است.

 

روستای بدرآباد، کابوس، زباله، دفن زبانه، تدبیر دولت، محیط زیست، کابوس های زندگی در کنار زباله


 مردم چشم انتظار هستند تا به گفته های مقام معظم رهبری که سال اقدام و عمل است دولت جامه عمل بپوشاند. دولت تدبیر برای مردم روستاى "بدرآباد" هم تدبیری اتخاذ نماید.

 

انتهای پیام/

سه شنبه 23 آذر 1395 | 12:43

کد خبر : 21075

منتشر کننده : ف م/g

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید