کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

خودسازی و تکیه به داشته های داخلی بالاترین امتیاز برای ایران است

بی اعتمادی به دولت، دولت یازدهم، اثرات برجام، نتیجه اعتماد به آمریکا

در حالی که چهارمین سال فعالیت دولت تدبیر و امید رو به اتمام است، اما هیچ اقدام مناسب و موثری در این دولت به ثبت نرسید و انجام نشد.

به گزارش کُردتودی، چهار سالی که تنها صرف مذاکره ای شد که نتیجه ای هم به دنبال نداشت و به قول خود رئیس جمهور هم نقض فاحش برجام با تمدید 10 ساله تحریم ها علیه ایران عاقبت آن بود.


در واقع تمدید 10 ساله تحریم ها علیه ایران آن هم بدون داشتن حتی یک مخالف! یک نقض و پتک بزرگ بر علیه اقدامات و توجیهات چهار ساله تدبیر و امید است.


تدبیر و امیدی که چهار سال ایران و ایرانیان را تنها با بهانه ثمره دادن برجام پوشالی به خواب برد.


تدبیر و امیدی که در روزهای اول سرکار آمدن با قول پرهیز از شعار و با چرخش کلید برطرف کردن تمام مشکلات و انجام کار را نوید داده بود، اما با تمدید تحریم ها نه تنها رونق اقتصادی را شاهد نبودیم، حتی محبوبیت روزهای اول روحانی و ظریف هم کم شد!


روحانی بارها قول توسعه داده بود، توسعه ریلی، تحول در لکوموتیوها و ورود جدیدترین فناوری ها به دنیای اقتصادی کشور، اقدامی که قرار بود قدم به قدم با انعقاد برجام و لمس آن در زندگی مردم ایجاد شود!


اما در نهایت چیزی که شاهد آن هستیم، بازار خراب و راکد 2 ساله کشور است که با بالا رفتن دلار هم بدتر از قبل خواهد شد.


متاسفانه رد طول این چهار سال از عمر دولت که تنها 5 ماه تا پایان آن فرصت باقیست منابع عظیم داخلی و نیروهای کشور بلا استفاده مانده و ایران که یکی از کشورهای عظیم و توانمند در خاورمیانه با دارا بودن تمام امکانات است، کمترین بهره را از داشته های خود دارد.


متاسفانه اقتصاد ایران شاهد هیچ رونق و حتی حرکت رو به جلویی نبود، انعقاد برجام هیچ تاثیری بر بدنه کشور نداشت، یعنی عملا تنها 10 درصد و شاید کمتر از این رقم از شعارهای انتخاباتی روحانی محقق شد و برجام و مذاکرات در حالی که اصلا الزامی نبود، اما در نهایت بدون نتیجه هم باقی ماند.


دولت می توانست در مدت چهار سال فعالیت خود در داخل کشور اقداماتی را انجام دهد و موثر واقع شود در حالی که ذهن خود را بر مذاکرات خارجی و باز کردن ورود خارجی به داخل متمرکز کرد، اقدامی که تمرکز از داخل را کم کرد و منجر به وقوع حوادثی ناگوار توسط مدیران داخلی شد.


سر برآوردن حقوق های نجومی توسط مدیران داخلی، وام های پس نده ای که به خانواده نجومی بگیران وابسته به دولت داده شد، و خواباندن پروژه ها و طرح های در حال اجرای که توسط مدیران و وزیران نادیده گرفته شد.


با وجود اقداماتی که ظریف انجام داد اما انتظار تغییر شامل حال مردم نشد و برجام هیچ سود و ثمری به ارمغان نیاورد، در حالی که تمام هزینه های چهار ساله سفرهای خارجی برای انعقاد مفاد برجام و تمام زمان آن می توانست در داخل صرف سازندگی و تغییر شود و رفاه مردم را به دنبال بیاورد، رفاهی که ملاک و معیار موفقیت دولت می شد.


تمام کم کاری دولت و بدعهدی طرف مقابل در نهایت موجی از بی اعتمادی را در میان مردم رقم زد و منجر به دوری مردم از دولت شد، اقدامی که شاید در روزهای آتی بی ثمری حضور در انتخابات را برای مردم رقم بزند.  

انتهای پیام/

سه شنبه 23 آذر 1395 | 10:16

کد خبر : 21064

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید