کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش اختصاصی/

هیات وزیران تصویب کرد اما این روستا دهستان نشد/ باغلوجه فقط تابعیت سقز را یدک می کشد

باغلوجه، روستا، دهستان، بوکان، سقز، دهستان ترجان، دهستان قهرآباد سفلی، کشاورزی، دامپروری، امورات اداری، امکانات آموزشی

مردمان باغلوجه و دیگر روستاهای دهستان ترجان به لحاظ فروش محصولات کشاورزی، دامداری و دامپروری و تهیه مایحتاج روزانه به شهرستان بوکان، و فقط برای کارها و امور اداری به سقز مراجعه می کنند و فقط نامی از تابعیت روستایی شهرستان سقز را یدک می کشد.

به گزارش کُردتودی، هیات وزیران در 1366 بنا به پیشنهاد وزارت کشور به استناد ماده 13 قانون و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 1362 مجلس شورای اسلامی در اجرای ماده 3 قانون و تبصره های ذیل آن و ماده 31 آیین اجرایی قانون مذکور تصویب نمودند: در شهرستان سقز تابع استان کردستان 10 دهستان شامل روستاها، مزارع و مکانها در محدوده جغرافیایی معین مطابق با کروکی و نقشه ها ضمیمه که ممهور به مهر دفتر هیات است در این مصوبه مجلس دهستان ترجان به مرکزیت روستاى باغلوجه مشتمل بر 24 روستا، مزرعه و مکان می باشد اما متاسفانه این مصوبه مجلس با مرکزیت باغلوجه اجرا نشد و مرکزیت دهستان ترجان به روستاى قهراباد سفلی تغییر کرد.

 

 روستاى باغلوجه بین محور سقز _بوکان با تعداد 100 خانوار ثابت و در فصل بهار و تابستان بدلیل برداشت محصول به 120 خانوار هم می رسد. به لحاظ جاده ای وضعیت مناسبی داشته و تا داخل روستا به تازگی آسفالت شده است.

 

فضای آموزشی به گونه‌ای است که فقط دوره اول آموزشی در آن تدریس می شود و متاسفانه برای دیگر دوره ها به لحاظ نزدیکی و موقعیت جاده‌ای به شهرستان بوکان مراجعه کرده و در آنجا مشغول به ادامه تحصیل هستند.

 

با کمک دولت به لحاظ بهداشتی دارای شبکه بهداشت مناسب، دارای امتیاز گاز شهری، برق، تلفن ثابت، 31  دستگاه مودم وای فا، همچنین تقاضای 30 دستگاه مودم وای فا از شرکت مخابرات کرده اند.

 

مردمان باغلوجه به کار کشاورزی، دامداری و دامپروری مشغول می باشند. گلەمندی روستاییان نسبت به مسئولین شهرستانی این بود حالا که مرکزیت دهستان ترجان از آنها سلب شده است حداقل به وضعیت آب آشامیدنی آنها رسیدگی کنند تا از آب چاه های خانگی استفاده نکنند، همچنین تقاضای یک دکل آنتن دهی شبکه موبایل را داشتند تا همه مردم باغلوجه از نعمت شبکه های اطلاع رسانی، آموزشی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی مجازی و... استفاده کنند.

 

 واقعیت امر این است که مردمان باغلوجه و دیگر روستاهای دهستان ترجان به لحاظ فروش محصولات کشاورزی، دامداری و دامپروری و تهیه مایحتاج روزانه به شهرستان بوکان، و فقط برای کارها و امور اداری به سقز مراجعه می نمایند و هیچگونه رضایتی از این بابت نداشتند چرا که، اگر محور های روستایی دهستان ترجان دارای یک خط عبور و مرور وسایل نقلیه مناسب و آسفالت شده باشد دیگر نیازی نیست تا درآمدها و هزینەکردهای خود را در شهری دیگر مصرف کنند و فقط نامی از تابعیت روستایی شهرستان سقز را تنها، یدک بکشند.

منبع: گولان سقز

انتهای پیام/s.a

دوشنبه 22 آذر 1395 | 10:01

کد خبر : 21033

منتشر کننده : ف م/g

محمد پاسخ سه شنبه 23 آذر 1395 | 19:09

0
3

قابل توجه جناب اقای قادری معاون عمرانی استانداری امیدواریم حداقل به فکر زادگاه خودش باشد

محمد پاسخ جمعه 30 شهریور 1397 | 19:41

0
0

سلام. دوست من مردم این دهستان اصلا خود را سقزی نمی دانند! از قدیم و ایام خود را بوکانی دانسته اند و می دانند. تقسیمات اشتباه است. حتی برای مهاجرت هم، مردم این روستاها به سمت بوکان می‌آیند. به نظرم باید این دهستان به شهرستان بوکان واگذار بشود. این دهستان موکریانی است.

سایا پاسخ یکشنبه 9 دی 1397 | 13:39

0
0

وقت بخیر. واقعاً دقیقاً مانند تیتر فقط روستاهای اطراف ترجان مانند همین باغلوجه فقط تابعیت سقز رو یدک می کشند. نمی شود که به مردم هم گفت شما سقزی یشوید!! احتمال زیاد در آینده تقسیمات شهرستان سقز اصلاح شود و این روستاها به شهرستان دیگری داده بشه مثل بوکان.

کامران پاسخ سه شنبه 18 دی 1397 | 21:57

0
0

روستای باغلوجە واقعا جزو جدایی ناپذیر بوکان میباشد واین سقز بر این روستا تحنیل شدە

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید