Go Up
kurdtoday
خماری زنان در بی خیالی جامعه؛گروه : اجتماعی

وقتی دود اعتیاد زنان کُردستانی غلیظ تر می شود!

وقتی دود اعتیاد زنان کُردستانی غلیظ تر می شود!

تلخی داستان زندگی این زنان، آنچنان عریان است که نوشتن در موردشان احتیاجی به مقدمه ندارد...

به گزارش کُردتودی، اعتیاد واژه‌ای است كه امروزه در بسیاری از محافل برسر زبان‌ها می‌چرخد؛ پدیده‌ای شوم كه بسیاری از خانواده‌ها را به مرز ناكامی كشانده است و امروز بسیاری در منجلاب آن گرفتارند.

 


شاید پیش از این اعتیاد بیشتر به جامعه مردان مربوط می‌شد، اما اكنون این مرزها درهم شكسته و این غول بی شاخ و دم، دامان زنان را نیز گرفته و البته كردستان نیز از این مشكل در امان نمانده است.

 


واقعیت دیگر اینست که نفس وجود چنین آسیبی در یک جامعه اصلاً خبر خوبی نیست. خبر بدتر این‌که رواج اعتیاد به مواد مخدر در بین زنان، آماری فزاینده داشته است. این‌گونه است که برخی زنان بدون تدبیر و بدون نگاه به اندیشه و باورهای خود قدم در دام آسیبی خانمان‌سوز می‌گذارند؛ دامی که نه تنها آسیب‌های جدی به فرد وارد می‌کند بلکه خانواده، نسل آینده و جامعه را رو به تباهی می‌کشاند.

 


دومین عامل مرگ‌ومیر در کشور بعد از فوت‌های ناشی از حوادث رانندگی است. اعتیاد، پدیده‌ای شوم که در سه سال اخیر نوک پیکان تهدیداتش بیش‌ازپیش به سمت دختران و زنان جوان نشانه رفته و آنان را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های روانی و جسمی به‌ویژه ایدز قرار داده است.

 


افزایش آمار اعتیاد زنان نگرانی جامعه شناسان را نیز در پی داشته است چراکه هیچ‌گاه نمی‌توان پیش‌بینی کرد وقتی یک مادر و یا همسر خانواده آلوده به آسیب اعتیاد می‌شود تا چه زمانی می‌تواند به‌طور مخفیانه به کار خود ادامه دهد و اگر اعتیاد او آشکار شد چه واکنشی را از طرف افراد خانواده دریافت خواهد کرد این در حالی است که به گفته کارشناسان اعتیاد مادر خانواده آسیب‌های اجتماعی ویران‌کننده‌تری برای جامعه در پی دارد و این نکته قابل تامل است که سرانجام تربیت فرزندان توسط یک مادر معتاد منجر به کدامین آسیب‌های اجتماعی می‌شود؟ و هزینه مبارزه با این آسیب‌ها چه میزان از ریال و زمان را دربرمی گیرد؟

 


به تازگی لیلا آژیر مشاور امور بانوان استانداری کردستان اظهار کرد: امروزه آسیب‌های اجتماعی در جامعه ما در حال زنانه شدن است و زنان نیز به گرفتار این مشکلات و آسیب‌ها شده‌اند.

 


وی خاطرنشان کرد: در دهه گذشته سه درصد از جامعه معتادان را زنان تشکیل می‌دادند در حالیکه هم‌اکنون 10 درصد جامعه معتادان را زنان تشکیل می‌دهند.

 


مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان یادآور شد: در حوزه آسیب اعتیاد متاسفانه زن نخستین هدف است چرا که خانواده‌ای که دچار اعتیاد و فقر شود نابسامانی در آن ایجاد و زن بیشتر در معرض آسیب خواهد بود.

 


آژیر بیان کرد: متاسفانه امروزه الگوی اعتیاد سنتی به مصرف اعتیاد صنعتی تبدیل شده و نبود علم و آگاهی در این زمینه نیز منجر به آسیب‌پذیر بودن معتادان جامعه کرده است.

 


وی آموزش به اقشار مختلف جامعه از جمله به زنان آرایشگر، زنان کارگر و سایر بانوان جامعه را امری مهم و ضروری در پیشگیری از اعتیاد دانست و گفت: باید اولویت اصلی ما مناطق آسیب‌خیز و حاشیه شهرها باشد.

 


اما سؤالی که باقی است این است که اعتیاد که دامن زنان جامعه را نیز گرفته است تا به کی در هاله‌ای از ابهام باقی‌مانده و مسئولان به‌جای ایجاد هیاهو دست به اقدامات جدی‌تری خواهند زد؟ این در حالی است که اعتیاد زنان که از عوارض معضلاتی مانند بیکاری، ناآگاهی و نیاز به زیبایی مغفولانه، همسران معتاد و یا دیگر آسیب‌های اجتماعی ناشی می‌شود را باید ریشه‌یابی کرده و در سایه اقدامات به هنگام و درست از میان برداشت چراکه به حتم بدنه جامعه در آینده‌ای نه‌چندان دور مبتلابه آسیب‌هایی می‌شود که ریشه در اعتیاد زنان داشته و گاه شاید غیرقابل درمان باشد.

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/M.I

 

شنبه 20 آذر 1395 | 08:43

کد خبر : 20975

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS

ADS

ADS