کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

با احتساب تمام مزایا؛

حذف صفر از واحد پول کشور، هزینه تراشی دولت بر ملت با چشم اندازی روشن

تغییر واحد پولی کشور، حذف صفر از واحد پول کشور، تبدیل ریال به تومان، واحد پول ایران

حذف یک صفر از پول ملی و تبدیل واحد پول ایران از ریال به تومان در جلسه هیئت دولت تصویب شد و از این پس با تصویب نهایی این طرح واحد پول ایران، تومان و برابر با 10 ریال تعیین می شود.

به گزارش کُردتودی، این طرح اگر به تصویب مجلس و تائید شورای نگهبان هم برسد، قطعا تبعاتی بر اقتصاد کشور به جای خواهد گذاشت.


یعنی با احتساب کاهش صفر از واحد پول کشور، اگر کالایی دارای قیمت هزار ریال باشد، با حذف یک صفر به صد ریال کاهش می‌ یابد و به صورت عامیانه در بخش اول قیمت صد تومان و در بخش دوم قیمت 10 تومان را شاهد خواهیم بود.


واحد پول ایران از سال 1308 به طور رسمی بر مبنای ریال اعلام شد و در طول مدت 87 سال گذشته تاکنون تحولات عمده ای در زمینه پولی کشور ایجاد شده که عمده دلیل آن وجود تورم بوده است.


البته نباید نادیده گرفت که ارزش ریال کشور هم طی چند سال اخیر نسبت به پول سایر کشورها با شدت زیادی دچار کاهش اعتبار شده و قدرت خرید واحد پولی کشور یعنی ریال را به صفر رسانده است.


در واقع باید گفت؛ حذف صفر از پول ملی یکی از انواع رفرم یا اصلاح پولی است که دولت ‌ها برای رفع اثرات منفی تورم بر ارزش پول ملی، که به صورت کاهش قدرت خرید نمود پیدا می‌ کند، آن را به کار می ‌بندند.


با حذف یک صفر از واحد پول کشور، هزینه های زیادی برای چاپ پول جدید به کشور وارد خواهد آمد، هرچند نباید نادیده گرفت که برای اجرایی شدن این مصوبه مراحل قانونی زیادی را باید پشت سر گذاشت و بر همین منوال زمان زیادی هم نیاز خواهد بود.


نکته دیگری که لازم است ذکر شود، این است که از مدت ها قبل در بازار غیررسمی کشور، مردم واحد پول تومان را بر معاملات خود حاکم کرده بودند و تقریبا ریال در بین عامه مردم از مدت ها قبل حذف شده است، هرچند که اسناد و ارقام مالی و حسابی با واحد ریال طبقه بندی می شد.


با تک واحدی کردن بخش پولی، محاسبات بانکی و رسمی کشور برای مردم تسهیل می شود، ولی در کل تغییر آنچنانی روی رفتارهای آنها به جای نمی گذارد.


تغییر اساسی که با کاهش صفر در واحد پولی کشور ایجاد می شود هزینه های متحمل بر اقتصاد کشور با توجه به ایجاد هزینه جدید برای چاپ اوراق جدید را به دنبال خواهد داشت، که در واقع معیشت زندگی مردم را هم دچار نوسان می کند.


افزایش هزینه های شبکه بانکی با توجه به لزوم چاپ پول جدید با واحد پولی تومان و صرف هزینه و زمان برای جمع آوری پول جدید در کشور از جمله عمده معضلات پیش روی این طرح خواهد بود.


دولتمردان برای تائید اجرای این طرح کاهش نرخ تورم و تک رقمی شدن آن را ذکر کرده و افق روشنی را با اجرای این طرح در بلند مدت عنوان کرده اند.


آسان سازی مبادلات، محاسبات و خرید و فروشهای مردم از اثرات قابل تحقق حذف صفر از واحد پولی کشور به گفته دولتمردان موافق این طرح است، اما برای حذف صفرها ارتقای شاخصهای اقتصادی همچون افزایش تولید، نرخ سرمایه گذاری، آزادسازیهای اقتصادی، رفع انحصارات، حضور بانکهای خارجی در کشور، حضور بی قید و شرط سرمایه گذاران خارجی و غیره نیز باید انجام شود.


در کل اجرای این طرح جدا از هزینه تراشی که بر دولت و ملت خواهد داشت، در بلند مدت می تواند اثرات قابل قبول و موثری بر رونق اقتصادی کشور داشته باشد

انتهای پیام/

پنجشنبه 18 آذر 1395 | 10:00

کد خبر : 20936

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید