کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد/

فاز اول شبکه آبیاری تحت فشار سد گاران مریوان کلنگ‌زنی شد/ معاون استاندار: حق کردستان در تخصیص آب ادا شود/ مدیر آب و خاک کردستان: 8 روستای مریوان از این طرح بهره‌مند می‌شوند

فاز اول آبیاری تحت فشار سد گاران مریوان، سد گاران مریوان، مریوان، سروآباد، جهاد کشاورزی کردستان، فرزاد حسنی، امیر قادری، استانداری کردستان

عملیات احداث فاز اول شبکه آبیاری تحت فشار گاران مریوان با حضور مسؤولان کشوری و استانی کلنگ‌زنی شد. کلنگ‌زنی شد.

به گزارش کُردتودی، عملیات احداث فاز اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار سد گاران مریوان با حضور علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی، منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی، امیر قادری معاون عمرانی استاندار کردستان و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی کلنگ‌زنی شد.

 

معاون عمرانی استاندار کردستان در این مراسم گفت: ۵ حوضه آبریز مهم کشوری در استان کردستان است که در گذشته اقدامات ارزشمندی در این مورد انجام شده است که متاسفانه حق استان در این مورد ادا نشده است.

 

 

قادری اظهار داشت: از مجموع یک میلیون و 100هزار هکتار اراضی کشاورزی 10درصد آبی است که این آمار بسیار کم و باید حق مردم استان کردستان ادا شود و سهم ویژه ایی از این حوزه ها به استان تخصیص داده شود.

 

وی افزود: کردستان در مقایسه با استان های همجوار از اراضی آبی کمی برخوردار است در حالیکه میزان بارندگی در کردستان بیشتر است  اراضی مرغوب کشاورزی نیازمند توجه بیشتری است.

 

معاون عمرانی استانداری کردستان خاطر نشان کرد: رویکرد وزارت کشاورزی در این استان بسیار خوب است و توسعه بخش کشاورزی میتواند زمینه اشتغال پایدار برای افزایش درآمد دراین بخش را فراهم آورد.

 

 

وی تأکید کرد: تبدیل اراضی دیمی به اراضی آبی موجب افزایش درآمد کشاورزی می شود این امر تحقق نخواهد یافت مگر نگاه ویژه وزارت نیرو در افزایش تخصیص ها و عملی کردن تعهدات در این حوزه که می تواند تحولی بیشتر از وضعیت کنونی را در بخش کشاورزی استان کردستان ایجاد نماید.

 

 **کردستان ظرفیت اجرای شبکه های پایاب را دارد؛ شبکه آبیاری تحت فشار گاران مریوان دومین پروژه پایاب در کردستان

 

فرزاد حسنی مدیر امور آب و خاک جهاد کشاورزی کردستان نیز گفت: استان کردستان ظرفیت اجرای شبکه های پایاب و ایجاد سیستم های نوین آبیاری را دارد.

 

وی افزود: شبکه پایاب آبیاری تحت فشار گاران مریوان دومین پروژه پایاب در استان کردستان است که شبکه پایاب زیوه کامیاران نیز پیش از این استارت و در حال اتمام است که با تخصیص آب مهم بزرگی از اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار می دهد.

 

وی یاداور شد: کل اراضی قابل کشت در استان کردستان یک میلیون و 240هزار هکتار است که در مجموع 129هزارو 192 هکتار از این اراضی آبی است که یعنی 10درصد که بسیار کم است اما در مجموع در 46 هزار و 140 هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده است که 35.7 درصد را به خود اختصاص داده است.

 

حسنی سهم مریوان از حوزه مرزی 26.6 درصد عنوان کرد و گفت: کل اراضی قابل کشت در شهرستان مریوان 23هزارو 370هکتار است که 37درصد از این مقدار اراضی آبی است و 14.5 درصد اراضی یعنی 1262 هکتار مجهز به آبیاری تحت فشار است.

 

 

وی خاطر نشان کرد: کل حوزه مرزی 46000 هکتار است که بنا به مصوبه فعلی 36.5 درصد محقق شده و سطح مناقصه رفته دارای پیمانکار 1640هکتار است که در مجموع 36درصد آن تعین تکلیف شده است.

 

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان یادآور شد: سد گاران دارای ظرفیت بالایی است که با افزایش حجم آن می توان درصد بالایی از اراضی این منطقه را تحت پوشش قرار ده.

 

 

به گفته حسنی 8 روستا از مزایای طرح آبیاری تحت فشار گاران مریوان بهره‌مند می‌شوند که در سطح 1640هکتار با 276 میلیارد ریال اعتبار اجرا می‌شود.

 

عکس: زریوار خبر

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 16 آذر 1395 | 08:27

کد خبر : 20867

منتشر کننده : a.p

محمد پاسخ سه شنبه 16 آذر 1395 | 19:40

0
0

اقای معاون نفرمودند کدام بخش عملکرد وزارت کشاورزی در استان خوب است ؟ چه کسی باید پیگیر حق استان در سهم اب باشد تا ادا شود؟عجب ؟

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید