کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اقتصاد مقاومتی نیاز به فاصله گرفتن از شعار زدگی دارد

اشتغال، اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، شعارزدگی در حوزه اقتصادی، معیشت و اقتصاد

بیش از هشت ماه از نامگذاری سال با عنوان اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل گذشته است، سالی که از سوی مقام معظم رهبری برای ایجاد تحول همراه با کار و تلاش معرفی شد.

به گزارش کُردتودی، اما متاسفانه سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی به طور کامل اجرایی نشده و تا رسیدن به وضعیت ایده‌ آل تاکید شده از سوی مقام معظم رهبری فاصله زیادی وجود دارد.


نکته مهمی که وجود دارد این است که سیاست‌ های اقتصادمقاومتی بیش از 5/2 سال است که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده و امسال هم به صورت جد اقدام و عمل همراه اقتصاد مقاومتی شد.


به دلیل اهمیتی که این موضوع داشت، مسئولان بیشتر تاکید به اجرای کردن اقدامات موثر در حوزه اقتصادی کشور گردیدند، هرچند کمتر به آن توجه کردند و دنباله رو آن نبودند.


در نگاه کلی سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی همانند زنجیر در راستای اجرایی شدن دیگری انتخاب و ابلاغ شده‌ اند، اما شاه‌ کلید و اصلی ‌ترین بخش سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی همان سیاست «اقتصاد درون‌ زای برون‌ نگر» است یعنی صادرات!


در واقع سیاست های اقتصاد مقاومتی به معنی تولید برای صادرات است، تولیدی با کیفیت و مناسب صادرات که بتواند تمام نواقص بخش داخلی در حوزه اقتصادی و معیشتی را جبران کند.


در نظام جمهوری اسلامی همواره موانع و مشکلاتی عمده مثل تحریم‌ های یکجانبه غرب علیه اقتصاد ایران اسلامی وجود داشته و بر همین اساس کلا سیاست ‌های مدیران و مسئولان دولتی براین اساس شکل گرفت که بدون اتکا به کشورهای خارجی بتوانیم نیازهای داخلی را تأمین کنیم.


متاسفانه تولیدات ایران همواره بر همین محور بوده و هرگز تولید برای صادرات شکل نگرفته و محصولات ایران هرگز در سطح صادرات نبوده است.


حضور در بازارهای بین المللی یکی از مهمترین فاکتورهای مناسب و سودآور برای رسیدن به بازار خارجی تولید است.


 تولید در ایران باید براساس دانش روز، استاندارهای جهانی، سلایق و نیاز بازار هدف باشد، تا بتواند سیاست اقتصاد مقاومتی را برای ایران معنی ببخشد.


پویایی و اقتصاد کشور در شرایط کنونی تنها به هم راستا شدن تولیدات داخلی با بازار جهانی بستگی دارد، تا بتواند از این حالت رکود و بی بازاری خارج شود.


لازم به ذکر است که با توجه به تجارب گذشته نباید به گونه‌ ای عمل کنیم که در شعار دادن ‌ها اقتصاد مقاومتی به بیراهه برود.


پس بهتر است سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی را که تنها راهکار توسعه و ارتقای جایگاه اقتصادی کشورمان در بازارهای منطقه‌ ای است به دور از شعار زدگی که اکنون تنها اسلحه کاربردی به دست مسئولان است، نگه داشت.


به‌ طور کلی شعارزدگی در هر امری باعث تکرار شدن یک عبارت یا یک جمله برای عموم مردم و حتی مسئولان می ‌شود و همین تکرار عاملی خواهد بود برای بی ‌تفاوتی چون در بخش‌ های مختلف و درباره موضوع‌ های مختلف آن را تکرار می‌ کنیم و همین امر گام نهادن در مسیر عملی رسیدن به توسعه را سخت می کند.


برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در صنایع مختلف کشور باید آسیب‌شناسی شود و منابع اقتصادی کشور برای توسعه آن هزینه شود، یعنی در واقع مقرون به صرفه ترین آن انتخاب و روی آن هزینه شود تا بتواند نتایج ارزشمندی را هم به دنبال داشته باشد.


بر اساس اصول اقتصادی یکی از راهکارهای اشتغال زایی، پرداخت تسهیلات و ایجاد قدرت مالی برای واحدهای تولیدی است که در نگاه اول این سیاست هم بر اساس همین رویه شکل گرفته است، اما نکته اصلی اینجاست که اگر ما شغل ایجاد کردیم و یک واحد تولیدی نیز تولیداتش را ساخت ولی تقاضا برای این تولیدات نبود دوباره همان تجربه یعنی بیکاری تکرار خواهد شد با این تفاوت که بدهکاری نیز افزایش یافته است.


با توجه به این موضوع لازم است که هدفمند و بر اساس اصول حرکت کنیم و اینکه فقط پول در اختیار بنگاه‌ های تولیدی قرار دهیم، اشتغال پایدار نخواهیم داشت و فقط مدتی مشکل فراموش می‌ شود اما وقتی دوباره مشکل تکرار شد شاهد تبعات بزرگ‌ تری خواهیم بود، پس لازم است که ارهکارهای اساسی تر و کارشناسی ارائه شود.

انتهای پیام/

سه شنبه 9 آذر 1395 | 12:54

کد خبر : 20745

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید