کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

درباره مسن ترین فرد کُردستانی بیشتر بدانید:

راز عُمرطولانی حاج محمدامین یوزی/130 نواده حاصل 130 سال زندگی

مسن ترین فردکردستان،مرد کهنسال کرد،سفربه حج با پای پیاده،ستادسرشماری کردستان،راز طول عمر

حاج محمدامین یوزی زمانی به سفر حج رفته است که هیچ وسیله ای نقلیه ای برای زیارت خانه خدا در دسترس نبوده و با پای پیاده عازم سرزمین وحی شده است.

به گزارش کُردتودی،  رئیس ستاد سرشماری به همراه فرماندار و دیگر مدیران امور اجتماعی شهرکامیاران با مسن ترین فرد استان کردستان با توجه به اعلام مرکز سرشماری نفوس ومسکن دیدار کردند.

 

 در سرشماری عمومی نفوس ومسکن سال 95 از  سوی ستاد سرشماری شهرستان کامیاران اعلام شد که مردی با 130 سال سن سرشماری شده است.به همین مناسبت و با توجه به بیمار بودن این فرد، رئیس ستاد سرشماری  همراه با مسعود روحانی فرماندار کامیاران و تنی چند از مسئولین شهرستانی، با این مرد مسن وخانواده وی دیدارکردند.

 

مسن ترین فرد کردستانی، حاج«محمد امین یوزی» نام دارد و در حال حاضر با همسر دوم خود که بالغ بر 85 سال سن دارد زندگی می کند؛ وی از همسر قبلیش که به رحمت ایزدی پیوسته، دارای 5 فرزند پسر و دختر می باشد.

 

همسر حاج محمد یوزی در خصوص زندگی با این مرد مسن به خبرنگار ما گفت: بیش از 45 سال است در کنار ایشان زندگی می کنم و علیرغم اینکه خداوند به من  فرزندی عطا نکرده اند، اما تاکنون از زندگی با حاج محمدامین راضی هستم.

 

نوه حاج محمدامین نیز اظهار می دارد: پدر بزرگم  بیش از 130 فرزند، نوه، نتیجه، نبیره و ندیده دارد.

 

«عسکر گل محمدی» می افزاید: با توجه به وقایع تاریخی اتفاق افتاده در طول 130 سال گذشته و تطبیق آن با سخنان و یادآوری های پدربزرگم نشان می دهد ایشان به خوبی مسائل و خاطرات گذشته را به خاطر سپرده اند.

 

گل محمدی درباره سفر به خانه خدا توسط مسن ترین فرد کردستانی بیان می دارد: پدر بزرگم زمانی به سفر حج رفته است که هیچ وسیله ای برای زیارت خانه خدا در دسترس نبوده و ایشان با پای پیاده عازم سرزمین وحی شده اند.

 

بنا به اظهارات آشنایان وهمسایگان، این مرد کهنسال دارای باورها و اعتقادات مسلم دینی و مذهبی بوده، و به واقع ایمان راستین وی از عوامل طول عمر ایشان می باشد.

 

خانواده حاج محمد امین یوزی درباره عوامل طول عمر وی علاوه بر عبادات و رعایت شئون دینی، دسترسی و استفاده از مواد غذایی سنتی وسالم، داشتن رابطه ای متوازن با همسر، فرزندان و مردم را  از عوامل طول عمر وی می دانند. است.

 

گفتنی است بنا به شناسنامه موجود، حاج محمد امین یوزی متولد ماه مهر سال 1265 هجری شمسی می باشد ومحل تولد وی روستای «یوزی در» ثبت شده است.

انتهای پیام/s.a

چهارشنبه 26 آبان 1395 | 13:45

کد خبر : 20438

منتشر کننده : الف ف/sh

محمد پاسخ سه شنبه 24 دی 1398 | 10:39

0
0

اگه راست باشه میشه تو گینس ثبت کرد چون پیرترین مرد گینس 116 سال داشته

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید