کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سیاست‎مدار اصلاح‎طلب در جمع دانشجویان دانشگاه کردستان:

بسیاری از مطالبات مردم بر زمین مانده؛ دولت باید در چینش یارانش تجدیدنظر کند

انجمن اسلامی, داشنگاه کردستان, منتخب نیا, , حکومت دینی, دین حکومتی, دولت, معیشت

حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا گفت: دولت روحانی در برخی زمینه‌ها کارهای بزرگی انجام داده و گام‌های بلندی برداشته ولی بسیاری از مطالبات مردم بر زمین مانده پس نیاز است دولت تجدیدنظری در یاران و همراهانش داشته باشد و کار ترمیم کابینه هم کار بسیار به‌جایی بود.

به گزارش کُردتودی، حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا شامگاه سهشنبه به دعوت انجمن اسلامی دانشگاه کردستان در جمع شماری از دانشجویان دانشگاه کردستان با اشاره به اهمیت حکومت در یک جامعه اظهار داشت: در جامعه‌ای که حاکم و حکومت نباشد آن جامعه دچار هرج و مرج می‌شود و چنین جامعه‌ای نمی‌تواند انسجام داشته باشد تا در آن هرکس به حق خود دست پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه اینکه حکومت دینی با دین حکومتی متفاوت است، گفت: دین حکومتی دینی است که حاکمان آن را تعریف و تأیید می‌کنند و همه امور دینی، تبلیغات، تفسیر قرآن و تبیین احکام اسلام به‌دست حاکمان باشد و خلاصه، حکومت متولی دین است و خارج از محدوده حکومت، دینی وجود ندارد.

 

منتجب‌نیا گفت: این دین حکومتی، دین واقعی نیست، این دینی است که چه‌بسا با دین حقیقی و دینی که خدای متعال بر بشریت نازل کرده به‌مراتب متفاوت است.

 

منتجب‌نیا با اشاره به اینکه حکومت دینی مقید است خود را با احکام دین منطبق کند، افزود: اگر می‌گوییم حکومتی که بعد از انقلاب به وجود آمده جمهوری اسلامی است، جمهوری بودنش به‌معنای آن است که مردم آن را پذیرفته و به آن رأی داده‌اند و اسلامی بودنش به این معناست که همه باید در قالب و چارچوب احکام مبین اسلام حرکت کنیم.

 

منتجب‌نیا خاطرنشان کرد: در حکومت اسلامی دستگاه‌های تبلیغاتی، صدا و سیما و تریبون‌ها باید در اختیار فرهیختگان و کارشناسان زبده باشد، نباید رسانه ملی در اختیار معدودی افراد قرار بگیرد که اطلاعات دینی آنها یا بسیار کم و محدود باشد و یا افرادی باشند که از استقلال و شخصیت لازم برخوردار نباشند.

 

وی با اشاره به اینکه لازمه حکومت و قدرت، خودکامگی است، گفت: از یک سو وجود حکومت یک ضرورت است و از سوی دیگر هنگامی که حکومتی تشکیل شد و افرادی بر اریکه قدرت تکیه زدند بنای خودکامگی، استبدا و زورگویی می‌گذارند.

 

منتجب‌نیا با طرح این سؤال که “چه کنیم که مدیران ما خودکامه نباشند که خود را هلاک کنند و جامعه را به هلاکت برسانند” افزود: عواملی می‌توانند مانع خودکامگی باشند که اولین عامل برای کنترل حاکمان قانون‌مداری و قانون‌محوری است، قانون باید بر حاکمان و حکومت، حاکم باشد، چه در حکومت دینی و چه غیردینی هیچ‌کس نباید خود را از مدار قانون خارج بداند، قانون اگر نباشد آغاز هرج و مرج است و هرج و مرج به‌قول یکی از دانشمندان مادر استبداد و خودکامگی است.

 

وی به موضوع ولایت فقیه اشاره کرد و گفت: ممکن است کسی بگوید در قانون اساسی ما ولایت مطلقه فقیه آمده و ولایت مطلقه یعنی فوق قانون و قانون‌شکنی که همین جا باید بگوییم هر کس چنین تفکری دارد این تفکرش توهین مستقیم به قانون اساسی و قانون‌گذاران بلکه توهین به ولایت فقیه است.

 

وی افزود: بارها امام بزرگوار رسماً بعد از جنگ فرمودند و نوشتند که “ما در زمان جنگ ممکن است کارهایی را بنا به ضرورت وضعیت بحرانی جنگ انجام داده‌ایم ولی از این به بعد، هم من و هم سایر مسئولین باید در چارچوب قانون عمل کنیم و هیچ‌کس نباید قانون‌شکنی کند”.

 

وی با اشاره به ضرورت نظارت دائمی مردم بر مسئولان و اربابان قدرت تأکید کرد: این‌گونه نیست که در حکومت دینی، مردم، افرادی را انتخاب کنند و هیچ نظارتی بر آنها نباشد، ولی نظارت مستمر مردم لوازمی دارد که باید وجود داشته باشد.

 

وی به لوازم نظارت مردم بر حکومت اشاره کرد و گفت: یکی از لوازمی که نظارت مردم دارد عبارت از آزادی بیان و قلم است؛ اگر آزادی در جامعه نباشد مردم چگونه بر اربابان قدرت نظارت بکنند؟

 

منتجب‌نیا درباره موضوع آزادی مطبوعات افزود: اگر رئیس جمهور کشور ما به‌عنوان دومین شخصیت نظام در چند روز گذشته می‌گوید “قلم‌ها را نشکنید، زبان‌ها را نبرید، دهن‌ها را نبندید” یا بارها می‌گوید “با بگیر و ببند نمی‌شود مسائل را حل کرد” یک واقعیت است و این سخنان نباید به برخی بربخورد و به آن پاسخ بگویند و پاسخ نامناسبی داشته باشند.

 

وی گفت: اگر آزادی بیان و قلم نباشد بنده گوینده و شمای نویسنده چگونه می‌توانید حرف مردم را بیان کنید، آزادی انتقاد، نقادی و نقدپذیری؛ هیچ کس به خودش اجازه ندهد که بدون انتقاد کردن حرفی را بپذیرد و هیچ‌کس به خودش اجازه ندهد که خود را فوق نقد و تخطئه بداند، امام بزرگوار می‌فرمود انتقاد بلکه تخطئه از مواهب الهی است.

 

وی افزود: لازمه دیگر نظارت مردم بر حکومت پاسخگویی همه مسئولان به مردم و عدم استثنا در میان اولیای امور است و هیچ‌کس نباید خود را پاسخگو نداند.

 

منتجب‌نیا به ضرورت وجود رسانه‌های مستقل و آزاد و نیاز به احساس امنیت گردانندگان آن رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: این افراد هم باید در موقع نوشتن و هم پس از نگارش آزادی داشته باشند.

 

منتجب‌نیا نیاز به استقلال قوه قضائیه را هم یادآور شد و اظهار کرد: قوه قضائیه باید مستقل باشد و برخورد قانونی، قاطع و علی‌السویه نسبت به مجرمان و متخلفان داشته باشد و این‌طور نباشد که در یک کشوری یک آفتابه‌دزد را محاکمه کنند اما کسی متعرض یک دزد چندهزار میلیاردی نشود چرا که این امر با استقلال قوه قضائیه منافات دارد و بی‌عدالتی است، اگر جرم جرم است از هر کسی باشد باید آن فرد تعقیب شود.

 

وی یکی دیگر از عوامل کنترل حکومت از خودکامگی و استبداد را تداول قدرت عنوان کرد و گفت: چرخش قدرت یک ضرورت است و دوام ریاست و عدم چرخش قدرت فسادآفرین است.

 

منتجب‌نیا به ضرورت اصلاحات برای جلوگیری از خودکامگی اشاره کرد و افزود: اصلاح به‌معنی زدودن انحرافات، لغزش‌ها، بدی‌ها، فساد و جلوی لغزش را گرفتن است؛ همه باید به‌دنبال اصلاح باشیم و اصلاح نکردن به‌معنی افساد یا راضی بودن به شرایط موجود است.

 

منتجب‌نیا تصریح کرد: دولت روحانی در برخی زمینه‌ها کارهای بزرگی انجام داده و گام‌های بلندی برداشته ولی بسیاری از مطالبات مردم بر زمین مانده و بسیاری از خواسته‌های مردم همچنان وجود دارد و خیلی از مشکلات هنوز باقی است که باید برطرف شود.

 

وی درباره مشکلات معیشتی و بیکاری گفت: نیاز است دولت تجدیدنظری در یاران و همراهانش داشته باشد و کار ترمیم کابینه هم کار بسیار به‌جایی بود.

 

انتهای پیام/a.p

 

چهارشنبه 19 آبان 1395 | 08:30

کد خبر : 20240

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید