کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

امید به زندگی در بین ایرانیان افزایش یافت!

افزایش سن امید به زندگی، میزان سن مرگ در بین ایرانیان، ارتقاء شاخص های سلامت در بین ایرانیان، رشد سن امید به زندگی، شاخص آماری متوسط طول عمر

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌ دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و یا به عبارت دیگر هر عضوی از آن جامعه چند سال می‌ تواند توقع حیات داشته باشد.

به گزارش کُردتودی، هر چه شاخص‌ های بهداشتی و همچنین درمانی بهبود یابد امید به زندگی افزایش خواهد یافت و از این رو این شاخص یکی از شاخص ‌های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورهاست، و در این میان امید به زندگی در بین زنان در همه جوامع چند سال بیشتر از مردان است.

 

اما در ایران در طول سال های اخیر روند رشد سن امید به زندگی کمی متوقف شده و مردم تا حدودی با توجه به شرایط اقتصادی و شرایط موجود کم تا بیش کمتر امیدواری به زندگی را در خود تقویت کردند.

 

آمارها در آخرین سال فعالیت این دوره از وزارت بهداشت نشان دهنده بهبود برخی شاخص ‌های مهم سلامتی نظیر سن امید به زندگی و مرگ و میر مادران و نوزادان است.

 

بنابر گزارش‌ های سازمان بهداشت جهانی، ایران در سال 1394، با کمترین میزان مرگ مادر و نوزاد نسبت به چند دهه اخیر روبرو بوده و سن امید به زندگی در کشور به 74 سال رسیده است.

 

مهمترین علل افزایش امید به زندگی در سال ‌های اخیر کاهش مرگ و میر کودکان زیر پنج سال، افزایش دسترسی مردم به خدمات بهداشتی، افزایش سطح سواد و ایجاد تسهیلات در مناطق روستایی عنوان شده است.

 

در سال های گذشته روند میزان مرگ کودکان زیر پنج سال برپایه داده های سازمان جهانی بهداشت به ترتیب به 18 و 17 مورد در هزار تولد زنده است.

 

طبق آمار اعلام شده در سال ۱۳۹۲ حدود ۹۸ درصد کودکان زیر یک سال، واکسن‌های سه گانه، سل، فلج اطفال و هپاتیت خود را دریافت کرده‌ اند و نرخ مرگ و میر مادران در کشور در این سال به ۱۹.۹ در ۱۰۰هزار تولد زنده رسید.

 

افزایش تعداد مراکز بهداشتی درمانی در روستاها، ارتقاء سطح کیفی خدمات ارائه شده بهداشتی در شهرها و پیگیری خدمات ارائه شده به مردم توسط مراکز بهداشتی از جمله مهمترین علل و دلایل ارتقاء این شرایط و افزایش سن امید به زندگی است.

 

اما جالب است که برای کشوری به پهناوری ایران اسلامی سن امید به زندگی تا این حد کم باشد!

 

متاسفانه در سال های اخیر فشار اقتصادی که به مردم وارد شد و تورم و گرانی موجود تا حدود زیادی نقش مهمی در کاهش سن امید به زندگی داشت و حتی مردم را قبل از رسیدن به سن پیری، پژمرده و پیر کرد.

 

سیاست های نادرست اقتصادی کشور و بحران های که در برهه های مختلف توسط دولتمردان ایجاد و پس لرزه های آن دامن مردم را گرفت، در حقیقت منجر به وقوع پیری زودرس در بین جمعیت ایران شد.

 

متاسفانه در حال حاضر هم با افزایش سال به سال سن امید به زندگی در بین ایرانیان، دولتمردان آن را یک واقعه مهم و بزرگ می دانند که تا حد امکان هم به آن می پردازند.

 

زندگی مردم ایران با توجه به شرایط موجود و بدتر شدن روز به روز آن در واقع امیدی را نشان نمی دهد و متاسفانه مردم هم به نسبت میزان شادی خود را از دست داده و کمتر خوشحال هستند و این یعنی افزایش سن امید به زندگی در حالی که مردم شاد زیستن را از یاد برده اند بی تاثیر بوده و هیچ گونه ارزشی ندارد!

انتهای پیام/

سه شنبه 11 آبان 1395 | 10:59

کد خبر : 20009

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید