کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آموزش و پیشگیری، کلید مبارزه با مواد مخدر

مبارزه با مواد مخدر, اعتیاد, پیشگیری, معتادین, کُردستان و اعتیاد, مواد مخدر

آموزش تهدیدات مواد مخدر به نسل جوان و و ترغیب جوانان به ورزش و ایجاد انگیزه و شغل برای انان را می‌توان از کیدهای اصلی مبارزه با اعتیاد برشمرد.

به گزارش کُردتودی، اگر تا چند دهه پیش مواد مخدر تنها به چند نوع سنتی آن محدود می‎شد، امروز بیش از ده‌ها نوع مواد مخدر صنعتی و شیمایی در بازار توسط سوداگران مرگ ساخته شده تا تا جوانان را به کام مرگبار خود بکشد.

 

آمارها نشان می‌دهد که در کشور بیش از یک میلیون نفر معتاد به مواد مخدر وجود دارد که سهم کُردستان از این تعداد 20 هزار نفر می‎باشد؛ البته از طرف دیگر، کُردستان جزو پاک‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود اما جوانان در معرض تهدید این بلای خانمان سوز هستند.

 

ورود مواد مخدر صنعتی در یک دهه اخبر نیز خود بر پیچیده کردن وضعیت اعتیاد و نحوه مقابله و درمان آن افزوده است و نیازمند توجه ویژه مسئولین و شهروندان به آن است.

 

از جمله راه‌های مورد تاکید و تایید تمامی مسئولین امر، آموزش و پییشگیری از اعتیاد بر اساس اصل شعار پیشگیری بهتر از درمان است.

 

"عبدالمحمد زاهدی" استاندار کُردستان در این خصوص می‌گوید: مسایل مربوط به اعتیاد و خطرات آن باید آگاهانه و بصورت ریشه ای در مدارس آموزش داده شود.

 

وی بر نحوه آموزش دانش آموزان و احتمال کنجکاو شدن انها نیز تاکید دارد و می‌افزاید: معتقدم باید آموزش دانش آموزان جهت عدم تحریک حس کنجکاوی آنان بصورت غیر مستقیم باشد.

 

استاندار کُردستان معتقد است ایجاد فضای نشاط در مدارس و سوق دادن دانش آموزان و در نهایت خانواده‌های آنها به سمت مثبت نگری خود امری موثر در پیشگیری از اعتیاد است.

 

البته علاوه بر امر مثبت نگری، بیکاری، طلاق، مشکلات خانوادگی و فردی نیز خود پتانسیل سوق دادن جوانان به سمت اعتیاد را دارند که مسئولین علاوه بر موارد فوق، باید به صورت ریشه‎ای چاره‌ای برای کار جوانان بیابند.

 

"سلیم کریمی" دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز در ماه‌های گذشته تصریح کرده بود که متاسفانه 450 نوع ماده مخدر صنعتی به بازار روانه شده که نیازمند هوشیاری مردم، مسئولین و خانواده‌ها در برابر این خطرات و اطلاع‌رسانی صحیح در مبارزه و پیشگیری از خطرات آن است.

 

کریمی استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در پیشبرد امور شورای هماهنگی مبارزه به مواد مخدر را نقطه قوت این سازمان برشمرده و گفته بود که 80درصد امورات ما توسط سمن‌ها و بدون هیچ چشم‌داشتی انجام می‌شود.

 

منبع: نوای آبیدر

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 11 آبان 1395 | 09:45

کد خبر : 20005

منتشر کننده : ف.ف/n

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید