Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

صنعت گردشگری، یکی از اهرم های رونق بخشی به اقتصاد است

صنعت گردشگری،گردشگری سبز، صنایع جذاب و مخاطب پذیر دنیا، گردشگری و درآمدزایی اقتصادی، اقتصاد سبز، صنایع درآمدزا خارج از فرآورده های نفتی، صنایع و کارخانه های پول ساز، صنعت پول ساز دنیا، کم هزینه ترین راه درآمدزایی بدون دردسر

موضوع گردشگری یکی از مباحث مهم و اساسی در رونق دادن به اقتصاد متکی به خود است.

به گزارش کُردتودی، دولت در سال های اخیر نسبت به گردشگری به عنوان کلید مشکل گشای اقتصاد و خارج از بحث نفت و اتکای به فرآورده های نفتی تا حدود زیادی مباحثی را عنوان کرده است.

 

اما متاسفانه در کشور با توجه به تمام ظرفیت های بلقوه ای که در حوزه گردشگری وجود دارد، تمام این پتانسیل مفقود مانده و بدون هیچ کارایی ارزشمندی تنها وجود دارد.

 

اما رونق و پایداری این صنعت تابع زنجیره‌ ای گسترده از کالاها و خدمات گوناگون است که لازم است برای تشکیل این زنجیره تمام دستگاه ها دست به دست هم دهند و آن را به هم وصل کنند تا گردشگری ایران رونق گیرد.

 

صنعت گردشگری در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی توانسته تا حدود زیاد و قابل توجهی ارزشمند واقع شود و اقتصاد آنها را به حرکت درآورد.

 

بسیاری از کشورهای که امروز به پیشرفت رسیده اند، در واقع با تکیه بر همین صنعت گردشگری و بدون بهره بردن از صنایع و کارخانه ها و نیز فرآورده های نفتی به چنین جایگاهی رسیده اند.

 

در واقع امروزه کارآفرینان بین ‌المللی صنعت گردشگری مانند دیگر صنایع روز دنیا نگاهی سبز به این حوزه دارند و اقتصاد سبز نقش مکمل در این صنعت را ایفا می کند.

 

در نگاه نوین به گردشگری، تامین منابع با کمترین میزان تخریب به محیط‌ زیست و مدیریت آب، پسماند، حمل و نقل، انرژی و حتی معماری بر پایه ملاحظات زیست بومی مورد توجه قرار می ‌گیرد.

 

در حقیقت با این رویکرد، توسعه در حوزه گردشگری نه ‌فقط منافاتی با حفاظت از محیط ‌زیست ندارد بلکه رشد یا ارتقای کیفیت در این صنعت می‌ تواند به سود محیط ‌زیست ارزیابی شود.

 

به عبارت دیگر اقتصاد مبتنی بر ارزش‌ های زیست بومی علاوه بر کاهش هزینه‌ ها، باعث بهبود کیفیت در فرآیند درجه ‌بندی ملی این صنعت از منظر توسعه پایدار و افزایش ضریب نفوذ در بازارهای جهانی خواهد شد.

 

توسعه زیرساخت ‌های گردشگری، اقامتی و پذیرایی با رویکرد اقتصاد سبز، انحصارزدایی، اصلاح مقررات کم فایده ولی پر هزینه، رفع موانع غیراقتصادی و اعتماد به بخش خصوصی برای ترویج، توسعه و نظارت، موفقیت این صنعت را به شکل تصاعدی تضمین خواهد کرد.

 

با توجه به ظرفیت های کم نظیر طبیعی در ایران در واقع می توان به یک فرصت ویژه کارآفرینی دست یافت و بازار اقتصادی را هم رونق داد.

 

در این راه قطعا کم و کاستی و مشکلاتی وجود خواهد داشت که باید با توجه به ظرفیت های بالای گردشگری رویکردی مناسب و روزآمد را فراهم کرد تا به درآمدزایی بالا و اشتغالزایی تا حدود زیادی رسید که با این اوصاف موضوع بیکاری هم تا حدودی رفع خواهد شد.

 

با توجه به ظرفیت‌ های کم نظیر طبیعی و قرار گرفتن در تقاطع اقلیم‌ ها و فرهنگ‌ های شرق و غرب، ایران می‌ تواند با بهسازی سخت‌ افزاری و نرم افزاری و ظرفیت سازی منابع انسانی با رویکرد زیست بومی، گردشگری سبز را به‌ عنوان یک فرصت ویژه کارآفرینی مورد توجه قرار دهد.

 

در واقع صنعت گردشگری با ویژگی های خاص خود صنعتی پویا با آینده ای روشن است که بدون هیچ هزینه هنگفت و با بیشترین بازدهی می تواند یک صنعت با پیشبرد اقتصاد ملی بدون هیچ آلودگی و نیز اشتغالزا باشد.

 

کردستان هم به عنوان یکی از مناطق بکر و با مکان های مناسب و توریست پسند می تواند با کمی توجه از سوی مسئولان قابلیت بالای خود در رونق بخشی به اقتصاد را نمایش دهد.

 

می توان با برنامه ریزی مستمر و بلند مدت در راستای معرفی استان کُردستان به عنوان یکی از قطب های مهم گردشگری کشور، زمینه ساز توسعه بلند مدت استان شد، چرا که با ورود گردشگران دیگر بُعدهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در معرض بازدید قرار می گیرد و یقیناً کُردستان با پیشینه تاریخی بلند خود می تواند دل هر بیننده و گردشگری را به خود جذب کند.

 

در استان کردستان از شاخصه هایی که صنعت گردشگری را ارتقا می دهد، مبحث اشتغال زایی بومی و خانگی است. زیرا استان کُردستان با دارا بودن صنایع بومی و محلی از جمله صنایع دستی، پوشاک محلی، سوغات و خوارکی های بومی پتانسیل بالایی برای داشتن اقتصادی پویا و خوداتکا دارد.

 

متاسفانه عدم برنامه ریزی اصولی و استفاده معقول از جاذبه های گردشگری متناسب با قابلیت ها و ظرفیت های محیطی از جمله محدودیت های بخش گردشگری در استان است.

انتهای پیام/

دوشنبه 3 آبان 1395 | 11:05

کد خبر : 19753

منتشر کننده : S.A

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS