Go Up
kurdtoday
گزارشی از مرزبانان نقطه صفر مرزی؛گروه : اجتماعی

یک روز با مرزداران درغربی ترین نقطه صفر مرزی کردستان + تصویر

مرزبانان نقطه صفر مرزی، سنندج، غربی ترین نقطه صفر مرزی،  مسیر سخت و دشوار،فرمانده هنگ مرزی

مسیر سخت و دشوار، مرزبانان غیور ایستاده چون صخره بر کوه، با چشمانی تیز بین برای پاسداری از سرزمینمان...

به گزارش کُردتودی، مریوان را به سمت غربی ترین نقطه صفر مرزی ترک می کنیم، مسیر سخت و دشوار، مرزبانان غیور ایستاده چون صخره بر کوه، با چشمانی تیز بین برای پاسداری از سرزمینمان... پس از طی 60 کیلومتر به پاسگاه چاله پان مشرف به دره ای شیب دار رسیدیم.
 

 


تا چشم کار می کند درختان همانند حصار اطراف مرز را فرا گرفته است. برجک ها با وجود دیده بانان جوان و هوشیار، همچون کوه ایستادگی و مقاومت را بیش از پیش در ذهن تداعی می کنند.امنیت اولین واژه ای که با ورود به این مکان در ذهن خطور می کند.

 

 

کشورمان ایران حدود 6 هزار کیلومتر مرز خاکی با 8 کشور جهان دارد و سربازانی جان بر کف از کویر و بیابان‌های جنوب شرق تا کوه‌های سر به فلک کشیده غرب در حال حراست از خاک وطن هستند.


 سربازان و مرزبانان در برجک چاله پان آماده استقبال از فرمانده مرزبانی هستند.

 


سرهنگ سپهری فرمانده هنگ مرزی شهرستان مریوان بهمراه فرماندار این شهرستان و سایر مرزبانان هنگ وارد برجک مرزبانی چاله پان می شود. نظم و انظباط کاملا برقرار است و این موضوع، فرمانده را خوشحال می کند. او از زحمات تک تک مرزبانان قدردانی می کند.

 


وی، مرزبانی را یکی از ارکان اصلی در برقراری نظم و امنیت کشور دانست و گفت: حفظ و حراست و پاسداری از مرزهای کشور بر عهده مرزبانی است و این افتخار بزرگی برای ما محسوب می شود.

 


وی گفت: نیروهای مرزبانی با حضور در مناطق مرزی، خط مقدم و پیشانی تامین امنیت در کشور هستند و می توان گفت تامین امنیت در کشور بدون تلاش و از خودگذشتگی مرزبانان در نقطه صفر مرزی ممکن نیست.

 


وی افزود: این مرزداران که مرز را ناموس خود می‌دانند و به عشق وطن در سخت‌ترین شرایط و با وجود کمبود امکانات از این مرزها صیانت کرده و در روزهای طولانی تابستان زیر آفتاب و سرمای سخت زمستان با هوشیاری و بصیرت کامل از مرزهای کشورمان دفاع می‌کنند.

 


روزی یک سربازی که کارش نگهبانی دادن در مرزهای میهن عزیزمان بود سوال کرد که آیا اصلا این کاری که ما می‌کنیم در جامعه دیده می‌شود، اصلا کار ما در اسلام چقدر ارزش دارد؟ برای پاسخ به سوال او سری به احادیث و روایات معصومین(ع) زدیم تا ببینیم مرزبانی و نگهبانی در راه خدا چه ثوابی دارد؟

 


پیامبر خدا(ص) در این باره می‌فرمایند: " یک روز مرزبانی در راه خدا بهتر است از دنیا و هر چه در آن است .
ایشان همچنین فرمودند: "هر عملی پس از مرگ صاحبش از او جدا می‌شود مگر عمل کسی که در راه خدا مرزبانی کند؛ عمل چنین کسی رشد می‌کند و تا روز قیامت روزیش داده می‌شود.

 


رسول مکرم اسلام نیز در اهمیت و ارزش والای این عمل در جایی دیگر چنین می‌فرمایند: " یک شب نگهبانی دادن در راه خدا برتر است از هز.ار شبانه روز که شب‌هایش به عبادت و روزهایش به روزه داری سپری شود. تامین امنیت در کشور بدون تلاش و از خودگذشتگی مرزبانان در نقطه صفر مرزی ممکن نیست.

 

استقرار نظم و امنیت در مرزها تعطیلی ندارد و امروز ایران اسلامی به برکت این نیروهای نظامی و انتظامی در امنیت کامل به سر می برد.

 


آرام آرام، غروب فضای پاسگاه مرزی را در بر می گیرد. سکوت خاصی در اینجا برقرار است. مرزبانان همچنان مشغول پست و دیده بانی هستند. آنها بر این باور هستند که حفاطت از مرزهای جمهوری اسلامی و پاسداری از خون شهدا برای آن ها غرورآفرین است و شرایط سخت آن ها را در انجام وظایف خود سست نمی کند.

 


پاسگاه چاله پان مریوان، که مرزبانانش با صلابت زمین و آسمان منطقه حفاظتیشان را امن نگه داشته اند، امنیت همیشه جاری است و این حافظان جان و مال و مرزهایمان همیشه با اقتدار در صف اول جان فشانی های ایرانمان ایستاده اند.

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/s.a

شنبه 1 آبان 1395 | 10:52

کد خبر : 19682

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS