کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

دغدغه معیشت یا انزوای اجتماعی بر سقف زنانی که مرد خانه اند !

دغدغه معیشت، انزوای اجتماعی، سقف زنانی که مرد خانه اند، ایجاد اشتغال برای دو هزار کردستانی، مشکلات زنان

مشکلات و دشواری های معیشت زنان سرپرست خانوار،یکی از معضلات این طیف در جامعه به شمار می رود که به واقع نان آور خانوار خویش هستند،نان آورانی که افزایش تعداد آنها در سالیان اخیر موید واقعیاتی تلخ از گسست خانواده ها است.

به گزارش کُردتودی، مشکلات و دشواری های معیشت زنان سرپرست خانوار،یکی از معضلات این طیف در جامعه به شمار می رود که به واقع نان آور خانوار خویش هستند،نان آورانی که افزایش تعداد آنها در سالیان اخیر موید واقعیاتی تلخ از گسست خانواده ها است.


زنان سرپرست خانوار هميشه داستان مخصوص به خود را داشته اند، چه سال 75 که تعدادشان يک ميليون و 200 هزار نفر بود و چه سال 90 که جمعيتشان به دو ميليون و 500 هزار نفر رسيد. با اين که آمارتازه تري از تعداد اين زنان در دست نيست و آمارها در اين حوزه به روز نمي شود، اينها اما هنوز داستان خاص خود را دارند؛ داستان دست و پنجه نرم کردنشان با مشکلات معيشت و اين که سال به سال جوان تر مي شوند.


با يک گل بهار نمي شود؛ اين يک قاعده جهاني است، همان طور که تجربه ثابت کرده براي بهبود شرايط زندگي زنان سرپرست خانوار، جزيره اي عمل کردن و کمک هاي مقطعي و ناچيز دردي ازاين جماعت دوا نمي کند.


بين طلاق و زنان بي‌سرپرست يك همبستگي مثبت معني‌دار وجود دارد.هرچه بر ميزان طلاق كه در كشور هم فراوان است،افزوده شود،ميزان زنان بي‌سرپرست هم افزايش پيدا مي‌كند كه موضوعي مهم است.


مشکلات اقتصادی زنان سرپرست خانوار

یکی از زنان سرپرست خانواده که در منزل فرش می‌بافد در این باره اظهار می‌کند: زنان سرپرست خانواده مشکلات زیادی دارند که در جامعه باید مورد توجه ویژه قرار گیرند. باید شرایطی فراهم شود که این گروه از زنان زندگی مشقت بار نداشته باشند.

 
«فریده وکیلی» به مشکل بیکاری در جامعه اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: من و دخترم قالی می‌بافیم و این درحالی است که دخترم لیسانس دارد. فرزندان ما هم مجبورند که کار کنند، آن هم کارهایی که متناسب با رشته و تحصیلات آنها نیست.

 
وی مشکلات اقتصادی را عامل اصلی ناهنجاری‌ها در جامعه معرفی می‌کند و می‌افزاید: نبود درآمد کافی و مشکلات اقتصادی سبب می‌شود که دیگر نتوانیم فرزندانمان را به ادامه تحصیل ترغیب و تشویق کنیم. از طرفی آنها هم وقتی که می‌بینند شغل و تحصیلاتشان با هم متناسب نیست انگیزه خود را از دست می‌دهند.


 
ایجادبازارچه فراورده‌های صنایع دستی
یکی دیگر از زنان سرپرست خانواده که در خانه سبد می‌بافد، بیان می‌کند : درست است که ما سبد بافی را یاد گرفته و توانسته ایم در خانه خودمان مشغول کاری شویم و به اقتصاد خانواده مان کمک کنیم، ولی مشکلات زیادی برای فروش داریم.  «جوانه رضایی» ادامه داد: لازم است که احداث بازارچه صنایع‌دستی و خود‌اشتغالی بانوان سرپرست خانوار در اولویت کار دستگاه‌های متولی قرار گیرد تا بتوانیم محصولات خود را عرضه و کار کنیم و دغدغه فروش و بازار نداشته باشیم.

 

ایجاد اشتغال برای بیش از دو هزار زن سرپرست خانوار کردستانی
قنبر موسی نژاد، مدیر کل کمیته امداد کردستان با بیان اینکه یکی از گروههای هدف این نهاد که به آنها خدمات ارائه می شود زنان سرپرست خانوار هستند، گفت: اکنون تعداد ۲۶ هزار زن سرپرست خانوار،  از خدمات کمیته امداد استان بهره مند هستند.تعداد چهار هزار و ۲۷۰ زن سرپرست خانوار کردستانی  تحت حمایت بیمه اجتماعی شده اند و همه زنان سرپرست خانوار زیر ۵۰ سال تحت حمایت کمیته امداد شهری  بیمه اجتماعی هستند.


وی در ادامه افزود: از این تعداد دو هزار و ۷۵۴ زن سرپرست شهری، بیمه تامین اجتماعی و یکهزار و ۵۱۶ نفر از جمعیت روستایی بیمه شده صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر هستند و مبلغ سه میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان جهت حق بیمه این زنان در نیمه نخست امسال پرداخت شده است.

 

وی اظهار کرد: این نهاد تلاش می کند تا در کنار خدمات ارائه شده به زنان سرپرست خانوار با ایجاد اشتغال مناسب برای آنان در کنار ایجاد منبع درآمد،  زمینه توانمندسازی آنان را مهیا کند که در این زمینه برای تعداد دو هزار و ۳۴۶ زن سرپرست خانوار کردستانی از سال ۹۱ تاکنون تسهیلات اشتغال پرداخت شده است.


موسی نژاد گفت: برای ایجاد اشتغال تعداد ۱۵۵ نفر از زنان سرپرست خانوار یک میلیارد و ۹۹۰ میلیون تومان تسهیلات در سال جاری پرداخت شده است و برای ۲۴۲ نفر دیگر هم دو میلیارد و ۹۴۳ میلیون تومان تسهیلات در حال پرداخت است.


وی در ادامه افزود: همچنین برای تعداد ۲۶۸ نفر دیگر از زنان سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان مبلغ دو میلیارد و ۸۱۱ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت اشتغال در نظر گرفته شده است که در مرحله مشاوره، آموزش و تشکیل پرونده هستند.


مدیر کل کمیته امداد کردستان در ادامه گفت: با توجه به توسعه مشاغل خانگی به دلیل زودبازده بودن و همچنین شرایط در نظر گرفته شده زنان سرپرست خانوار، این مشاغل برای زنان سرپرست خانوار در اولویت قرار دارد که بیشتر شامل قالی بافی، خیاطی و صنایع دستی است.

منبع: آفتاب دل


انتهای پیام/s.a

چهارشنبه 28 مهر 1395 | 08:25

کد خبر : 19609

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید