کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کوی شبانه در میدان نبوت ؛

مکان بودوباش معتادان ؛ ورود افراد سالم ممنوع!

مکان بودوباش معتادان، ورود افراد سالم ممنوع، کوی شبانه در میدان نبوت، سرآغاز بسیاری از دردها، با جمع معتادان می لغزید

دیگر همه از دیدن چهره معتادان و خرده فروشهای مواد مخدر پشت دیوار خانه شان ذله شده اند. حضور معتادان متجاهر به اندازه ای در بوستانها و معابر میدان نبوت سنندج آشکار است که دیگر نمی توان آنها را به عنوان یک مشکل درجه اول به حساب نیاورد.

به گزارش کُردتودی، در میدان نبوت شهر سنندج پارکی وجود دارد که  اگر از دور به آن بنگری مشخص است بخش‌های آتش‌گرفته آن فریاد از جایی متروکه که فقط اسم پارک را بر آن گذاشته اند می زند پارکی با انواع و اقسام اشغال ها که محلی برای تجمع معتادین و حتی در برخی از اوقات شب و روز محل و آدرسی دقیق برای فروش مواد فروشان و معتادین این افراد در طول روز و غالبا شب به شکل علنی در سطح شهر اقدام به مصرف مواد مخدر می‌کنند شماری از این معتادان همه روزه توسط نیروی انتظامی جمع آوری و به کمپ های ترک اعتیاد منتقل می‌شوند اما شمار بیشتری در خیابان باقی‌می‌مانندبا مردمان این شهر غریبه هستند و در دنیای خود زندگی می کنند.


باورش سخت است دیدن زن و مردانی که در روز روشن و درست در یکی از شلوغ‌ترین مناطق سنندج، این طور آزادانه پایپ را کنار لب می‌گذارند و فندک اتمی زیرش می‌چرخانند و از لبِ پایپ شیشه‌ایِ دودزده، کام می‌گیرند؛ امنیتشان آن قدر «پایدار» است که حتی موادفروشان هم بدون واهمه از حضور یک غریبه ــ بدون ترس از احتمالِ مأمور بودن غریبه‌ها ــ او را مشتری تازه‌ای می‌بینند و بساط شیشه و هروئین اعلایشان را برایش می‌گسترانند و بر سر غُر زدن تازه‌واردِ غریب، گوی سبقت از هم می‌قاپند.

 


 شب ها در پارک ها جمع می شوند و دور هم مهمانی شبانه را با مواد مخدر جشن می گیرند شبیه هم هستند با لباسی کهنه و قامتی خمیده برای تهیه گزارش به این محوطه سری زدیم و آن را از نزدیک مشاهده کردیم و نظرات شهروندان را جویا شدیم که در ادامه  این گزارش می خوانید.


اعتیاد این افراد، سرآغاز بسیاری از دردهاست
یکی از شهروندان گفت: لازم می دانم در ابتدا از اعتیاد و معتادینی که به این مکان می آیند شروع کنم چرا که سراغاز بسیاری از دردهای دیگر است و متأسفانه آنچنان برایمان عادی شده که دیگر نه پلیس به آن واکنشی نشان می‌دهد و نه نهاد مسئول دیگری اوضاع نابسامان را به روی خودش می‌آورد؛ این را می‌شود از آزادی عمل کسانی دریافت که‌گاه در معرض دید دیگران مشغول استعمال مواد مخدر هستند و ظاهرا ترسی از گزارش تخلفشان ندارند؛ چه بسا به این دلیل ساده که ما هم از کنارشان می‌گذریم، بی‌آنکه صدای اعتراضمان را به گوش کسی برسانیم که این  پارک سرپناه‌های برای معتادان و شیشه فروشان  شده  است.

 

امیر کمندی ادامه داد: گاها می بینم که نیروی انتظامی هم حضور دارد و این معتادین را می بینند اما دخالتی نمی‌کند و آنها هم خودشان را وارد این غائله نکرده‌اند اما حضور دارند.


 
 کمندی افزود: برخی تا یک موضوع ناخوشایند را به رخشان نکشید، یادشان نمی‌افتد که متصدی قانونی رسیدگی به این موضوع بوده‌اند و در انجام وظایفشان کوتاهی کرده‌اند  و این ماجرایی است که در سنندج  به وضوح نمایان است.


 یک دور در پارک بزنید، با جمع معتادان می لغزید
یکی دیگر  از شهروندان که منزلش روبه روی پارک است  وارد گفتگو می شود و می‌گوید: مغازه‌دارها و ساکنانی که زن و بچه‌شان در این  محلات در عذاب  هستند چرا که این معتادین شب و نصف شب در این کوچه ها می آیند و ترس هم ما را وا می دارد زبرا زمانی که این افراد مواد صنعتی را مصرف می کنند اصلا در حالت عادی نیستند.

 


 کمال کاکه خانی با بیان اینکه  یک دور در پارک بزنید، با جمع معتادان می لغزید افزود: ما حتی در روز هم می ترسیم که بچه هایمان را در بیرون بگذاریم که نیم ساعتی بازی کنند چرا که این معتادین اکثر اوقات در حال رفت و امد هستند و به پارک روبه رو مراجعه می کنند و حتی خود شاهد بوده ام که  ده نفر دور هم آتشی روشن می کنند و معلوم نیست که در حال کشیدن چه موادی هستند .


 
یکی دیگر از شهروندان در ادامه  صحبت های کاکه خانی افزود: حتی چند وقت پیش بود که این معتادین آتشی را که روشن کرده بودند رها کرده و موجب آتش گرفتن درختان این پارکی که اسم پارک را یدک می کشد و شهرداری حتی در طول سال یک بار هم اقدام به آبیاری درختان ان نمی کند شد.


جمال روحی ادامه داد:  حتی الان هم اگر نگاه کنی اثرات این آتش گرفتن هنوز باقی ست و درختان هم حتی اتش گرفته اند .


وی افزود: نمی دانم در این میان کدام ارگان  مسوول این کارها است اگر شهرداری است چرا اقدام به بهسازی این پارک نمی کند و یا حداقل آن را به یک مکان ورزشی برای اهالی این منطقه تبدیل کنند و یا اینکه نیروی انتظامی چرا برخورد شدیدی با این معتادین و مواد فروشان نمی کند که مردم انتظار از شهرداری و نیروی انتظامی دارند که به این مشکلات رسیدگی کند.

 


اجرای فاز دوم طرح ساماندهی
مدیرعامل سازمان پارك‌ها و فضای سبز شهرداری سنندج نیز در این زمینه می گوید: شهرداری سنندج با هدف ساماندهی پارك لاله یا همان پارك جنگلی میدان نبوت اقدام به اجرای طرح‌های مناسبی كرده است كه فاز نخست طرح ساماندهی این پارك به پایان رسیده است.

 

«تورج سلطنت پوری» با اشاره به موانع موجود برسر راه اجرای فازم دوم این پارك می‌افزاید: اكنون در این پارك با مشكل معارض مواجهیم و امیدواریم در آینده نزدیك این مشكل نیز رفع شود.


 وی ادامه می‌دهد: فاز دوم این طرح شامل ساخت شهربازی و توسعه فضای سبز شهری است كه به‌زودی نیز فراخوان آن منتشر می‌شود.


مدیرعامل سازمان پارك‌ها و فضای سبز شهرداری سنندج تصریح می‌كند: خوشبختانه شهروندان سنندجی از فاز نخست طرح ساماندهی پارك لاله استقبال خوبی كردند و امیدواریم فاز دوم آن نیز هرچه سریع‌تر به پایان برسد و سبب جلب رضایت هرچه بیشتر شهروندان شود.


سلطنت پوری اضافه می‌كند: با اجرای فاز دوم این طرح شهروندان سنندجی شاهد كاهش آسیب‌های اجتماعی و همچنین كاهش تجمع معتادان در این پارك خواهند بود.

منبع: آفتاب دل


انتهای پیام/s.a

چهارشنبه 28 مهر 1395 | 08:22

کد خبر : 19607

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید