کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

قلب استراتژیک داعش، با آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل از تپش می ایستد!

عملیات آزادسازی موصل، آغاز عملیات، جنگ با داعش، پایتخت داعش، موقعیت جغرافیایی موصل، شهر بزرگ محل تجمع داعشی ها، قلب داعش

موصل مرکز استان نینوا، دومین شهر بزرگ عراق است و ویژگی‌های خاص سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد.

به گزارش کُردتودی، این شهر بزرگ به قدری مهم و استراتژیک بود که در مدت زمان حضور نیروهای تکفیری در عراق و از همان ابتدای ورود آنها به عنوان سکوی پرش برای رسیدن به هدف انتخاب شد و به قلب داعش معروف گردید.

 

موصل به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی به ام الربیعین ( مادر دو بهار) نیز معروف است، رود دجله از شمال غربی تا جنوب از آنجا عبور می‌ کند و این برای جغرافیا، اقتصاد و کشاورزی عراق اهمیت فراوانی دارد.

 

تقریبا دو سال قبل بود که داعش به همراه هم پیمانان خود از چندین محور و با همراهی تعداد بیشماری از جنگجویان خود که از کشورهای مختلف با او همراه شده بودند، به موصل حمله کرد شهر را به تصرف خود درآورد.

 

تعداد نیروهای هم پیمان داعش در زمان حمله به موصل طبق آمار اعلام شده 9000 جنگجو بوده و در مقابل نیروهای شهر موصل سه لشکر و بیش از 16 هزار نیروی پلیس بود.

 

سقوط موصل به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای عراق ضربه سختی بر نیروهای مردمی، دفاعی و حتی حاکمیت کشور عراق وارد کرد و منجر به ایجاد نوعی دو دستگی بین مردم شد.

 

خصوصا که سقوط شهر ذهن مردم را بر وقوع خیانت معطوف کرده بود، و در این میان نیز تبلیغات گسترده رژیم آل سعود و بعضی کشورهای حوزه خلیج فارس بحث های طایفه ای و مذهبی را پر رنگ کرده و افکار عمومی بخش عمده ای از مردم در عراق را تحت تاثیر خود قرار دادند.

 

همین امر و تبلیغ همراه با بزرگنمایی در نهایت منجر به پیوستن برخی از خود مردم در عراق به این نیروهای تکفیری شد، حتی در پاره ای از موارد هم مردم را در مقابل نیروهای تکفیری (حکومت اسلامی شام و عراق) ضعیف و بلاتکلیف کرده بود.

 

امروز با یکی شدن برای آزادسازی موصل می توان گفت باز هم اتحاد و یکپارچگی بین مردم و حکومت دوباره رقم خورده است.

 

چرا که در مدت زمان دو ساله حضور نیروهای تکفیری داعش در شهر موصل مردم با دیدن جنایت ها و صدماتی که این کفار به دین، شهر، زن و مرد و کودک وارد کردند، تا حد زیادی مردم ماهیت تکفیری این گروه را درک کرده و خواهان بیرون راندن آنها هستند.

 

کمک فراوانی هم که در آزاد سازی موصل سهیم خواهد بود، وجود داوطلبان مردمی در این نبرد و عملیات آزادسازی است، بنا به اعلام ها حدود 12 هزار نیروی داوطلب مردمی از جوانان اهل سنت حشد الشعبی در این عملیات و برای آزادسازی شهر موصل همراه با نیروهای سایر طوایف و نیز نیروهای امنیتی و نظامی حضور دارند.

 

شهر موصل در این مدت دوساله اشغال به دست نیروهای تکفیری تبدیل به قلب، مالی، اقتصادی و مرکز بزرگ تامین و پشتیبانی استراتژیک داعش شده بود که با بازپس گیری این شهر در واقع شکست بزرگی بر ماهیت و پیکره و قدرت داعش وارد خواهد شد.

 

آغاز عملیات بازپسگیری شهر موصل یا در واقع قلب، استراتژیک داعش که روز یکشنیه آغاز شده است، قطعا در مدت زمان طولانی هم به نتیجه خواهد رسید که در مقابل داعشی های سرخورده و شکست خورده، در جبران صدمات وارده ای که به آنها رسیده است، در شهرهای دیگر دست به اقداماتی به مراتب بدتر خواهند زد.

 

پاک کردن این غده سرطانی دست ساز آل سعود، رژیم صهیونیستی و آمریکا قطعا نیاز به مدت زمان طولانی دارد، اما قطعا پایانی دلنشین و زیبا به دنبال خواهد داشت.

 

در حمایت از این جریان و حرکت زیبای نیروهای مردمی و حکومت عراق، اگر حامیان دروغین حقوق بشر و دیگر کشورها هم همکاری کنند، قطعا عراق زودتر از شر آزار و اذیت های بیماران روانی حکومت اسلامی عراق و شام یا همان تکفیری های داعشی خلاص خواهد شد.

انتهای پیام/

سه شنبه 27 مهر 1395 | 09:42

کد خبر : 19574

منتشر کننده : S.A

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید